Dopłata do odszkodowania oc to większe pieniądze dla Ciebie

5 sytuacji w których należy się dopłata do odszkodowania oc

Są sytuacje, w których wypłacone odszkodowanie jest niewystarczające. Kiedy i dlaczego tak się dzieje? Kiedy i jak powinieneś starać się o dopłatę do odszkodowania? Tego dowiesz się z dzisiejszego wpisu.

Kierowcy sądzą zazwyczaj, że procedura wypłaty rekompensaty jest nieskomplikowana. W teorii faktycznie tak jest. Po zgłoszeniu szkody ubezpieczyciel wysyła specjalistę, który ocenia straty, a także wylicza koszty ich pokrycia. Na tej podstawie wypłaca się pieniądze na naprawę.

Jak to wygląda w rzeczywistości? Procedura i przepisy są dość jasne. Często TU zaniżają odszkodowanie. Możesz jednak starać o dodatkowe środki. I to nawet w przypadku, gdy już właściwe środki wypłacono. Oto sytuacje, w których powinieneś starać się o dodatkowe pieniądze.

1. Dopłata do odszkodowania, gdy nie uwzględniono wszystkich pozycji kosztorysu

Zdarza się, że kosztorys zawiera długą listę uszkodzeń, a kwota za naprawę jest znaczna. Ostatecznie jednak na Twoim koncie pojawia się znacznie mniej pieniędzy. Dlaczego tak się dzieje?

Otóż Towarzystwa Ubezpieczeniowe nie zawsze chcą uznać wszystkie wymienione szkody. Najczęściej udowadniają, że dana szkoda zaistniała wcześniej i wynika z eksploatacji auta. Pamiętaj jednak, że to po stronie ubezpieczyciela stoi obowiązek udowodnienia, że taka szkoda miała miejsce wcześniej. Niemniej, warto przygotować dowody dotyczące strat. W tym przypadku szczególnie cenna będzie dokumentacja fotograficzna, oraz notka policyjna opisująca szkody.

2. Zwrot kosztów wynajmu samochodu zastępczego

Obecnie zarówno przedsiębiorca, jak i osoba prywatna mogą wynająć auto zastępcze bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Tak stanowi uchwała Sądu Najwyższego z 2012 roku. W praktyce nierzadko osoby prywatne muszą udowadniać, jak bardzo potrzebny jest samochód. I tak w zastępstwie proponuje się im… autobus. W związku z tym firmy ubezpieczeniowe nie widzą potrzeby zwrotu kosztów związanych z wynajmowaniem auta.

3. Dopłata do odszkodowania za utratę wartości handlowej samochodu

Samochód po wypadku zawsze traci na wartości. Każdy z nas może to zauważy podczas przeglądania dowolnej strony z ogłoszeniami Motoryzacyjnymi. Niestety, firmy ubezpieczeniowe niechętnie wypłacają pieniądze za utratę wartości handlowej pojazdu. Tymczasem tego rekompensata należy się każdemu po udokumentowaniu faktycznego spadku wartości samochodu. Przy czym nie trzeba udowadniać, że chce się ten samochód sprzedać.

4. Dopłata za części oryginalne

Części zamienne i używane są znacznie tańsze, niż te oryginalne. Dlatego tak często pojawiają się w kosztorysach. Tańsze części to mniejsza rekompensata, a to mniejsze wydatki ze strony zakładu ubezpieczeń. Wiąże się to z tym, że poszkodowany musi godzić się na części gorszej jakości. Jeżeli chce mieć zamontowane oryginalne części, musi dopłacać z własnej kieszeni. Tymczasem ubezpieczyciel nie ma prawa zastępować oryginalnych części zamiennymi. Dodatkowo powinien powiadomić Cię o tym na piśmie i poprosić o zgodę.

5. Dopłata do odszkodowania za szkodę całkowitą

Szkodę całkowitą powinno orzekać się w momencie, gdy koszty naprawy przekraczają wartość rynkową samochodu. Zazwyczaj więc mówimy o szkodzie całkowitej w przypadku potężnych uszkodzeń, gdy z samochodu zostaje wrak. Może jednak zdarzyć się, że ubezpieczyciel optuje za szkodą całkowitą w przypadku drobnych, ale drogich elementów. Jest to efekt pewnej manipulacji cenami. Wówczas obniża się wartość samochodu, a zawyża wartość naprawy. Dodatkowo przy wypłacie zawyża się także wartość samochodu po wypadku. W ten sposób kierowca otrzymuje znacznie mniej pieniędzy, niż w rzeczywistości powinien otrzymać.

Pamiętaj, że dopłata należy ci się zawsze, gdy za uzyskane pieniądze nie możesz naprawić samochodu. Wystarczy jedynie, że w piśmie do ubezpieczyciela uzasadnisz wszystkie roszczenia, np poprzez przedstawienie wyceny niezależnego kosztorysanta. Wówczas powinieneś bez większych problemów uzyskać dodatkową kwotę. Może jednak zdarzyć się, że Twoje żądania zostaną odrzucane. Wtedy powinieneś zgłosić się do sądu, bądź do firmy odszkodowawczej.

Helpfind.pl - Małgorzata Wodyńska - redaktor

Filolog polski ze specjalizacją zarządzania mediami. Wszystko to sprawiło, że pisanie stało się hobby i stylem życia. W czasie wolnym gotuje i eksperymentuje w kuchni, namiętnie czyta kryminały i fotografuje dziką przyrodę.

Helpfind.pl - odszkodowania online - logo

Średnia ocena: 4.59

Czytaj także

Dopłata do odszkodowania Różnice pomiędzy... Helpfind - Dopłata do odszkodowania, różnice pomiędzy OC i AC

Dopłata do odszkodowania Różnice pomiędzy OC i AC

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że należy im się dopłata do odszkodowania. Jeszcze mniej wie, jak dodatkowe pieniądze zależą od...

Dopłata do odszkodowania oc Sprawdź... Helpfind - Dopłata do odszkodowania OC sprawdź czy Ci się należy

Dopłata do odszkodowania oc Sprawdź czy Ci się należy

Dopłata do odszkodowania oc - sprawdź, w jakich sytuacjach możesz starać sie o więcej pieniędzy. Zobacz też, co musisz zrobić...

Pomoc w odszkodowaniu Instytucje, do... Helpfind - Pomoc w odszkodowaniu

Pomoc w odszkodowaniu. Instytucje, do których możesz się odwołać

Osoba poszkodowana może liczyć na pomoc w odszkodowaniu, jeżeli uważa, że zasądzona jej kwota była niewystarczająca. Powinna wystąpić do TU,...

Brak oświadczenia sprawcy kolizji Co... Helpfind - Brak oświadczenia sprawcy kolizji. Co nalezy robić w takiej sytuacji

Brak oświadczenia sprawcy kolizji. Co należy robić w takiej sytuacji?

Brak oświadczenia sprawcy kolizji może być sporym problemem. Ubezpieczyciel potrzebuje bowiem dokumentu, który potwierdza okoliczności zdarzenia i wskazuje jasno sprawcę....