Auto z oc sprawcy - jak wybrać najlepsze rozwiązanie

Auto z oc sprawcy

- z wypożyczalni czy od ubezpieczyciela?

Obecnie samochód zastępczy nie jest tak trudny do uzyskania, jak jeszcze kilka lat temu. Poszkodowani mają w tym zakresie bardzo wiele opcji. Najczęściej starają się o zwrot kosztów wynajmu. Tymczasem ubezpieczyciele również proponują własne auta zastępcze. Jak dokonać właściwego wyboru?

Dla poszkodowanych fakt, że otrzymują odszkodowanie, które pokrywa tylko koszty naprawy jest często dość marnym pocieszeniem. W tym czasie bowiem ich auto stoi w warsztacie, a oni sami muszą szukać innego transportu. Okazuje się jednak, że komunikacja miejska nie jest tak wygodna, a taksówki są stanowczo zbyt drogie. Musisz wiedzieć, że jako poszkodowany możesz się starać o auto z oc sprawcy. Jakie zasady obowiązują w takiej sytuacji?

Co na to prawo?

Jeszcze kilka lat temu pokrycie kosztów auta zastępczego przez ubezpieczyciela nie było oczywistą kwestią. Samochód lub zwrot kosztów bez większych problemów przysługiwał tylko przedsiębiorcom. A i oni musieli udowadniać, że samochód jest im niezbędny do prowadzenia firmy. Co pozostawało osobom prywatnym? Ubezpieczyciele uznawali, że autobusy i tramwaje to wystarczające zastępstwo.

W związku z tym do Rzecznika Finansowego napływało bardzo wiele skarg od kierowców bez firm. W końcu sprawa trafiła do Sądu Najwyższego. Ten wydał uchwałę. Wedle niej każda osoba, która nie może korzystać z własnego samochodu, ma prawo do samochodu zastępczego. Samochód przestał być bowiem pewnym dobrem luksusowym, a stał się rzeczą, która ułatwia codzienne funkcjonowanie. Dlatego każdy poszkodowany przy zgłaszaniu szkody może upomnieć się o auto zastępcze.

W pierwszej kolejności — auto od ubezpieczyciela

Co do zasady — poszkodowany otrzymuje pieniądze nie na samochód zastępczy, ale za samochód. To oznacza, że nie otrzymasz od ubezpieczyciela żadnej wypłaty, abyś mógł wynająć auto. Ubezpieczyciele obecnie upraszczają tę procedurę i sami proponują pojazd.

Auto to może należeć do floty samochodów utrzymywanych przez ubezpieczyciela. Wówczas taki samochód ma logo ubezpieczyciela. Jest też najczęściej podstawiany przez ubezpieczyciela na wskazane miejsce.

Towarzystwa Ubezpieczeniowe często też współpracują z wypożyczalniami. Podczas zgłoszenia szkody konsultant wskazuje, skąd możesz wynająć auto.

Auto z wypożyczalni się należy… Ale nie zawsze

Może jednak się zdarzyć, że ubezpieczyciel nie będzie w stanie zapewnić właściwego samochodu. Dopiero wtedy powinieneś szukać samochodu z innej wypożyczalni. Ubezpieczalnia pokryje koszty wynajmu samochodu tylko, jeżeli zostaną spełnione 3 warunki:

  • Klasa samochodu wynajmowanego nie może być wyższa od klasy Twojego auta.

  • Wypożyczalnia nie może mieć stawek wyższych niż przeciętne ceny na rynku lokalnym.

  • Wynajmowany samochód musi spełniać podobne funkcje jak samochód uszkodzony.

Oznacza, że jeśli wynajmiesz samochód w lepszej klasie lub po wyższych stawkach, to ubezpieczyciel może podważyć taki wydatek. W tej sytuacji powinieneś udowodnić, że poniesione wydatki były konieczne. Najczęściej poszkodowani wykazują, że w żadnej wypożyczalni nie było dokładnie takiego samochodu, jakiego potrzebują.

Jakie rozwiązanie jest najlepsze? Na początku warto skorzystać z oferty ubezpieczyciela. Jeżeli ten proponuje jakąś wypożyczalnię — zorientuj się, jaką ma ofertę. Jeżeli nie ma tam samochodu, jakiego szukasz — poinformuj o tym ubezpieczyciela. Samochód od ubezpieczyciela sprawia, że nie musisz sam szukać innego auta. Odchodzą także kwestie rozliczenia.

Tymczasem wynajęcie samochodu i oczekiwanie na zwrot daje Ci więcej swobody. Możesz wynająć dokładnie taki samochód i z takimi udogodnieniami, jakimi potrzebujesz. Zaletą jest także czas — nie musisz czekać na podstawienie auta przez ubezpieczyciela.

Zatem sam musisz rozważyć, które rozwiązanie w Twojej sytuacji będzie lepsze. Zwykle zależy to od rodzaju aut zastępczych w Twojej okolicy, a także czasu oczekiwania.

Helpfind.pl - Małgorzata Wodyńska - redaktor

Filolog polski ze specjalizacją zarządzania mediami. Wszystko to sprawiło, że pisanie stało się hobby i stylem życia. W czasie wolnym gotuje i eksperymentuje w kuchni, namiętnie czyta kryminały i fotografuje dziką przyrodę.

Helpfind.pl - odszkodowania online - logo

Średnia ocena: 4.67

Czytaj także

Auto zastępcze z OC sprawcy... Helpfind - Auto zastępcze z OC sprawcy

Auto zastępcze z OC sprawcy odpowiadamy na pytania! - cz.2

Po wypadku Twój samochód nie nadaje się do użytku? Przysługuje Ci auto zastępcze z OC sprawcy. Podpowiemy, na co masz...

Odszkodowania oc Jak naprawić auto... Helpfind - Odszkodowania oc, jak naprawić auto bez opinii rzeczoznawcy?

Odszkodowania oc Jak naprawić auto bez opinii rzeczoznawcy?

Odszkodowania oc - jest kilka metod, aby je otrzymać. Nie musisz czekać na oględziny i kosztorys, a potem obawiać się,...

Auto zastępcze z oc sprawcy... Helpfind - Auto zastępcze z oc sprawcy kiedy przysługuje poszkodowanemu?

Auto zastępcze z oc sprawcy kiedy przysługuje?

Auto zastępcze z oc sprawcy przysługuje Ci od dnia zgłoszenia szkody w pojeździe. Poznaj kryteria rozliczenia samochodu zastępczego i zasady...

Szkoda całkowita czy można naprawić... Helpfind - Szkoda całkowita czy można naprawić auto?

Szkoda całkowita czy można naprawić auto?

Szkoda całkowita czy można naprawić auto? To pytanie zadają osoby, którym przytrafiła się kolizja lub wypadek, a zakład ubezpieczeń stwierdził,...