auto zastępcze z oc - poznaj terminy

Auto zastępcze z oc

Kiedy musisz oddać samochód?

Poszkodowani są coraz bardziej uświadomieni i wiedzą, że pojazd zastępczy po prostu im się należy, a ubezpieczyciel sprawcy pokryje koszt jego wypożyczenia. Auto zastępcze z OC należy się poszkodowanemu od dnia zgłoszenia szkody. W przypadku, gdy szkoda na pojeździe była szkodą częściową lub szkodą całkowitą, zasady zwrotu pojazdu zastępczego mogą być różne.

Kiedy oddać wypożyczony samochód?

W przypadku orzeczenia szkody częściowej proces ten przebiega według schematu:

  • zgłoszenie szkody
  • oględziny pojazdu
  • wydanie decyzji
  • przelew środków na konto poszkodowanego

Od otrzymania decyzji poszkodowany ma już informację, jakiej wysokości środków może się spodziewać. Kierowca powinien przetransportować swój samochód do mechanika, który najpierw oceni zgodność uszkodzeń z kalkulacją, która została sporządzona przez ubezpieczyciela. Pozwoli to zamówić odpowiednie części, niezbędne do naprawy pojazdu.

Po otrzymaniu części mechanik może rozpocząć naprawę. W międzyczasie poszkodowany powinien otrzymać środki na wskazane konto. Moment zwrotu pojazdu pokryje się w przypadku szkody częściowej z momentem odbioru naprawionego pojazdu od mechanika, tak aby poszkodowany ani przez chwilę nie czuł uciążliwości związanych z brakiem samochodu.

Kiedy oddać wypożyczony samochód?

Likwidacja szkody częściowej zazwyczaj przebiega według takiego samego schematu jak szkoda całkowita. Jednak z dniem wydania decyzji poszkodowany dowiaduje się, że swojego pojazdu nie powinien już naprawiać. A uszkodzony wrak powinien sprzedać, często odbywa się to z pomocą zakładu ubezpieczeniowego sprawcy.

Po uzyskaniu środków od ubezpieczyciela liczonych jako różnica między wartością pojazdu przed szkodą i wartością pojazdu po szkodzie oraz środków ze sprzedaży wraku poszkodowany powinien uzyskać odpowiednią sumę na zakup nowego pojazdu. Ma na to zwyczajowo 7 dni liczonych od przelewu środków ze strony ubezpieczyciela sprawcy wypadku. Wówczas powinien oddać pojazd zastępczy z oc sprawcy.

Najczęściej napotykane problemy

Nie zaleca się wypożyczania pojazdu na okresy dłuższe niż okresy opisane powyżej, ponieważ wiąże się to z ryzykiem niepełnego zwrotu poniesionych kosztów wynajmu pojazdu. Czasami ciężko określić sprawcę zdarzenia. Wynajem pojazdu przez cały okres ustalania sprawcy może się przedłużyć na tyle, że koszt wynajmu będzie większy niż koszt naprawy.

Wówczas sam poszkodowany przyczyni się do zwiększenia rozmiaru szkody i może być pewny, że zwrot kosztów będzie mocno utrudniony, szczególnie że każdy poszkodowany zobowiązany jest do minimalizacji skutków szkody. Ważne jest również, aby wypożyczany pojazd był tej samej klasy (bądź niższej), co pojazd uszkodzony.

Przede wszystkim należy kierować się logiką i zdrowym rozsądkiem. Zasady wypożyczania pojazdu nie wynikają wprost z litery prawa, a z orzecznictwa sądów, wytycznych Komisji Nadzoru Finansowego oraz praktyki, co rodzi problemy, gdyż bywa to rozbieżne.

Helpfind.pl - współpracownicy Helpfind  - redaktor

Helpfind współpracuje z najlepszymi prawnikami w całym kraju. Dzięki kompetentnej i fachowej wiedzy, chcemy dostarczyć naszym Czytelnikom informacji na temat szeroko pojętych odszkodowań w każdej dziedzinie życia.

Helpfind.pl - odszkodowania online - logo

Średnia ocena: 3.38

Czytaj także

Auto zastępcze z OC sprawcy... Helpfind - Auto zastępcze z OC sprawcy

Auto zastępcze z OC sprawcy odpowiadamy na pytania! - cz.2

Po wypadku Twój samochód nie nadaje się do użytku? Przysługuje Ci auto zastępcze z OC sprawcy. Podpowiemy, na co masz...

Odszkodowania oc Jak naprawić auto... Helpfind - Odszkodowania oc, jak naprawić auto bez opinii rzeczoznawcy?

Odszkodowania oc Jak naprawić auto bez opinii rzeczoznawcy?

Odszkodowania oc - jest kilka metod, aby je otrzymać. Nie musisz czekać na oględziny i kosztorys, a potem obawiać się,...

Auto z oc sprawcy -... Helpfind - Auto z oc sprawcy

Auto z oc sprawcy - z wypożyczalni czy od ubezpieczyciela?

Auto z oc sprawcy - jakie i od kogo wybrać? To trudna decyzja i trzeba ją podjąć na miejscu wypadku....

Auto zastępcze z oc sprawcy... Helpfind - Auto zastępcze z oc sprawcy kiedy przysługuje poszkodowanemu?

Auto zastępcze z oc sprawcy kiedy przysługuje?

Auto zastępcze z oc sprawcy przysługuje Ci od dnia zgłoszenia szkody w pojeździe. Poznaj kryteria rozliczenia samochodu zastępczego i zasady...