Jak wynająć samochód, gdy stwierdzono szkodę całkowitą?

Auto zastępcze z OC sprawcy

odpowiadamy na pytania! - cz.2

Każdy kierowca ma prawo do samochodu zastępczego w przypadku kolizji, stłuczki lub wypadku drogowego. Z roku na rok zwiększa się liczba świadomych kierowców, którzy wiedzą, że należy im się auto zastępcze. Wciąż jednak jest wiele pytań, które dla kierowcy są niejasne i powodują dużą dezorientację. Postaramy się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania dotyczące samochodu zastępczego i pomóc w podjęciu odpowiednich kroków.

W ciągu kilku ostatnich lat sądy bardzo zmieniły swoje podejście do kierowcy, gdy jest on osobą poszkodowaną. Do niedawna auto zastępcze przysługiwało osobom, które prowadziły działalność gospodarczą, a auto było im potrzebne do celów zawodowych. Jednak dlaczego tylko osoby z własną działalnością miałyby być uprzywilejowane? Czy samochód zastępczy przysługuje zwykłym osobom? Wątpliwości rozwiał Sąd Najwyższy uzasadniając, że prawo do niego przysługuje każdemu, bez względu, do jakich celów samochód ten będzie użytkowany. Dlatego, jeśli Twój samochód został uszkodzony, warto skorzystać z praw, jakie Ci przysługują. Firmy, które zajmują się wypożyczaniem aut zaczynają ze sobą konkurować odnośnie jakości usług- również w przypadku wypożyczenia aut zastępczych.

Od kiedy mogę otrzymać samochód zastępczy?

Auto zastępcze przysługuje Ci od momentu zgłoszenia szkody. Ubezpieczenie z OC sprawcy w całości pokryje Twoją szkodę, a wszystkie koszty naprawy zostaną zlikwidowane dzięki tej polisie. Również dzięki niej uregulowane zostaną koszty związane z wynajmem auta. Gdy już zgłosisz szkodę do Towarzystwa Ubezpieczeniowego sprawcy, poproś również o udostępnienie samochodu zastępczego. O zwrot kosztów możesz ubiegać się tylko wtedy, gdy nie posiadasz innego samochodu- takiego, który na okres naprawy uszkodzonego pojazdu, pełniłby funkcję zastępczego. Pod uwagę nie są brane środki komunikacji publicznej. W dzisiejszych czasach posiadanie auta jest standardem, którego nie da się zastąpić autobusem czy tramwajem. Dlatego nie masz obowiązku korzystania z komunikacji miejskiej, nawet jeśli Twoja droga do pracy byłaby przez to krótsza, czy wygodniejsza, skoro wcześniej korzystałeś z samochodu.

Auto zastępcze z OC sprawcy uzyskaj je łatwo i szybko!

Kiedy muszę oddać samochód i czy ubezpieczyciel może mi narzucić krótszy termin użytkowania auta zastępczego?

Istnieją trzy sposoby rozliczenia w przypadku wynajmu samochodu zastępczego:

  • rozliczenie kosztorysowe (pojazd jezdny lub niejezdny)
  • zwrot kosztów za samochód zastępczy (pojazd jezdny lub niejezdny)
  • gdy w pojeździe wystąpiła szkoda całkowita

W każdym z wyżej wymienionych sposobów rozliczenia obowiązują trochę inne procedury. W zależności od tego, jak bardzo pojazd był uszkodzony i na jakich zasadach nastąpił wynajem pojazdu:

  • rozliczenie kosztorysowe (pojazd niejezdny)- samochód zastępczy przysługuje od dnia zgłoszenia szkody do dnia wypłaty odszkodowania. Istnieje możliwość wynajmu auta na dłużej w przypadku, gdy poszkodowany po otrzymaniu odszkodowania zdecyduje się na naprawę samochodu i udokumentuje to fakturą. Pojazd niejezdny to taki, który stwarza duże zagrożenie na drodze i nie jest możliwe poruszanie się nim. Mogą być w nim uszkodzone części, które mają znaczący wpływ na jazdę oraz na bezpieczeństwo innych kierowców.
  • rozliczenie kosztorysowe (pojazd jezdny)- samochód zastępczy przysługuje od dnia zgłoszenia szkody i jedynie na czas naprawy pojazdu w warsztacie. Czas naprawy musi być zasadny i udokumentowany. W przypadku takiej naprawy usterki do naprawy są mniejsze- np. zarysowany lakier.
  • zwrot kosztów za samochód zastępczy (pojazd niejezdny)- samochód zastępczy przysługuje od dnia zgłoszenia szkody do dnia naprawy pojazdu.
  • zwrot kosztów za samochód zastępczy (pojazd jezdny)- samochód zastępczy przysługuje jedynie na okres naprawy uszkodzonego pojazdu. Wynajem może być wydłużony o konieczny czas, jaki jest potrzebny do przeprowadzenia dodatkowych badań technicznych samochodu.
  • gdy w pojeździe wystąpiła szkoda całkowita - samochód zastępczy z OC sprawcy przysługuje od dnia zgłoszenia szkody (chyba że pojazd jest jezdny) do dnia wypłaty odszkodowania lub momentu zakupu nowego auta.

Ubezpieczyciel nie ma prawa narzucić krótszego terminu użytkowania wynajmowanego samochodu. Kierowca jeździ autem zastępczym dopóty, dopóki jego nie zostanie naprawione, nie zostanie mu wypłacone odszkodowanie lub nie kupi nowego auta. Wszystko musi być odpowiednio udokumentowane.

Kosztorys a wynajem auta

Jaki samochód mogę wypożyczyć?

Samochód, który możesz wypożyczyć nie może być wyższej klasy, niż Twoje auto. Musi się mieścić w segmencie samochodu, którym wcześniej jeździłeś po drogach. Inaczej koszty wynajmu zostaną zwrócone tylko do kwoty, w której zmieściłoby się wynajęcie samochodu tej samej kategorii. Również cena za wypożyczenie auta musi się mieścić w stawkach, które obowiązują na danym rynku lokalnym. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do wypożyczalni, która współpracuje z Towarzystwem Ubezpieczeniowym sprawcy.

Czy muszę płacić za wynajem?

Z reguły Towarzystwo Ubezpieczeniowe przedstawia listę firm, które zajmują się wypożyczaniem samochodów, a kierowca dokonuje wyboru. Zdarzają się jednak sytuacje, że kierowca chce wypożyczyć samochód z innej firmy. Wtedy to on ponosi wszystkie koszty wynajmowanego auta zastępczego. Zostaną mu one zwrócone, jednak najpierw za tą usługę musi zapłacić z góry. Gdy kierowca zgodzi się na firmę zaproponowaną mu przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe rozliczenie następuje bezgotówkowo. Firma rozlicza się bezpośrednio z ubezpieczycielem. Przed podjęciem decyzji warto wcześniej porównać cennik. Często nie opłaca się korzystać z usług firmy wybranej przez siebie. Towarzystwa Ubezpieczeniowe współpracują ze sporą liczbą takich firm i często mają różnego rodzaju rabaty i ulgi dla kierowcy za wypożyczany samochód.

Czy muszę udowodnić potrzebę wynajmu?

Tak, jest to konieczne. Ponieważ tylko na podstawie zgromadzonych faktur i rachunków można liczyć na zwrot kosztów. W tym celu trzeba złożyć wniosek o zwrot kosztów samochodu. Co ważne, nie dostajesz pieniędzy na samochód zastępczy, ale za niego. Ponieważ utrata samochodu, sama w sobie nie jest szkodą majątkową, staje się nią dopiero wynajęcie auta, za które to Towarzystwo Ubezpieczeniowe zwraca pieniądze.

Korzystanie z samochodów zastępczych powoli staje się standardem. Przede wszystkim wszystkie koszty pokrywa OC sprawcy zdarzenia. Poszkodowanym jest też łatwiej dochodzić swoich praw dzięki wyrokowi Sądu Najwyższego i wytycznym Komisji Nadzoru Finansowego, która stwierdziła, że nie ma znaczenia charakter korzystania z samochodu zastępczego.

Samochód zastępczy przy rozliczeniu bezgotówkowym

Helpfind.pl - Patrycja Gmurowska - redaktor

Absolwentka pedagogiki społecznej i komunikacji, której pasją zawsze było pisanie. Stąd wzięło się zamiłowanie do dziennikarstwa internetowego, które jest sposobem na życie. Prywatnie miłośniczka dobrej literatury, zagranicznych seriali i górskich wędrówek.

Helpfind.pl - odszkodowania online - logo

Średnia ocena: 4.09

Czytaj także

Samochód zastępczy z OC sprawcy... Helpfind - Samochód zastępczy z OC sprawcy Odpowiadamy na pytania! - cz.1

Samochód zastępczy z OC sprawcy Odpowiadamy na pytania! - cz.1

Nie możesz używać swojego auta po wypadku? Należy Ci się samochód zastępczy z OC sprawcy. Sprawdź, na jakie kłopoty możesz...

Auto z oc sprawcy -... Helpfind - Auto z oc sprawcy

Auto z oc sprawcy - z wypożyczalni czy od ubezpieczyciela?

Auto z oc sprawcy - jakie i od kogo wybrać? To trudna decyzja i trzeba ją podjąć na miejscu wypadku....

Auto zastępcze z oc -... Helpfind - Auto zastępcze z oc

Auto zastępcze z oc - kiedy musisz oddać samochód?

Auto zastępcze z OC - należy się każdemu poszkodowanemu kierowcy. Ale na jak długo? Poznaj terminy i najważniejsze informacje na...

Auto zastępcze z oc sprawcy... Helpfind - Auto zastępcze z oc sprawcy kiedy przysługuje poszkodowanemu?

Auto zastępcze z oc sprawcy kiedy przysługuje?

Auto zastępcze z oc sprawcy przysługuje Ci od dnia zgłoszenia szkody w pojeździe. Poznaj kryteria rozliczenia samochodu zastępczego i zasady...