Cesja wierzytelności na jakich warunkach?

Cesja wierzytelności - kiedy możliwe jest odstąpienie od umowy?

Coraz więcej usług zostaje przeniesionych do Internetu. Zakupy wśród nich cieszą się największą popularnością- co drugi Polak robi je przez Internet. Jest to proste i wygodne rozwiązanie, nie oznacza to jednak, że inne usługi radzą sobie gorzej.

Dzisiaj konsumenci mają coraz większe wymagania do świadczonych usług, a same usługi prawne wykonywane przez kancelarie odszkodowawcze cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Przelew wierzytelności jest coraz popularniejszą formą na jaką decydują się poszkodowani.

Konsument, czyli Ty i ja

Warto wiedzieć, jakie prawa i obowiązki ma konsument, który chce podpisać umowę z kancelarią oraz w jakich przypadkach będzie mu przysługiwać odstąpienie od umowy cesji wierzytelności. A jak to wygląda w przypadku kancelarii odszkodowawczych? Występują tutaj dwie strony: cedent, czyli dotychczasowy właściciel i cesjonariusz, który chce odkupić tę usługę.

W momencie podpisania umowy, dotychczasowy właściciel przestaje nim być, a cała sprawa zostaje przekazana kancelarii odszkodowawczej, która już w imieniu poszkodowanego będzie się ubiegać o należne mu środki. W ten sposób cedent nie musi martwić się formalnościami, szczegółów dopilnuje za niego kancelaria.

Kiedy można odstąpić od umowy?

Regulacje, które formułują odstąpienie od umowy sprzedaży i umowę o świadczeniu usług są inaczej definiowane przez ustawę o prawach konsumenta według przepisów Unii Europejskiej, a inaczej w polskim Kodeksie cywilnym. Dlatego zrezygnowano z odrębnego wyszczególnienia obydwu tych umów. Zabrano pod uwagę jedynie przepisy, które nie zaburzają funkcjonowania prawa krajowego i które mogą być zgodnie z nim zastosowane.

Bieg terminu odstąpienia od umowy rozpoczyna się:

  • gdy dojdzie do podpisania umowy, w której przedsiębiorca wydaje daną rzecz, tym samym przestaje być on już jej właścicielem, a zostaje nią osoba kupująca dany towar. Może być nią również osoba trzecia wskazana przez kupującego.
  • od dnia zawarcia umowy, w przypadku innych umów, które dotyczą rzeczy nabywanych partiami lub w częściach. Oraz gdy są one dostarczane przez czas oznaczony- od momentu nabycia w posiadanie pierwszej z rzeczy.

Osoba, która zawiera umowę “na odległość” nie może od niej odstąpić, ponieważ w przypadku umów sprzedaży, takie prawo przysługuje wyłącznie, jeśli umowy są zawierane poza lokalem przedsiębiorstwa, lub drogą elektroniczną. Natomiast w sytuacji, kiedy dochodzi do przelewu wierzytelności, to tutaj sytuacja konsumenta jest zupełnie inna.

O ile w przypadku podpisywania umów o dochodzenie odszkodowania klient jest nabywcą usługi, to gdy jest cesja wierzytelności to wtedy on ją sprzedaje, a kancelaria staje się wtedy kupującym.

Odstąpienie od umowy przysługuje tylko w sytuacji, kiedy to konsument nabywa rzecz, usługę od profesjonalisty. A w tym przypadku mamy sytuację odwrotną- to konsument sprzedaje, czyli wchodzi niejako w rolę tego przedsiębiorcy, jak to ma miejsce w tych tradycyjnych transakcjach. On sprzedaje coś- a w sytuacji, kiedy sprzedaje, nie ma prawa, które uprawniałoby go do odstąpienia od umowy.

Jeżeli właściciel samochodu sprzedaje wierzytelność dochodzenia dalszego odszkodowania kancelarii odszkodowawczej, to nie ma on prawa odstąpić od tej umowy, o ile sama umowa nie zawiera takich postanowień.

Gdy ma miejsce cesja wierzytelności jest to inna sytuacja. To konsument sprzedaje rzecz lub usługę przedsiębiorcy i jego rola z punktu widzenia prawnego jest zupełnie inna, ponieważ to on jest sprzedawcą.

Cesja wierzytelności i odstąpienie od umowy krok po krokuźródło: materiały własne redakcji

Przepisy ważne i ważniejsze

Cała ta procedura opiera się na przepisach kodeksu cywilnego. Uprawnienie konsumenta do odstąpienia od umowy wynika z ustawy o prawach konsumenta, ale ono przewiduje to tylko w określonych przypadkach. Gdy idziemy do sklepu i chcemy kupić bluzkę, to możemy ją oddać w ciągu 14 dni.

Jeśli robimy zakupy w sieci sklepowej dużych marek, to towar możemy zwrócić w ciągu 30 dni- ale tylko i wyłącznie wtedy, kiedy taka umowa została zawarta pomiędzy tym sklepem a konsumentem. Możliwość zwrotu towaru przysługuje nam wyłącznie, gdy kupujemy tę rzecz poza lokalem przedsiębiorstwa- np. przez Internet.

Jesteśmy członkami Unii Europejskiej i Parlament lub Rada Europejska wydają dyrektywy, czyli założenia, których celem jest ujednolicenie prawa w Europie. Nie jest to akt prawny, który stosuje się bezpośrednio w danym kraju, on jedynie nakłada minimalne normy, które muszą spełniać akty prawne w danym państwie.

Jeżeli zostanie wydana dyrektywa, to polski parlament ma obowiązek wprowadzić akt prawny o podobnej treści do naszego systemu prawnego- czyli albo ustawę lub rozporządzenie. Przepisy dotyczące konsumentów są uchwalane na podstawie dyrektyw, ale dyrektywy te stanowią minimalny zakres uprawnień, jakie dają konsumentowi.

Helpfind.pl - Patrycja Gmurowska - redaktor

Absolwentka pedagogiki społecznej i komunikacji, której pasją zawsze było pisanie. Stąd wzięło się zamiłowanie do dziennikarstwa internetowego, które jest sposobem na życie. Prywatnie miłośniczka dobrej literatury, zagranicznych seriali i górskich wędrówek.

Helpfind.pl - odszkodowania online - logo

Średnia ocena: 5.00

Czytaj także

Dziedziczenie składek ZUS - czy... Helpfind - Dziedziczenie składek ZUS

Dziedziczenie składek ZUS - czy jest całkowicie możliwe?

Dziedziczenie składek z ZUS. Rodzi zawsze wiele pytań. Kto i na jakich zasadach może dziedziczyć? Czy można odziedziczyć wszystkie środki?...

Skręcenie kostki odszkodowanie po urazie... Helpfind - Skręcenie kostki odszkodowanie

Skręcenie kostki odszkodowanie po urazie sportowym jest możliwe?

Gdy następuje taki uraz jak skręcenie kostki, odszkodowanie jest należne dopiero po udokumentowaniu swoich roszczeń. Najważniejsze jest jednak posiadanie dobrego...

Odebranie renty przez ubezpieczyciela -... Helpfind - Odebranie renty przez ubezpieczyciela

Odebranie renty przez ubezpieczyciela - kiedy jest możliwe

Na odebranie renty przez ubezpieczyciela mogą być narażeni poszkodowani, którzy w wyniku wypadku pobierają rentę stałą. Jeżeli zaistnieją okoliczności wpływające...

Przewalutowanie kredytu we frankach po... Helpfind - Przewalutowanie kredytu we frankach po kursie z dnia podpisania umowy

Przewalutowanie kredytu we frankach po kursie z dnia podpisania umowy

Wbrew pozorom frankowicze mają do dyspozycji kilka wariantów, dzięki którym mogą uzyskać pieniądze. Jednym z nich jest przewalutowanie kredytu we...