Dopłata do odszkodowania OC - możliwości ubiegania się

Dopłata do odszkodowania OC sprawdź czy Ci się należy

Większość poszkodowanych po otrzymaniu decyzji zastanawia się, czy proponowana kwota wystarczy na naprawę auta. Czy to już jest moment, w którym należy działać? Czy żądać wyższego odszkodowania? Sprawdzamy, kiedy dokładnie należy się dopłata, a kiedy poszkodowany nie ma takiej możliwości.

O zaniżonych odszkodowaniach mówi się coraz częściej. Poszkodowani mają więc coraz większą świadomość problemu. Coraz mniej osób godzi się na propozycję odszkodowania wysuwaną przez ubezpieczyciela. Wciąż jednak nie do końca wiadomo, kiedy dopłata jest możliwa. Zebraliśmy najpopularniejsze kwestie i sprawdziliśmy wiele możliwości.

Podpisałeś ugodę

Nie możesz się starać o dopłatę

Ubezpieczyciele często podsuwają poszkodowanym ugodę, nawet w momencie, gdy ci nie odwołują się jeszcze od decyzji. Ma to zabezpieczyć Towarzystwa Ubezpieczeniowe przed dalszymi roszczeniami. To oznacza, że nie będziesz mógł starać się o dopłatę, ani żadne inne dodatkowe świadczenie. Podważenie ugody teoretycznie jest możliwe, ale w praktyce należałoby wykazać:

  • Złą wolę ubezpieczyciela i brak równości dwóch stron umowy.
  • Wystąpienie nowych przesłanek i okoliczności, które nie były znane stronom umowy.

Dokładnie przeczytaj umowę, a także zorientuj się, czy proponowana kwota pokryje wszystkie koszty. Jeżeli masz wątpliwości — nie musisz zgadzać się ze stanowiskiem Towarzystwa.

Kosztorys zawiera błędy niezgodne z przepisami

Możesz starać się o dopłatę

Pomimo uchwał Sądu Najwyższego i wytycznych KNF, wciąż pojawiają się zaniżone kosztorysy. Do najczęstszych problemów należą:

  • bezpodstawnie naliczone rabaty
  • amortyzacja części
  • nieuwzględnienie VAT-u
  • nieuwzględnienie wszystkich szkód
  • uwzględnienie części zamiennych zamiast oryginalnych
  • zaniżanie stawek warsztatu

Jeżeli zauważasz w swoim kosztorysie któryś z powyższych pozycji, masz prawo do dopłaty. Powinieneś się tutaj powołać na stosowną uchwałę Sądu Najwyższego lub paragraf Kodeksu Cywilnego.

Nie jesteś już właścicielem samochodu

Może starać się o dopłatę

Niekiedy poszkodowani wolą pozbyć się uszkodzonego auta, aby odzyskać pieniądze. Nie ma znaczenia fakt, że nie jesteś już właścicielem auta. Byłeś nim w momencie wypadku i to właśnie ty poniosłeś szkody i z tego tytułu należy Ci się pełne odszkodowanie.

Otrzymałeś już odszkodowanie

Możesz się starać o dopłatę

Wypłata odszkodowania nie musi kończyć procesu likwidacji szkody. Czasami dopiero po wypłacie okazuje się, że pieniądze nie starczają na naprawę. Dlatego masz prawo do starania się o dopłatę.

Pamiętaj, że w tym przypadku ważny jest czas. Na staranie się o dopłatę masz 3 lata. Datą, od której zaczyna się bieg przedawnienia, jest dzień wystawienia decyzji ubezpieczyciela.

Nie naprawiałeś auta

Możesz starać się o dopłatę

W niektórych przypadkach ubezpieczyciele nie chcą wypłacić odszkodowania do momentu, aż nie przedstawisz rachunków za naprawę. Tymczasem nie masz obowiązku ani przedstawiać takich dokumentów, ani tym bardziej naprawiać auta. Dlaczego?

Odszkodowanie ma tylko zrekompensować Ci poniesione straty. A samo uszkodzenie auta jest już właśnie taką stratą. Możesz zatem starać się o pełne odszkodowanie.

Nie udało Ci się sprzedać wraku samochodu po cenie wyznaczonej przez ubezpieczyciela

Możesz starać się o dopłatę

Szkoda całkowita bardzo często wiąże się z problemami. Jednym z nich jest zawyżona wartość wraku samochodu. Dzięki temu ubezpieczyciel może wypłacić niższe odszkodowanie. W tym przypadku jest ono bowiem różnicą pomiędzy wartością auta przed kolizją, a jego wartością po zdarzeniu. Jak się starać o wyższe odszkodowanie? Wystarczy przedstawić umowę sprzedaży auta. Dopłata do odszkodowania to różnica między wypłaconym odszkodowaniem, a kwotą, jaką otrzymałeś od kupującego.

Niewiele jest sytuacji, które całkowicie odcinają możliwość starania się o dopłatę. Zwłaszcza gdy wciąż masz wątpliwości, czy kwota została poprawnie wyliczona. Ogranicza Cię tylko czas, w którym musisz złożyć odwołanie. Pamiętaj też, że warto właściwie uzasadnić swoje stanowisko. Możesz to zrobić na dwa sposoby:

  • powołać się na obowiązujące przepisy, wytyczne KNF lub uchwałę Sądu Najwyższego
  • dołączyć niezależny kosztorys, wycenę warsztatu lub inny dokument potwierdzający zasadność Twoich roszczeń

Jeżeli masz wątpliwości, czy w Twoim przypadku możesz skutecznie starać się o wyższe odszkodowanie skorzystaj z pomocy prawnej.

Helpfind.pl - Małgorzata Wodyńska - redaktor

Filolog polski ze specjalizacją zarządzania mediami. Wszystko to sprawiło, że pisanie stało się hobby i stylem życia. W czasie wolnym gotuje i eksperymentuje w kuchni, namiętnie czyta kryminały i fotografuje dziką przyrodę.

Helpfind.pl - odszkodowania online - logo

Średnia ocena: 4.50

Czytaj także

5 sytuacji w których należy... Helpfind - 5 sytuacji w których należy się dopłata do odszkodowania oc

5 sytuacji w których należy się dopłata do odszkodowania oc

Są sytuacje, w których odszkodowanie jest niewystarczające. Co zrobić, gdy w grę wchodzi dopłata do odszkodowania oc?

Dopłata do odszkodowania Różnice pomiędzy... Helpfind - Dopłata do odszkodowania, różnice pomiędzy OC i AC

Dopłata do odszkodowania Różnice pomiędzy OC i AC

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że należy im się dopłata do odszkodowania. Jeszcze mniej wie, jak dodatkowe pieniądze zależą od...

Odszkodowanie z OC sprawcy czy... Helpfind - Odszkodowanie z OC sprawcy, czy należy się nietrzeźwemu?

Odszkodowanie z OC sprawcy czy należy się nietrzeźwemu?

Kierowcy, który został poszkodowany należy się odszkodowanie z oc sprawcy. Są jednak wyjątki gdy nie może się on o nie...

Odszkodowanie za słupy energetyczne Sprawdź,... Helpfind - odszkodowanie za słupy energetyczne

Odszkodowanie za słupy energetyczne. Sprawdź, czy Ci się należy!

Nie wszyscy właściciele działek wiedzą, że mogą się ubiegać o odszkodowanie za słupy energetyczne. Tymczasem na większości działek słupy stoją...