Dopłaty do odszkodowań a ugoda. Często potrzebny jest doradca

Dopłaty do odszkodowań,

ugoda i zamknięta droga do większych pieniędzy

Dostałeś już odszkodowanie, ale nie odpowiada Ci jego wysokość? Pewnie zastanawiasz się, czy jeszcze możesz coś dostać? Musisz wiedzieć, że decyzja ubezpieczyciela nigdy nie zamyka drogi do starania się o więcej pieniędzy. Jest tylko jeden przypadek, w którym już nie otrzymasz odszkodowania.

Mowa tu o ugodzie. Jest to swego umowa regulowana przez przepisy prawa cywilnego. Wielu likwidatorów szkód bardzo chętnie ją podsuwa zdezorientowanym kierowcom. Nikt też nie wyjaśnia czym właściwie jest ugoda i jakie niesie konsekwencje. A mogą być one naprawdę poważne.

Na czym polega ugoda?

Zwykle, gdy poszkodowany stara się o dopłatę do swojego odszkodowania, ubezpieczyciel proponuje ugodę. Jest to wygodniejsze rozwiązanie, dla ubezpieczyciela, który unika dalszej batali. Dodatkowo pozwala to na uniknięcie dodatkowych kosztów, np.: związanych ze sprawą sądową. Także i poszkodowany korzysta na ugodzie. Otrzymuje on szybciej swoje środki.

W założeniu ugoda ma pogodzić roszczenia i oczekiwania obu stron.Wówczas obie strony rezygnują z części swoich żądań. Ubezpieczyciel przekazuje większą kwotę, niż początkowo szacował. Jednocześnie jest ona mniejsza, niż żądał poszkodowany. Ugodę powinno podpisywać się w wyjątkowo trudnych i spornych sprawach. W rzeczywistości kodeks cywilny nie ogranicza zakresu umowy. Można ją podpisać w przypadku każdego roszczenia odszkodowawczego i każdej kwoty.

Każda umowa ugody jest inna, ponieważ dopasowuje się ją do indywidualnej sytuacji i oczekiwań stron. Każda tego typu ugoda zawiera:

  • przedmiot umowy. W tym przypadku są to wszelkie roszczenia związane z odszkodowaniami, zadośćuczynieniem i innymi świadczeniami wypłacanymi w ramach OC sprawcy.

  • kwotę roszczeń. Umowa wskazuje też, jakie dokładnie roszczenia ma zaspokajać ugoda

Należy też zwrócić uwagę, że to, jak powinna wyglądać ugoda regulowane jest przepisami kodeksu cywilnego. Gwarantuje to bezpieczeństwo przede wszystkim poszkodowanemu. Najważniejszą zasadą dotyczącą ugody są wzajemne ustępstwa.

Dopłaty do odszkodowań, skutki podpisania ugody

Najważniejszym skutkiem podpisania ugody jest szybka wypłata pieniędzy. Zwykle następuje to w ciągu kilku dni od podpisania umowy. Poszkodowany otrzymuje kwotę wymienioną w ugodzie. Jest ona niższa, niż pierwotnie oczekiwana. W przypadku odszkodowania przyznanego w ramach zwykłej decyzji, poszkodowany może ubiegać się o kolejne środki. Może tak się stać, gdy uzna, że kosztorys był błędnie sporządzony lub nie przyznano mu wszystkich możliwych świadczeń. W przypadku ugody nie ma takiej możliwości.

Czy można ją podważyć?

Zazwyczaj zależy to od samej umowy. Ubezpieczyciele zawierają zazwyczaj bardzo istotną klauzulę, która wyklucza możliwość starania się o większe odszkodowanie w przyszłości. Wskazuje też na to, że ugoda wyczerpuje wszystkie roszczenia.

Podważenie ugody, nawet bez wspomnianej klauzuli jest bardzo trudne i praktycznie niewykonalne. Osoba, która podpisała ugodę musi udowodnić:

  • nierówne traktowanie. Oznacza to, że musiała pójść na większe ustępstwa i zrzec się większej kwoty, niż ubezpieczyciel.

  • zawarcie umowy w wyniku złej woli. Tutaj konieczne jest udowodnienie, że ubezpieczyciel działa na niekorzyść poszkodowanego i kierował się wyłącznie własnym interesem.

  • wystąpienie nowych okoliczności mających wpływ na odszkodowanie. Należy tu udowodnić wystąpienie ważnych czynników, o których wcześniej ani poszkodowany, ani ubezpieczyciel nie mogli wiedzieć.

  • sprzeczność z ustawą. Warunki ugody reguluje prawo cywilne. Jeżeli jej zapisy nie zgadzają się z ustawowymi wymogami - umowa jest nieważna.

Dlatego zanim podpiszesz ugodę, poważnie się zastanów. Najlepiej dać sobie czas i skonsultować umowę. W tym przypadku nie warto ulec naciskom ubezpieczyciela, który zazwyczaj chce załatwić sprawę jak najszybciej.

Co zamiast ugody?

Jeżeli nie chcesz podpisać niekorzystnej ugody, możesz dążyć do podpisania takiej umowy, która będzie dla ciebie korzystniejsza. Ugodę, jak każdą umowę, można negocjować. O pomoc w negocjacjach możesz poprosić sąd polubowny przy KNF albo mediatora sądowego z Sądu Okręgowego.

Możesz też nie zgadzać się w ogóle na ugodę. Żądaj wypłaty pełnego odszkodowania wysyłając kolejne odwołania od decyzji ubezpieczyciela. W ostateczności możesz także skierować sprawę do sądu. Nie jest tu wprawdzie potrzebny prawnik, ale przy bardziej skomplikowanych sprawach warto zgłosić się do kancelarii odszkodowawczej. Wówczas będziesz miał pewność, że Twoja sprawa będzie załatwiona rzetelnie i sprawnie, a ty otrzymasz należną kwotę.

Helpfind.pl - Małgorzata Wodyńska - redaktor

Filolog polski ze specjalizacją zarządzania mediami. Wszystko to sprawiło, że pisanie stało się hobby i stylem życia. W czasie wolnym gotuje i eksperymentuje w kuchni, namiętnie czyta kryminały i fotografuje dziką przyrodę.

Helpfind.pl - odszkodowania online - logo

Średnia ocena: 3.85

Czytaj także

Odzyskiwanie odszkodowań OC ile klienci... Helpfind - Odzyskiwanie odszkodowań OC

Odzyskiwanie odszkodowań OC ile klienci zyskują?

Osoby poszkodowane w wypadkach, których celem jest odzyskiwanie odszkodowań OC często nie wiedzą, że mogą starać się o dodatkowe pieniądze.

Ustawa o Świadczeniu Usług Drogą... Helpfind - Ustawa o Świadczeniu Usług Drogą Elektroniczną SPAM a odszkodowanie

Ustawa o Świadczeniu Usług Drogą Elektroniczną SPAM a odszkodowanie

Odpowiednia ustawa jest w stanie zagwarantować mniejszy i bezpieczniejszy napływ spamu. Pomagają w tym odszkodowania, które chronią Internautę.

Dochodzenie odszkodowań po wypadku komunikacyjnym... Helpfind - Dochodzenie odszkodowań po wypadku komunikacyjnym

Dochodzenie odszkodowań po wypadku komunikacyjnym

Dochodzenie odszkodowań po wypadku to skomplikowany proces. Dowiedz się, co należy zrobić i o czym pamiętać jeszcze na miejscu zdarzenia.

Uzyskiwanie odszkodowań - 5 praktycznych... Helpfind - Uzyskiwanie odszkodowań

Uzyskiwanie odszkodowań - 5 praktycznych porad dla poszkodowanych

Uzyskiwanie odszkodowań w zależności od rodzaju wypadku może być dla poszkodowanego trudne do uzyskania. Nie każda osoba poszkodowana zna swoje...