Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku i co trzeba wiedzieć

Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku

? Ekspert radzi

Chociaż proces dochodzenia roszczeń odszkodowawczych z polisy OC sprawcy wypadku komunikacyjnego wydaje się dziecinnie prosty, uzyskanie należnych świadczeń jest bardzo trudne i czasochłonne. Ubezpieczyciele celowo zwlekają z wypłatą odszkodowania i zaniżają nawet o 50%.

Poszkodowany musi zadbać o prawidłową dokumentację

W tym celu najlepiej powierzyć prowadzenie sprawy profesjonaliście. Na rynku znajdziemy mnóstwo firm odszkodowawczych, które zapewniają poszkodowanych o pewnej wygranej. W rzeczywistości jednak kończy się tylko na obietnicach. Dlatego już na początku sprawy warto skontaktować się ze znaną firmą na rynku z wieloletnim doświadczeniem, która pomoże uzyskać najwyższe świadczenie w rozsądnym czasie. Często poszkodowany nie ma świadomości, jakie dokumenty musi zgromadzić, aby ubiegać się o odszkodowanie. Oto co powinien posiadać:

  • zaświadczenia z leczenia ambulatoryjnego
  • kartę informacyjną ze szpitala i wypis
  • wyniki badań
  • skierowania na dalsze leczenie (rehabilitację)
  • kopie zwolnień lekarskich
  • zdjęcia obrażeń (szpecące blizny, rany)
  • opinię psychologa
  • faktury i rachunki – niezbędne do uzyskania zwrotu kosztów poniesionych na leczenie, zakup leków, konsultacji medycznych, dojazdów do placówek medycznych, rehabilitacji

Odwołanie i uzyskanie wyższego odszkodowania

Każdy powyższy dokument ma znaczenie i ma wpływ na wysokość przyznanych roszczeń pieniężnych. Należy zadbać także o dokumentację potwierdzającą przebieg wypadku. W tym celu należy uzyskać notatkę policyjną ze zdarzenia lub oświadczenie wskazujące na winę sprawcy z jego danymi jak: nr dowodu osobistego, PESEL oraz numer polisy. Co do zasady, odpowiedzialność odszkodowawczą za zaistniały wypadek komunikacyjny ponosi jego sprawca, w praktyce jednak odszkodowanie za szkodę komunikacyjną wypłacić będzie musiał ubezpieczyciel, u którego sprawca wypadku miał wykupioną polisę OC.

Pełnomocnik kieruje roszczenia do odpowiedniego do zakładu ubezpieczeń z OC sprawcy zdarzenia. W treści profesjonalnego zgłoszenia powołuje się podstawy prawne oraz określa kwotę świadczenia. W ten sposób dojdzie do wszczęcia postępowania likwidacyjnego. Uzyskanie satysfakcjonującego zadośćuczynienia na tym etapie jest jednak często niemożliwe. Ubezpieczyciele z zasady zaniżają należne poszkodowanemu kwoty lub odmawiają wypłaty jakichkolwiek pieniędzy. Wówczas kolejnym krokiem jest złożenie odwołania lub reklamacji.

Zakład ubezpieczeń może zaproponować ugodę. Pamiętajmy, że przyjęcie propozycji ugody z reguły uniemożliwia dochodzenie dalszej kwoty zadośćuczynienia. Jeżeli negocjacje z ubezpieczycielem nie przynoszą oczekiwanego skutku, wówczas sprawę należy skierować do sądu. I tutaj przydaje się profesjonalny pełnomocnik, który ma możliwość reprezentowania poszkodowanego również na drodze sądowej.

Helpfind.pl - współpracownicy Helpfind  - redaktor

Helpfind współpracuje z najlepszymi prawnikami w całym kraju. Dzięki kompetentnej i fachowej wiedzy, chcemy dostarczyć naszym Czytelnikom informacji na temat szeroko pojętych odszkodowań w każdej dziedzinie życia.

Helpfind.pl - odszkodowania online - logo

Średnia ocena: 4.43

Czytaj także

Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku... Helpfind - Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku samochodowym

Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku samochodowym

Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku samochodowym? Jest kilka procedur, które musisz znać. Wtedy skutecznie uzyskasz wyższe odszkodowanie!

Odszkodowanie od sprawcy wypadku Jak... Helpfind - Odszkodowanie od sprawcy wypadku

Odszkodowanie od sprawcy wypadku. Jak się starać o odszkodowanie?

Gdy jesteśmy poszkodowani w wypadku drogowym należy nam się odszkodowanie od sprawcy wypadku. Bez względu na to, jakiego uszkodzenia doznaliśmy.

Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku... Helpfind - Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku w pracy

Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku w pracy

Wypadek w pracy jest trudną kwestią. Do zwolnienia lekarskiego i braku zarobków dochodzi jeszcze zmartwienie jak uzyskać odszkodowanie po wypadku...

Odszkodowanie po wypadku samochodowym -... Helpfind - Odszkodowanie po wypadku samochodowym

Odszkodowanie po wypadku samochodowym - za co można je uzyskać?

Dla osoby poszkodowanej odszkodowanie po wypadku samochodowym będzie formą rekompensaty, jaką może uzyskać od ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia. Musi on jednak...