Odszkodowanie za kolizje ze zwierzęciem dla poszkodowanego kierowcy

Jak uzyskać odszkodowanie za kolizje z dzikim zwierzęciem

Czy można uzyskać odszkodowanie za kolizje po zderzeniu z dzikim zwierzęciem, nie posiadając przy tym ubezpieczenia Autocasco? Zapewne wielu z nas zadaje sobie te pytania. Co należy zrobić w takim przypadku?

Wezwanie policji na miejsce zdarzenia

Bardzo istotne jest wezwanie na miejsce zdarzenia policji. Sporządzona notatka policyjna jest potwierdzeniem zaistniałego zdarzenia oraz istotnym dokumentem przy likwidacji szkody. To w niej zawarte są informacje, w jakim miejscu doszło do zdarzenia. Szczególnie ważny jest tu rodzaj drogi:

  • krajowa, 
  • gminna, 
  • powiatowa,
  • wojewódzka

Na podstawie tych informacji o wiele łatwiej będzie nam ustalić zarządcę drogi. Pamiętajmy o zebraniu jak największej ilości dowodów, mi.n. dokumentacji zdjęciowej, czy oświadczeń świadków wypadku. Niestety, nie w każdym przypadku zebrany materiał dowodowy jest gwarancją na uzyskanie odszkodowania.

Ustalenie odpowiedzialności

W jaki sposób ustalić odpowiedzialność? Czy winnym będzie zarządca drogi? A może Związek Łowiecki? Ze statystyk wynika, że najczęściej do zderzenia z dzikim zwierzęciem dochodzi nocą na drogach wzdłuż lasów. Nie powinniśmy tracić czujności, nawet jeżeli teren leśny jest ogrodzony. Dla skocznej sarny czy dorosłego łosia to żaden problem. Zarządca drogi zobowiązany jest do wskazania nam danych Towarzystwa Ubezpieczeniowego wraz z numerem polisy. Umożliwia to likwidację szkody.

Obowiązkiem zarządcy jest także ustawienie drogowych znaków ostrzegawczych A-18b „uwaga dzikie zwierzęta”. Jeżeli dojdzie do zdarzenia w miejscu bez właściwego oznakowania, może to być ważny argument w walce o odszkodowanie. Zbierając dokumentację, upewnijmy się, czy znaki były postawione w dniu powstania szkody. Warto złożyć wniosek do Komendy Miejskiej Policji o udzielenie informacji o podobnych zdarzeniach w tym miejscu. Informacja o kolejnym zdarzeniu w tym miejscu jest istotna. Jeżeli nie było znaku ostrzegającego, może to świadczyć o zaniedbaniu obowiązków ze strony zarządcy drogi. Kierowca nie mógł bowiem się spodziewać wbiegnięcia dzikiego zwierzęcia na jezdnię.

W jaki sposób starać się o odszkodowanie

Wtargnięcie dzikiej zwierzyny na jezdnię może być spowodowane odbywającym się w tym czasie polowaniem czy nagonką. W celu uzyskania takich informacji powinno się zwrócić z odpowiednim roszczeniem do: 

  • właściwego koła łowieckiego, 
  • nadleśnictwa, 
  • przedsiębiorcy świadczącego usługi turystyczne

Likwidacja szkód z ubezpieczenia OC zarządców dróg, czy kół łowieckich nie należy do najprostszych. Dzieje się tak z uwagi na mnóstwo problemów związanych z ustaleniami okoliczności samego zdarzenia. Nierzadko też sprawca i poszkodowany przerzucają się odpowiedzialnością za zdarzenie. Odzyskanie odszkodowania jest jednak możliwe. Pod warunkiem, że zbierzemy odpowiedni materiał dowodowy. To wiąże się z przeprowadzeniem własnego „śledztwa”. Można jednak uniknąć tego, powierzając takie „śledztwo” kancelarii odszkodowawczej.

Helpfind.pl - współpracownicy Helpfind  - redaktor

Helpfind współpracuje z najlepszymi prawnikami w całym kraju. Dzięki kompetentnej i fachowej wiedzy, chcemy dostarczyć naszym Czytelnikom informacji na temat szeroko pojętych odszkodowań w każdej dziedzinie życia.

Helpfind.pl - odszkodowania online - logo

Średnia ocena: 4.50

bezpłatny przewodnik

Przewodnik

Dochodzenie odszkodowań

pobierz
za darmo

Przewodnik