Uraz pleców a wypłacana kwota dla poszkodowanego

Jak uzyskać odszkodowanie za uraz pleców? O co można się ubiegać?

Przy różnego rodzaju wypadkach, które mają miejsce, osoba poszkodowana bardzo często jest narażona na uraz pleców. Oznacza to dla niej długotrwały proces leczenia i ciągłą rehabilitację, aż do uzyskania odpowiedniej sprawności. Wielu poszkodowanych nie wie, jak odpowiednio postępować z tym urazem, oraz o co tak naprawdę mają się ubiegać. W tym artykule przyjrzymy się bliżej poszczególnym typom roszczeń za ten uraz i wysokość kwoty, o jaką możemy się starać. Ze względu na funkcje, jakie pełni nasz kręgosłup, umiejscowienie urazu może mieć znaczenie przy wypłacie naszego odszkodowania. Warto wiedzieć, jak skutecznie walczyć z samym ubezpieczycielem i kiedy wystąpić o należne odszkodowanie.

Roszczenia z tytułu urazu pleców

Nasz kręgosłup pełni kilka ważnych funkcji, o których z pewnością część z nas nawet nie zdaje sobie sprawy. Na co dzień traktujemy go trochę po macoszemu i nie poświęcamy mu dostatecznie dużo uwagi. Jest on zwłaszcza bardzo narażony na różnego rodzaju urazy, które mogą skutecznie wyeliminować nas z codziennego życia.

Szczególnie dotyczy to tych obrażeń, które mają miejsce po wypadkach. W zależności od umiejscowienia naszego urazu wysokość otrzymywanych roszczeń może się nieco różnić.

Kręgosłup jest zbudowany z 26 kości i ma od 33 do 34 kręgów. Jest podzielony na pięć odcinków:

 • szyjny
 • piersiowy
 • lędźwiowy
 • krzyżowy
 • ogonowy (guziczny)

Do najczęstszych urazów kręgosłupa zaliczamy te, które mają miejsce przy wypadkach komunikacyjnych- prawie 85% poszkodowanych odczuwa objawy bólowe bezpośrednio po wypadku i w ciągu najbliższej doby. Inny rodzaj bólu będzie odczuwalny w odcinku lędźwiowym, inny w szyjnym czy piersiowym.

Nie warto go bagatelizować i już od samego początku zacząć odpowiednie leczenie. Przełoży się to również na wyższą wypłatę naszego odszkodowania. Większa ilość dokumentów z leczenia to sprawniejszy proces odszkodowawczy. Same roszczenia mogą różnić się między sobą, ze względu na umiejscowienie urazu.

Każdy z pasażerów może być narażony na uraz odcinka szyjnego. Przy wypadkach komunikacyjnych to właśnie on ulega najczęstszym kontuzjom. Przy gwałtownym hamowaniu pojazdu dochodzi do nagłego przemieszczenia się osób się w nim znajdujących i to właśnie ten odcinek kręgosłupa jest najbardziej narażony na uraz.

W pierwszej chwili zdarzenia dochodzi do gwałtownego odchylenia głowy do tyłu. Prawidłowo ustawiony zagłówek powinien dość szybko zamortyzować ten ruch. Później następuje powrót do poprzedniej pozycji i odchylenie głowy w przód.

Bardzo często sam uraz pleców nie jest odczuwalny od razu po wypadku. Poszkodowanym ból i drętwienie często daje się we znaki dopiero po jakimś czasie. Może to uniemożliwić postawienie właściwej diagnozy. Koniecznie w tym przypadku będzie jak najszybsze skontaktowanie się z lekarzem i przeprowadzenie odpowiednich badań.

Jaką kwotę odszkodowania można wywalczyć?

Ze względu na charakterystykę tego obrażenia odszkodowania za ten uraz można się ubiegać przede wszystkim z OC sprawcy zdarzenia- głównie kierowcy. Będzie to dotyczyło zarówno szkód osobowych, jak i materialnych. Dla dużej ilości osób odszkodowanie kojarzy się głównie z jednorazową wypłatą gotówki, która pokrywa w całości wydatki i cierpienie.

Świadczenie to dotyczy przede wszystkim szkód materialnych i wydatków związanych z leczeniem i rehabilitacją, poszkodowany może wówczas ubiegać się o zwrot:

 • dojazdów do placówek medycznych
 • zakup niezbędnych leków
 • zwrot kosztów za utracone dochody, w związku z przerwaniem ciągłości pracy zarobkowej
 • koszty zabiegów medycznych
 • kosztów opieki pielęgniarskiej

To, ile będzie się należało poszkodowanemu, zależne jest od umiejscowienia jego urazu. Kwoty odszkodowania mogą wynosić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. O samo odszkodowanie najlepiej wystąpić po zakończonym leczeniu. Odszkodowanie za uraz kręgosłupa możemy podzielić na poszczególne odcinki, które uległy uszkodzeniu.

Uszkodzenia kręgosłupa w odcinku szyjnym:

 • ograniczenie ruchomości w zakresie rotacji lub zginania powyżej 20 stopni 22.500 zł- 37.500 zł
 • całkowite zesztywnienie 52.500 zł- 87.500 zł
 • całkowite zesztywnienie z niekorzystnym ustawieniem głowy 78.000 zł- 125.000 zł

Uszkodzenie kręgosłupa w odcinku piersiowym i lędźwiowym:

 • ograniczenie ruchomości w zakresie rotacji powyżej 20 stopni lub zginania do 50 cm 22.500 zł- 37.500 zł
 • całkowite zesztywnienie 37.500 zł- 62.500 zł
 • całkowite zesztywnienie z niekorzystnym ustawieniem tułowia 60.000 zł- 100.000 zł

Urazowe zespoły korzonkowe (bólowe, ruchowe, czuciowe lub mieszane) - w zależności od stopnia:

 • szyjne 7.500 zł- 50.000 zł
 • piersiowe 7.500 zł- 25.000 zł
 • lędźwiowo-krzyżowe 7.500 zł- 62.500 zł
 • guziczne 7.500 zł- 12.500 zł

Sama wypłata odszkodowania może się różnić w zależności od umiejscowienia urazu pleców. Wysokość kwoty kompensacyjnej jest obliczana bardzo indywidualnie i składa się na nią kilka czynników. Bardzo ważną rolę odgrywa tutaj sama dokumentacja i jej szczegółowe kompletowanie.

Ma ona duże znaczenie przy wypłacie, a o czym dużo osób nie wie, lub nie przykłada do niej dużego znaczenia. Do przyczyn urazu kręgosłupa najczęściej należą:

 • wypadki komunikacyjne
 • upadki i poślizgnięcia się
 • wypadki podczas uprawiania sportu
 • zaniedbania wynikające z operacji kręgosłupa

Coraz więcej poszkodowanych zgłasza się jednak do kancelarii odszkodowawczych o pomoc i prowadzenie sprawy. To dobre rozwiązanie, ponieważ wszystkie formalności zostaną załatwione przez specjalistów, którzy kompleksowo zajmują się daną sprawą.

Poszkodowany może liczyć również na wsparcie kancelarii i reprezentowanie przed sądem w przypadku skierowania sprawy na drogę sądową.

Helpfind.pl - Patrycja Gmurowska - redaktor

Absolwentka pedagogiki społecznej i komunikacji, której pasją zawsze było pisanie. Stąd wzięło się zamiłowanie do dziennikarstwa internetowego, które jest sposobem na życie. Prywatnie miłośniczka dobrej literatury, zagranicznych seriali i górskich wędrówek.

Helpfind.pl - odszkodowania online - logo

Średnia ocena: 5.00

Czytaj także

Odszkodowanie z wypadku samochodowego za... Helpfind - Odszkodowanie z wypadku samochodowego

Odszkodowanie z wypadku samochodowego za uraz psychiczny

Odszkodowanie z wypadku samochodowego może zostać wypłacone również na podstawie silnego stresu pourazowego, które jest skutkiem przebytego wypadku u poszkodowanego....

Jak ubiegać się o odszkodowanie... Helpfind - Jak ubiegać się o odszkodowanie

Jak ubiegać się o odszkodowanie od zarządcy drogi?

Jak ubiegać się o odszkodowanie, gdy wypadek miał miejsce z winy zarządcy drogi. Osoba poszkodowana powinna udowodnić brak działania ze...

Jak dochodzić odszkodowania za uraz... Helpfind - Jak dochodzić odszkodowania za uraz kręgosłupa lędźwiowego

Jak dochodzić odszkodowania za uraz kręgosłupa lędźwiowego

Osobie poszkodowanej należy się odszkodowanie za uraz kręgosłupa lędźwiowego, jeśli wypadek ten został spowodowany z winy innej osoby. Urazy, które...

Odszkodowanie za uraz głowy i... Helpfind - Odszkodowanie za uraz głowy i mózgu - porady dla poszkodowanych

Odszkodowanie za uraz głowy i mózgu - porady dla poszkodowanych

Jeśli osoba poszkodowana ma uraz głowy w wypadku będą się jej należeć świadczenia, które pomogą zrekompensować powstały uszczerbek. Poszkodowany musi...