kwota odszkodowania za zniszczenie nowego auta

Kwota odszkodowania

za nowy samochód

Właśnie kupiłeś nowy samochód. Wyjeżdżasz z salonu, testujesz jego możliwości i już planujesz kolejne podróże. Nie cieszysz się długo, bo wkrótce w Twój samochód wjeżdża inne auto. Pojawia się też wiele innych pytań.

Od czego zależy kwota wypłacana poszkodowanym?

Na początku musimy zaznaczyć, że nie istnieje stała kwota wypłacana poszkodowanym kierowcom. Często nawet trudno jest wymienić zakres kwot. Jest to niezwykle indywidualna kwestia. Za każdym razem, gdy dojdzie do wypadku, rzeczoznawca ustala odpowiednią kwotę odszkodowania. Powinna ona wystarczyć na pokrycie wszelkich strat związanych z wypadkiem. Najważniejszymi czynnikami kształtującymi wysokość kwoty wypłacanej przez ubezpieczyciela są:

  • rozmiar szkód

  • wartość auta

  • ceny części i napraw

Kwoty odszkodowań a wartość samochodu

Wartość auta jest bardzo ważnym czynnikiem, który kształtuje wartość rekompensaty. W przypadku nowych samochodów można ustalić to na dwa sposoby. Najprostszym jest faktura VAT wystawiona przez salon. Niestety, jest ona przydatna jedynie przez pół roku od wystawienia. Gdy ten okres upłynie, ubezpieczyciel korzysta z programu kosztorysowego. Dzieje się tak również w przypadku, gdy samochód był naprawiany. Na podstawie szacunków programu kalkulacyjnego ustala się wartość samochodu w dniu wypadku.

Wartość prawie nowego samochodu, który często wciąż jest dostępny w salonach, nawet kilkukrotnie może przewyższać wartość starszego i mocno zużytego samochodu. Nie powinien więc dziwić fakt, że właściciel używanego samochodu otrzyma niższe świadczenie niż właściciel nowszego modelu. Różnica może być znaczna, nawet przy podobnych uszkodzeniach.

Wpływ cen nowych części na wysokośc rekompensaty

W nowym samochodzie należy spodziewać się nowych i oryginalnych części od producenta samochodu. Te są znacznie droższe niż zamienniki od innych producentów. Ci najczęściej nie są dostawcami dla producenta samochodu i w rzeczywiostości nie mogą zagwarantować jakości swoich produktów.

Kolejną kwestią jest sama naprawa. Właściciele nowych samochodów najczęściej oddają je do ASO. Jakość obsługi i naprawy jest znacznie wyższa niż w małym warsztacie. Odpowiednio wyższa jest także cena takiej usługi, dlatego wypłaca się więcej piniędzy przeznaczonych na naprawę.

Samochód do kasacji. Czy odszkodowanie się należy?

Zwykle przeznaczenie samochodu na złom kojarzy się ze starszymi samochodami o niewielkiej wartości. Ale nawet w przypadku nowych samochodów możemy mówić o szkodzie całkowitej. Występuje, gdy cena naprawy jest wyższa niż wartość samochodu. Wynika z tego, że w nowym samochodzie musi dojść do bardzo dużych szkód, aby wystąpiła szkoda całkowita.

Nawet jeżeli samochód idzie do kasacji to Tobie, jako właścicielowi pojazdu wciąż należy się odszkodowanie. Jego wysokość zależy od dwóch czynników:

  • wartości samochodu w dniu wypadku

  • wartości wraku

Tutaj również ważną rolę pełni wartość samochodu. Im jest ona wyższa, tym więcej pieniędzy otrzymasz. Wypłata przy szkodzie całkowitej jest różnicą w wartości nieuszkodzonego samochodu, a wraku. Tym drugim możesz dysponować w dowolny sposób. Najczęściej jednak właściciele starają się sprzedać uszkodzony samochód.

Podsumowując. Zazwyczaj rekomensata za zniszczenie nowego samochodu jest wyższa niż w przypadku używanych aut. Różnica w kwocie może wahać się od kilku tysięcy złotych do nawet kilkunastu tysięcy. Jest to różnica między niewielką szkodą, np: zarysowaniem, czy wgnieceniem, a szkodą całkowitą. Dokładne kwoty zależą tylko od wyceny ubezpieczyciela.

Możesz oczywiście nie zgadzać się z opinią rzeczoznawcy, jeżeli nie odzwierciedla ona wartości samochodu i części, bądź nie pokrywa kosztów naprawy. Wówczas powinieneś wypełnić stosowny wniosek, w którym odwołasz się od decyzji. W tym momencie możesz przejść do negocjacji. Możesz przedstawić satysfakcjonującą Cię kwotę, odpowiednio ją argumentując. Warto w tym momencie skorzystać z usług profejsonalnej firmy odszkodowawczej. Wówczas cały proces będzie przebiegał szybciej i sprawniej.

Helpfind.pl - Małgorzata Wodyńska - redaktor

Filolog polski ze specjalizacją zarządzania mediami. Wszystko to sprawiło, że pisanie stało się hobby i stylem życia. W czasie wolnym gotuje i eksperymentuje w kuchni, namiętnie czyta kryminały i fotografuje dziką przyrodę.

Helpfind.pl - odszkodowania online - logo

Średnia ocena: 4.78

Czytaj także

Wypadek drogowy - jakie... Helpfind - Wypadek drogowy -  jakie rzeczy powinieneś wiedzieć o odszkodowaniu za samochód

Wypadek drogowy - jakie rzeczy powinieneś wiedzieć o odszkodowaniu za samochód

Co roku w Polsce dochodzi do ponad 30 tysięcy wypadków drogowych. Większa ich część jest zgłaszana odpowiednim służbom. Kierowcom, którzy...

Samochód zastępczy z OC sprawcy... Helpfind - Samochód zastępczy z OC sprawcy Odpowiadamy na pytania! - cz.1

Samochód zastępczy z OC sprawcy Odpowiadamy na pytania! - cz.1

Nie możesz używać swojego auta po wypadku? Należy Ci się samochód zastępczy z OC sprawcy. Sprawdź, na jakie kłopoty możesz...

Samochód zastępczy na czas naprawy... Helpfind - Samochód zastępczy na czas naprawy

Samochód zastępczy na czas naprawy rzeczywisty, czy technologiczny?

Samochód zastępczy na czas naprawy. Największym problemem jest określenie refundowanego czasu wynajmu. Sprawdź, na jak długo możesz wynająć auto!

Zadośćuczynienie z oc sprawcy a... Helpfind - Zadośćuczynienie z oc sprawcy

Zadośćuczynienie z oc sprawcy a faktycznie otrzymywana kwota

Zadośćuczynienie z oc sprawcy jest możliwością dla poszkodowanego, by zyskał należną kwotę odszkodowania, która wystarczy na jego leczenie.