Na te triki przy wypłacie odszkodowania uważaj!

Na te triki przy wypłacie odszkodowania uważaj!

Każdy poszkodowany kierowca liczy na właściwe traktowanie. Odszkodowanie powinno pokryć wszelkie straty. Obecnie rzadko to się zdarza. Co robią ubezpieczyciele, aby obniżyć odszkodowanie?

Podstawową metodą, przy pomocy której likwiduje się szkodę jest metoda kosztorysowa. Jak sama nazwa wskazuje, opiera się ona na kosztorysie. To dokument, jaki każdy poszkodowany otrzymuje od rzeczoznawcy. Szacuje się w nim, ile kosztować będzie naprawa. Są to niezwykle drobiazgowe obliczenia. Ubezpieczyciel określa w nich koszt części i materiałów. Uwzględniony jest także czas i koszt pracy. W kosztorysie wymieniana jest każda najmniejsza śrubka i każda warstwa lakieru. W czym więc problem? Jak można tu zaniżyć wartość odszkodowania? Okazuje się, że ubezpieczyciele mają na to kilka metod.

Części zamienne

Spodziewasz się, że w Twoim samochodzie zamontowane zostaną nowe i oryginalne części? Nie jest to reguła, choć przepisy mówią jasno o obowiązku stosowania takich części. Warsztaty wolą jednak stosować tańsze i często niepewne zamienniki. Obniża to koszty działalności. Niestety, w ten sposób otrzymujesz mniejsze odszkodowanie.

Tymczasem mechanicy mają obowiązek stosowania nowych i oryginalnych części. W szczególności dotyczy to niemal nowych aut. Jest tylko jedno odstępstwo od tej reguły. Część zamienną można zamontować w momencie, gdy ta uszkodzona również nie była oryginalna. Musi być to wyraźnie zaznaczone w kosztorysie.

Pomijanie niektórych pozycji

Załóżmy jednak, że pierwotny kosztorys zgadzał się z Twoimi oczekiwaniami. Zostały w nim uwzględnione wszystkie uszkodzone części w odpowiednich cenach. Na koncie jednak masz znacznie mniej pieniędzy niż się spodziewałeś. Jak to możliwe? Zdarza się, że ubezpieczyciele nie chcą płacić za wszystkie szkody. Mogą uznać, że szkoda powstała jeszcze przed wypadkiem, albo pogłębia się z winy poszkodowanego.

Nikt nie może jednak wydać takiej decyzji bez obszernego wyjaśnienia. To po stronie ubezpieczyciela leży obowiązek udowodnienia, że taka sytuacja miała miejsce.

Amortyzacja

Jest rzeczą naturalną, iż wszystkie części w momencie wypadku były używane. Mają one znacznie niższą wartość niż nowe części. Dlatego właśnie ubezpieczyciele stosują tzw. amortyzację. Polega ona na potrąceniu kwoty odszkodowania o stopień zużycia uszkodzonych części. Towarzystwa Ubezpieczeniowe uważają, że nowe części sprawiają, że właściciel samochodu wzbogaca się.

Jest to zabroniona praktyka. Odszkodowanie można potrącić tylko w momencie, gdy ubezpieczyciel wykaże wzrost wartości samochodu. Należy pamiętać, iż odszkodowanie ma na celu pokrycie w pełni wszystkich strat. Amortyzacja sprawia, że poszkodowany musi częściowo pokrywać koszty naprawy. Jest to niedopuszczalne, ponieważ w żaden sposób nie zawinił w wypadku.

Ubezpieczyciel zaniżył kosztorys?
Zgłoś swój problem za darmo!

Jak się bronić?

Większość kierowców uważa, że od decyzji ubezpieczyciela nie ma odwrotu. Tymczasem warto odwoływać się do skutku. Bardzo często Towarzystwa Ubezpieczeniowe najpierw proponują najmniejszą z możliwych kwot. Przy tym liczą, iż to właśnie zadowoli poszkodowanego. Należy zauważyć, że ta kwota zwykle wypłacana jest bardzo szybko. Kolejne odwołania mogą trwać miesiącami. To swego rodzaju sztuczka psychologiczna, która ma za zadanie zniechęcić poszkodowanych do walki. Wiele spraw musi trafić do sądu.

Sprawy sądowe wydają się bardzo trudne. To przeraża osoby ubiegające się o wyższe odszkodowanie. Wówczas warto skorzystać z pomocy kancelarii odszkodowawczej. Pracują tam prawnicy biegli w tego typu postępowaniach. Dodatkowo nie musisz czekać na wyrok. Kancelaria wypłaci należne pieniądze znacznie szybciej niż ubezpieczyciel.

Helpfind.pl - Patrycja Gmurowska - redaktor

Absolwentka pedagogiki społecznej i komunikacji, której pasją zawsze było pisanie. Stąd wzięło się zamiłowanie do dziennikarstwa internetowego, które jest sposobem na życie. Prywatnie miłośniczka dobrej literatury, zagranicznych seriali i górskich wędrówek.

Helpfind.pl - odszkodowania online - logo

Średnia ocena: 4.60

Czytaj także

Co powinno zawierać skuteczne zgłoszenie... Helpfind - Co powinno zawierać skuteczne zgłoszenie wypadku przy pracy?

Co powinno zawierać skuteczne zgłoszenie wypadku przy pracy?

Jeśli chcesz samodzielnie zgłosić szkodę, musisz wiedzieć co powinno zawierać zgłoszenie wypadku przy pracy. Do wypadków przy pracy dochodzi w...

Wypadek przy pracy odszkodowanie od... Helpfind - Wypadek przy pracy odszkodowanie od pracodawcy a przedawnienie

Wypadek przy pracy odszkodowanie od pracodawcy a przedawnienie

Poszkodowani często nie wiedzą, jak postępować, gdy wystąpi wypadek przy pracy odszkodowanie od pracodawcy jest jednak możliwe. Poszkodowany może żądać...

Jakie jednorazowe odszkodowanie z tytułu... Helpfind - Jakie jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy się należy

Jakie jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy się należy

Przy wypadku przy pracy osoby, które doznały stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu mogą ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie z...

Wypadek przy pracy to zdarzenie... Helpfind - Wypadek przy pracy to zdarzenie nagłe, zobacz co Ci się należy

Wypadek przy pracy to zdarzenie nagłe, zobacz co Ci się należy

Wypadek przy pracy powoduje, że osobie poszkodowanej przysługuje szereg świadczeń. Może ona liczyć między innymi na jednorazowe odszkodowanie z ZUSu,...