Odmowa wypłaty odszkodowania może przydarzyć się każdemu kierowcy

Odmowa wypłaty odszkodowania

kiedy przysługuje ubezpieczycielowi?

Gdy posiadasz ważne ubezpieczenie OC i jesteś poszkodowany w wypadku drogowym, z pewnością zostanie Ci wypłacone odszkodowanie. Wszystkie koszty pokryte zostaną z OC sprawcy. Zdarzają się jednak przypadki, gdy nie masz co liczyć na wypłatę tych środków. W większości przypadków kierowca sam jest winny tego, że może mu zostać odebrane prawo do odmowy wypłaty odszkodowania.

Pijany kierowca na polskich drogach

W Polsce znaczna część wypadków drogowych jest spowodowana przez pijanych kierowców. Dopuszczalny poziom alkoholu wynosi 0,19 promila alkoholu we krwi. Między 0,2 a 0,5 promila mamy do czynienia ze stanem “po spożyciu” i kwalifikowane jest to jako wykroczenie. W chwili, gdy kierowca ma we krwi ponad 0,5 promila, możemy mówić o przestępstwie. Co prawda z roku na rok zmniejsza się liczba pijanych kierowców powodujących wypadki, a policyjne statystyki wskazują na malejącą liczbę pijanych kierowców i wypadki przez nich spowodowane, wciąż w tej sferze jest sporo do zrobienia.

Kiedy nie dostaniesz odszkodowania?

Jazda po alkoholu, nie wspominając już o nieprzyjemnych konsekwencjach, stanowi bardzo duże zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu. Skutecznie odcina też możliwość ubiegania się o odszkodowanie. Towarzystwa Ubezpieczeniowe są pod tym względem bardzo surowe, a pijany kierowca nie ma co liczyć na rekompensatę. Jazda pod wpływem alkoholu i środków odurzających powoduje, że kierowca będzie musiał pokryć wszystkie koszty, jakie poniesie Towarzystwo Ubezpieczeniowe w związku z wypadkiem.

Ogólne warunki ubezpieczeń NNW, OC i AC zamykają pijanym kierowcom drogę do odzyskania odszkodowania komunikacyjnego. Natomiast świadczenie przysługuje wszystkim osobom poszkodowanym przez pijanego kierowcę z jego OC, niezależnie od tego czy, byli trzeźwi, czy nie.

Brak pomocy poszkodowanym = odmowa wypłaty odszkodowania

Nieudzielenie pomocy osobom poszkodowanym i ucieczka z miejsca wypadku również są karane. Nie tylko przez policję, także przez TU. W tej sytuacji nie możesz liczyć na wypłatę odszkodowania. Osobom poszkodowanym zostanie wypłacone świadczenie, jakie gwarantuje im Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Gdy orzeczona zostanie wina kierowcy, wtedy będzie musiał on zwrócić sumę, jaka została przeznaczona na pokrycie strat osób, które ucierpiały w wypadku.

Odszkodowanie nie zostanie wypłacone gdy:

  • samochód pochodzi z kradzieży lub został nabyty w wyniku innego przestępstwa
  • właściciel nie posiada odpowiednich uprawnień do kierowania pojazdem
  • sprawca zdarzenia jest w pełni odpowiedzialny za wypadek
  • kierowca oddalił się z miejsca zdarzenia

Ponadto zakładowi ubezpieczeń oraz UFG przysługuje prawo do dochodzenia od kierującego pojazdem zwrotu wypłaconego ubezpieczenia OC, jeżeli:

  • kierowca wyrządził szkodę umyślnie w stanie nietrzeźwości, środków odurzających lub substancji psychotropowych
  • pojazd, którym kierujący wyrządził szkodę był kradziony
  • kierowca nie posiadał uprawnień do kierowania
  • kierujący nie miał ważnej polisy OC pojazdu i zbiegł z miejsca wypadku

Kierowca musi pamiętać o bezpieczeństwie

Obowiązek zapinania pasów przez kierowców i samych pasażerów jest często bagatelizowany. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji- głównie zdrowotnych, niezapinania się podczas jazdy. Może to przyczynić się do ograniczenia wypłaty odszkodowania nawet do 50%. Częstym wytłumaczeniem jest wygoda i roztargnienie oraz zapominalstwo. Nasza nieuwaga może spowodować, że pozbawimy się szansy na spore odszkodowanie. Towarzystwa Ubezpieczeniowe biorą pod uwagę również przyczynienie. Jest to wpływ poszkodowanego, który przyczynił się do powstania wypadku lub zwiększenia szkody. Wtedy obowiązek naprawy ulega zmniejszeniu, w zależności od okoliczności wypadku. Takie zachowania jak: brak należytego oświetlenia kierowanego pojazdu, ciemne ubranie, brak odblasków pieszego poza terenem zabudowanym, przekroczenie dozwolonej prędkości czy jazda z nietrzeźwym kierowcą przyczyniają się do znacznego powstania szkody.

Sam właściciel pojazdu powinien zadbać o swoją polisę OC, a przede wszystkim sprawdzać jej ważność. Nigdy nie wiadomo, kiedy będzie on sprawcą lub ofiarą wypadku. Nie warto ryzykować i dopłacać do odszkodowania z własnej kieszeni, które jest główną formą rekompensaty za spowodowane szkody.

Helpfind.pl - Patrycja Gmurowska - redaktor

Absolwentka pedagogiki społecznej i komunikacji, której pasją zawsze było pisanie. Stąd wzięło się zamiłowanie do dziennikarstwa internetowego, które jest sposobem na życie. Prywatnie miłośniczka dobrej literatury, zagranicznych seriali i górskich wędrówek.

Helpfind.pl - odszkodowania online - logo

Średnia ocena: 4.44

bezpłatny przewodnik

Przewodnik

Dochodzenie odszkodowań

pobierz
za darmo

Przewodnik