odszkodowania oc - jak najłatwiej naprawić auto?

Odszkodowania oc, jak naprawić auto bez opinii rzeczoznawcy?

W jaki sposób można naprawić samochód na koszt ubezpieczyciela sprawcy? Konieczne jest odszkodowanie — odpowie większość. Tymczasem ubezpieczyciele mają procedury, które skracają czas oczekiwania na naprawę i pozwalają uniknąć problemów z zaniżonym odszkodowaniem.

Wielu poszkodowanych sądzi, że metoda kosztorysowa, to jedyny sposób, w jaki można otrzymać satysfakcjonujące odszkodowanie. Nie jest to prawdą. W rzeczywistości kosztorys to tylko jeden ze sposobów na odszkodowanie. Często przez to trzeba czekać dłużej na pieniądze — wyznaczenie terminu, oględziny i sporządzenie ekspertyzy przeciągają całą procedurę.

Należy też zauważyć, że za pomocą kosztorysu łatwo zaniżyć odszkodowanie. Do najczęstszych problemów należą:

 • niesłuszne naliczanie rabatów
 • naliczenie amortyzacji
 • uwzględnienie tańszych części zamiennych zamiast oryginalnych
 • nieuwzględnienie wszystkich usterek
 • zaniżenie wartości samochodu
 • odmowa wypłaty odszkodowania

Inne metody nie są obarczone aż tak dużym ryzykiem. Często też dzięki nim odszkodowanie jest na koncie szybciej. Co warto o nich wiedzieć?

Uproszczony tryb likwidacji szkody

Uproszczona likwidacja szkody wciąż jest pewną nowością. Tymczasem większość szkód można likwidować właśnie tym sposobem. Na czym to polega? W tym przypadku procedura likwidacji szkody jest znacznie skrócona.

Wystarczy jedynie, że zgłosisz szkodę telefonicznie, jeszcze na miejscu kolizji. Konsultant na podstawie Twojego opisu szacuje wartość szkody i podaje kwotę odszkodowania oc. W niektórych Towarzystwach poszkodowani muszą przesłać jeszcze zdjęcia, które dokładnie pokazują zniszczenia. Na tej podstawie szacowana jest wartość odszkodowania. Otrzymujesz ją na swoje konto w ciągu kilku dni.

Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest czas. Sprawa jest na tyle błaha, że nie ma tu konieczności czekania aż miesiąca na otrzymanie pieniędzy. Omija Cię praktycznie cała procedura likwidacji szkody.

Jaka jest wada tego rozwiązania? Towarzystwa zgadzają się na taki uproszczony tryb tylko w przypadku drobnych uszkodzeń. Zwykle straty nie mogą przekraczać kilku tysięcy złotych. Jeżeli więc dochodzi do wypadku, gdzie z samochodu zostaje wrak, konieczna jest inna metoda. Istnieje również ryzyko, że Twoje odszkodowanie zostanie niewłaściwie naliczone. W takim przypadku możesz jedynie nie zgodzić się ze stanowiskiem ubezpieczyciela. Wówczas wdrażana jest zwykła procedura likwidacji szkody, a u Ciebie w ciągu kilku dni pojawia się rzeczoznawca.

Bezgotówkowy sposób likwidacji szkody

Nie wszyscy o tym wiedzą, ale do naprawy samochodu nie jest konieczne odszkodowanie. Jak to możliwe? Wypłacone odszkodowanie ma na celu pokrycie kosztów naprawy — zawsze więc koszty pokrywane są przez ubezpieczyciela. Można zatem ciężar rozliczeń bezpośrednio przerzucić pomiędzy ubezpieczyciela i warsztat.

To bardzo wygodna opcja. Odstawiasz samochód do warsztatu współpracującego z ubezpieczycielem. Czekasz na koniec naprawy i po prostu odbierasz samochód. Nie musisz za nic płacić ani czekać na odszkodowanie. Warsztat wystawia fakturę, którą opłaca ubezpieczyciel.

W takiej sytuacji musisz jedynie wystawić upoważnienie firmie, aby mogła odebrać odszkodowanie. W takim przypadku warsztat wystawia fakturę i dokładnie taką kwotę otrzymuje.

Dla niektórych poszkodowanych brak możliwości kontroli całego procesu likwidacji jest minusem. W takim przypadku nie można wybrać dowolnego warsztatu, a tylko taki, który współpracuje z danym ubezpieczycielem. Problem jest szczególnie widoczny w przypadku mniejszych Towarzystw, gdzie lista warsztatów jest mocno ograniczona.

Może się również zdarzyć, że ubezpieczyciel podważa fakturę z warsztatu, wskazując, że ceny tam zawarte są celowo zawyżone. Niekiedy może to prowadzić do sytuacji, w której poszkodowany musi dopłacać do naprawy. Wówczas należy się odwołać od decyzji ubezpieczyciela.

Kancelaria odszkodowawcza

Na rynku od kilku lat działają prężnie kancelarie odszkodowawcze. Poszkodowani zgłaszają się zwykle do nich w momencie, gdy powstają problemy z odszkodowaniem. Nie muszą one wystąpić, aby skierować się po pomoc takiej firmy.

Część poszkodowanych często zamiast do ubezpieczyciela od razu kieruje się do kancelarii odszkodowawczej. W ten sposób to kancelaria załatwia wszelkie formalności i pilnuje, aby nie zaniżono odszkodowania. Jeżeli to konieczne, przejmuje również odwołanie od decyzji, czy też zakłada sprawę sądową.

Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest wygoda. Poszkodowany jedynie zgłasza szkodę, a później tylko czeka na wypłatę odszkodowania. Warto tu też wspomnieć o aspekcie finansowym. Kancelarie zwykle starają się o więcej świadczeń dla swojego klienta. Finalnie oznacza to wyższe odszkodowanie.

Należy jednak bardzo rozważnie wybrać odpowiednią firmę. Branża odszkodowawcza nie jest tak uregulowana, jak choćby branża finansowa, czy ubezpieczeniowa. Wiele osób zajmuje się dochodzeniem odszkodowań jedynie dorywczo, nie posiadając przy tym odpowiednich kwalifikacji i wiedzy. W niektórych przypadkach stosuje się też bardzo wysokie prowizje lub dodatkowe opłaty.

Możliwości likwidacji szkody jest więcej, niż może się początkowo wydawać. To poszkodowany decyduje o formie likwidacji szkody. Możesz więc wybrać taką metodę, którą uważasz za najkorzystniejszą dla siebie. Wedle kodeksu cywilnego, ubezpieczyciel nie może narzucić sposobu rozliczania się. Nie ma jednej, uniwersalnej metody, która zadowoli każdego poszkodowanego. Przy wyborze należy kierować takimi przesłankami, jak:

 • wygoda zgłoszenia szkody
 • czas likwidacji
 • sposób rozliczenia
 • ilość procedur
 • ewentualne koszta
 • wysokość odszkodowania

Zatem jeszcze na miejscu wypadku musisz się zastanowić, jaki sposób byłby najkorzystniejszy. Zawsze na pierwszym miejscu stawiaj metodę, która w danym przypadku przyniesie Ci najwięcej korzyści.

Helpfind.pl - Małgorzata Wodyńska - redaktor

Filolog polski ze specjalizacją zarządzania mediami. Wszystko to sprawiło, że pisanie stało się hobby i stylem życia. W czasie wolnym gotuje i eksperymentuje w kuchni, namiętnie czyta kryminały i fotografuje dziką przyrodę.

Helpfind.pl - odszkodowania online - logo

Średnia ocena: 4.14

Czytaj także

Auto zastępcze z OC sprawcy... Helpfind - Auto zastępcze z OC sprawcy

Auto zastępcze z OC sprawcy odpowiadamy na pytania! - cz.2

Po wypadku Twój samochód nie nadaje się do użytku? Przysługuje Ci auto zastępcze z OC sprawcy. Podpowiemy, na co masz...

Auto z oc sprawcy -... Helpfind - Auto z oc sprawcy

Auto z oc sprawcy - z wypożyczalni czy od ubezpieczyciela?

Auto z oc sprawcy - jakie i od kogo wybrać? To trudna decyzja i trzeba ją podjąć na miejscu wypadku....

Auto zastępcze z oc -... Helpfind - Auto zastępcze z oc

Auto zastępcze z oc - kiedy musisz oddać samochód?

Auto zastępcze z OC - należy się każdemu poszkodowanemu kierowcy. Ale na jak długo? Poznaj terminy i najważniejsze informacje na...

Szkoda całkowita czy można naprawić... Helpfind - Szkoda całkowita czy można naprawić auto?

Szkoda całkowita czy można naprawić auto?

Szkoda całkowita czy można naprawić auto? To pytanie zadają osoby, którym przytrafiła się kolizja lub wypadek, a zakład ubezpieczeń stwierdził,...