odszkodowanie za wypadek za granicą

Odszkodowanie

za wypadek za granicą jak najłatwiej je uzyskać?

Dochodzenie odszkodowań nie zawsze bywa łatwe. Wymaga cierpliwości i sporej wiedzy, a także orientacji w procedurach likwidacyjnych oraz przepisach prawa. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, jeśli do wypadku dochodzi za granicą. W tym artykule dowiesz się, co zrobić, by jak najszybciej uzyskać należne Ci odszkodowanie.

Kluczem do sukcesu jest odpowiednie przygotowanie. Zadbaj o to, by zgromadzić niezbędną dokumentację.

Czego potrzebujesz?

Przede wszystkim dokumentów potwierdzających zajście zdarzenia, jego okoliczności oraz skutki. Chodzi tutaj w szczególności o oświadczenie spisane na miejscu zdarzenia przez sprawcę. Stosuje się je w przypadku małych szkód. Gdy zdarzenie było bardziej poważne lub kierujący nie mogą dojść między sobą do porozumienia należy wezwać policjantów. Na miejscu sporządzają notatkę potwierdzającą okoliczności wypadku.

Sporządzenie oświadczenia nie jest skomplikowane. Warto zadbać o to, by zawsze mieć ze sobą gotowy formularz, np. w schowku samochodu. Z pewnością pozwoli to na zaoszczędzenie czasu oraz zminimalizuje stres spowodowany sytuacją na drodze.

Jak powinno wyglądać oświadczenie?

Najważniejsze informacje to dane kierującego, który doprowadził do wypadku. Pamiętaj, by spisać jego:

  • imię i nazwisko,

  • adres,

  • serię i numer prawa jazdy, serię i numer dowodu tożsamości,

  • dane pojazdu (wystarczy marka oraz numer rejestracyjny wraz z numerem polisy OC).

Nie zapomnij także o wskazaniu dokładnego miejsca zdarzenia, opisaniu przyczyny i okoliczności, w jakich do niego doszło. Konieczne będzie również odnotowanie powstałych szkód. Jeśli zdarzenie widziały inne osoby – warto zapisać ich dane osobowe wraz z kontaktowymi (np. numer tel.lub adres). W sytuacjach spornych bowiem zeznania świadków mogą być niezwykle cenne. Pamiętaj, że spisane oświadczenie musi zostać opatrzone własnoręcznym, czytelnym podpisem sprawcy.

O ile masz taką możliwość, sfotografuj miejsce zdarzenia oraz uszkodzenia pojazdów.

Co dalej?

Jeśli na skutek wypadku doznałeś jakichkolwiek urazów lub Twój stan zdrowia uległ pogorszeniu, zgromadź dokumentację medyczną. Powinieneś także gromadzić dowody poniesionych kosztów. W takim przypadku należy się bowiem nie tylko odszkodowanie za straty materialne, ale również za straty osobiste.

Kto płaci za szkody?

W każdym przypadku odszkodowanie za wypadek samochodowy należy się od Towarzystwa Ubezpieczeń, gdzie ubezpieczony był pojazd sprawcy wypadku. Jeśli pojazdu Ubezpieczony był w kraju należącym do Unii Europejskiej, masz dwie możliwości.

Możesz zgłosić szkodę bezpośrednio do zagranicznego Ubezpieczyciela lub też przez polskiego reprezentanta. Drugi sposób jest o wiele bardziej przystępny i nie wymaga specjalistycznej wiedzy, umiejętności komunikowania się w języku obcym, ani dokonywania tłumaczeń. Większość zagranicznych Towarzystw Ubezpieczeń posiada w Polsce swojego reprezentanta, do którego śmiało możemy kierować zgłaszane przez nas roszczenia. Konkretną jednostkę w łatwy sposób zlokalizujesz poprzez formularz umieszczony na stronie internetowej Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Jeśli ubezpieczyciel sprawcy wypadku nie posiada przedstawicielstwa na terenie Polski – sprawą zajmie się PBUK.

Wypadek poza UE

Może zdarzyć się również tak, że do wypadku dojdzie na terenie kraju spoza Unii Europejskiej. Wówczas pomocy okaże się System Zielonej Karty. System ten pozwala na dochodzenie odszkodowań bez konieczności posiadania polisy OC na terenie każdego odwiedzanego kraju. System obejmuje kraje Europy, Maroko, Izrael, Iran oraz Tunezję. W takim przypadku roszczenia powinny być kierowane bezpośrednio do PBUK, który przeprowadza postępowanie likwidacyjne.

Helpfind.pl - współpracownicy Helpfind  - redaktor

Helpfind współpracuje z najlepszymi prawnikami w całym kraju. Dzięki kompetentnej i fachowej wiedzy, chcemy dostarczyć naszym Czytelnikom informacji na temat szeroko pojętych odszkodowań w każdej dziedzinie życia.

Helpfind.pl - odszkodowania online - logo

Średnia ocena: 5.00

Czytaj także

Wypadek odszkodowanie co można uzyskać... Helpfind - Wypadek odszkodowanie

Wypadek odszkodowanie co można uzyskać z oc sprawcy

Wypadek odszkodowanie a OC sprawcy Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi OC komunikacyjne ma charakter obowiązkowy. Tym samym oznacza to, że...

W jaki sposób szybko uzyskać... Helpfind - W jaki sposób szybko uzyskać odszkodowanie za wypadek śmiertelny

W jaki sposób szybko uzyskać odszkodowanie za wypadek śmiertelny

Odszkodowanie za wypadek śmiertelny dla najbliższego członka rodziny to straszna tragedia, która sprawia, że rodzina ofiary bardzo często staje nie...

Odszkodowanie wypadek co możesz po... Helpfind - Odszkodowanie wypadek

Odszkodowanie wypadek co możesz po nim uzyskać

Oznacza to, że poszkodowany otrzymuje odszkodowanie wypadek dla nas nie staje się jeszcze większym obciążeniem. Żeby domagać się odszkodowania z...

Wypadek za granicą odszkodowanie -... Helpfind - Wypadek za granicą odszkodowanie

Wypadek za granicą odszkodowanie - na jakich zasadach jest wypłacane

Wypadek za granicą odszkodowanie będzie przysługiwać na innych zasadach, jeśli miałby on miejsce w Polsce. Procedury są nieco bardziej skomplikowane...