Nie musisz zgadzać się na niskie odszkodowanie po wypadku drogowym

Odszkodowanie po wypadku drogowym

Sprawdź, ile trzeba na naprawę

Ubiegasz się o odszkodowanie i nie masz pojęcia, jaka kwota ci się należy? A może starasz się o dopłatę i nie jesteś pewien, jak bardzo zaniżono Twoje odszkodowanie? Ustalenie właściwej kwoty roszczeń jest prostsze, niż myślisz.

Niższe odszkodowanie po wypadku drogowym jest odwiecznym problemem poszkodowanych kierowców. Pomimo regulacji prawnych, wciąż stosuje się triki, dzięki którym wypłaca się mniej pieniędzy. Do najczęstszych problemów pojawiających się w kosztorysach należą:

  • stosowanie cen tańszych zamienników zamiast części oryginalnych
  • zaniżanie stawek robocizny
  • stosowanie amortyzacji np.: pod postacią rabatów
  • zaniżanie wartości samochodu przed wypadkiem
  • pomienięcie niektórych szkód

Na szczęście od każdej decyzji ubezpieczyciela można się odwołać. Warto wtedy wiedzieć, ile będzie kosztować naprawa. To pozwoli na skuteczniejsze egzekwowanie roszczeń po wypadku drogowym. Co warto zrobić?

Przedstaw ceny części z katalogu

Każdy z producentów publikuje katalogi, w których możesz sprawdzić ceny. Są to oficjalne dane, zatem możesz się na nie powołać. Co ważne, te części są znacznie droższe, niż części zamienne proponowane w kosztorysie. Wynika to z tego, że są to części oryginalne najwyższej jakości.

W kosztorysach proponowane są najczęściej części zamienne. Zwykle nie są tak wysokiej jakości, jak części od producenta samochodu. Producent zamienników nie daje gwarancji jakości. Tymczasem ubezpieczyciel nie ma prawa narzucać użycia takich części, zwłaszcza w nowym samochodzie. Zdarza się nawet, że w samochodach w miejsce prawie nowych części montuje się części używane. Wówczas nie ma pewności, czy są one bezpieczne.

Co istotne, ceny katalogowe zawierają także podatek VAT. W kosztorysie sporządzonym dla osób prywatnych niekiedy zapomina się o uwzględnieniu podatku VAT. Tymczasem jest on częścią ceny każdej części i usługi. Pominięcie go prowadzi do wypłacenia niższej kwoty przez ubezpieczyciela.

Innym trikiem stosowanym przez ubezpieczycieli jest amortyzacja. W ten sposób ubezpieczyciel wylicza wartość zużycia części w samochodzie i odlicza ją od wartości nowych części. Mając dostęp do cen katalogowych będziesz dokładnie wiedział, jak bardzo zaniżono cenę naprawy.

Przekaż cennik warsztatu

W kosztorysie ważną częścią są ceny warsztatu. Jest tu mowa głównie o robociźnie, czyli cenie lakierowania, czy zdemontowania i zamontowania kolejnych elementów. Należy też zwrócić uwagę na czas wykonania danej czynności.

W kosztorysach zazwyczaj ceny za robociznę są uśrednione. Jest to nadużycie. Jest oczywiste, że ceny w poszczególnych warsztatach różnią się. Zależy to od renomy, używanego sprzętu i kwalifikacji pracowników, a nawet lokalizacji. Cena w lokalnym warsztacie na obrzeżu niewielkiego miasteczka rózni się od tej w centrum dużego miasta. Często też naliczany jest rabat. Nikt nie sprawdza, czy faktycznie jest uwzględniany To oznacza zaniżoną wypłatę pieniędzy.

Tymczasem w warsztacie mechanicy podadzą realną cenę i czas naprawy. Powołują się oni na własne doświadczenie oraz rzeczywiście obowiązujący cennik w danym miejscu. W ten sposób otrzymasz bardzo fachową informację.

Powołaj się na niezależnego rzeczoznawcę

Warto także powołać się na opinię niezależnego rzeczoznawcy. Jest to szczególnie ważne, gdy dochodzi do sprawy sądowej. Niezależna ekspertyza biegłego staje się wówczas dowodem. Rzeczoznawca jeszcze raz przeanalizuje szkody i dokładnie obliczy kwotę, która wystarczy na naprawę. Jego opinia jest trudna do podważenia ze względu na neutralną pozycję.

Jak widać, jest kilka metod na to, aby skutecznie prognozować realną wysokość odszkodowania. Być może zastanawiasz się, dlaczego w tym zestawieniu nie uwzględniliśmy faktur i rachunków. W końcu są poświadczeniem tego, ile faktycznie pieniędzy już zostało wydanych. Podkreślamy, że ubezpieczyciel nie ma prawa wymagać od ciebie dokumentów potwierdzających zapłatę. Ty też nie masz obowiązku, aby naprawiać samochód. Niezależnie od tego, co chcesz zrobić z autem, należy Ci się rekompensata za straty.

Wszelkie ekspertyzy i wyceny mają wartość dowodową dla ubezpieczyciela i sądu. Wszystkie te dokumenty pozwolą Ci też łatwiej zorientować się, ile faktycznie naprawa będzie kosztować. Warto gromadzić całą dokumentację z jeszcze jednego powodu. Ułatwia ona staranie się o wyższe odszkodowanie po wypadku, gdy zdecydujesz się na kancelarię odszkodowawczą.

Helpfind.pl - Małgorzata Wodyńska - redaktor

Filolog polski ze specjalizacją zarządzania mediami. Wszystko to sprawiło, że pisanie stało się hobby i stylem życia. W czasie wolnym gotuje i eksperymentuje w kuchni, namiętnie czyta kryminały i fotografuje dziką przyrodę.

Helpfind.pl - odszkodowania online - logo

Średnia ocena: 4.75

Czytaj także

Wypłata odszkodowania z oc sprawcy... Helpfind - Wypłata odszkodowania z oc sprawcy.

Wypłata odszkodowania z oc sprawcy. Jak długo trzeba czekać?

Zastanawiasz się, kiedy nastąpi wypłata odszkodowania z oc sprawcy? Jak długo będziesz czekał na naprawę auta? Sprawdź, jakie terminy obowiązują.

Odszkodowanie za wypadek Sprawdź, ile... Helpfind - Odszkodowanie za wypadek

Odszkodowanie za wypadek Sprawdź, ile możesz dostać

Wypadek drogowy niesie za sobą wiele zmartwień i problemów. Jednym z nich jest odszkodowanie za wypadek. Jak sprawdzić właściwą kwotę?...

Renta po wypadku sprawdź jakie... Helpfind - Renta po wypadku sprawdź jakie rodzaje rent Ci się należą

Renta po wypadku sprawdź jakie rodzaje rent Ci się należą

Renta po wypadku przysługuje osobom, które są niezdolne do pracy. A spowodowane obrażenia wpłynęły na ich życie zawodowe oraz otrzymywane...

Odszkodowanie za opóźniony lot Sprawdź,... Helpfind - Odszkodowanie za opóźniony lot.

Odszkodowanie za opóźniony lot. Sprawdź, ile Ty możesz otrzymać!

Podróżowałeś samolotem, a jego opóźnienie wyniosło co najmniej 3 godziny? Należy Ci się odszkodowanie za opóźniony lot. Dowiedz się, jak...