Odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym dla pasażerów pojazdu

Odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym

za rzeczy które uległy zniszczeniu

W wyniku wypadku komunikacyjnego czy też kolizji często dochodzi do utraty, zniszczenia bądź częściowego uszkodzenia rzeczy, jakie znajdowały się w pojeździe, ale i nie tylko. W takim przypadku istnieje możliwość rekompensaty od ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia komunikacyjnego.

Kiedy przysługuje odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym?

Podstawą do dochodzenia roszczeń jest art. 361 kodeksu cywilnego §1 i 2: „§ 1. obowiązany do odszkodowania ponosi odpowiedzialność tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego szkoda wynikła. § 2. W powyższych granicach, w braku odmiennego przepisu ustawy lub postanowienia umowy, naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł, oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.” Zatem osoba odpowiedzialna za spowodowanie szkody jest zobligowana również za naprawienie i rekompensatę innych strat niż zadośćuczynienie za doznaną krzywdę i rekompensatę za zniszczony pojazd.

Ważne dowody z miejsca zdarzenia

Kiedy w wyniku wypadku komunikacyjnego czy kolizji zniszczeniu ulegną nasze rzeczy osobiste np. tj. okulary, proteza szczękowa, telefon komórkowy, laptop, kask ochronny, GPS, ubrania, buty itp. powinniśmy zadbać o właściwą dokumentację mającą na celu udokumentowanie zniszczonego mienia. Przedmioty, które uległy zniszczeniu należy w miarę możliwości zabezpieczyć i nie wyrzucać pozostawiając do oględzin ubezpieczycielowi. Dodatkowo bardzo ważnymi elementami są:

  • dokumentacja fotograficzna zniszczonych rzeczy
  • paragony, rachunki i faktury za zakup tych rzeczy

Jeśli to możliwe należy poinformować Policję o tym, że zniszczeniu uległy rzeczy
osobiste, wówczas Policja ma obowiązek wpisania w treść notatki policyjnej informacji na ten temat
Specyfikacja zniszczonych rzeczy zawierająca następujące informację:

  • jaka rzecz uległa zniszczeniu
  • data zakupu zniszczonej rzeczy

Istnieją jednak wyjątki

Wszystko zależy od tego czy bardziej opłacalne jest naprawienie zniszczonej rzeczy, czy zwrot wartości zniszczonej rzeczy. Za naprawę rzeczy lub w przypadku braku możliwości naprawy ubezpieczyciel winien ustalić odszkodowanie równe wartości rzeczy uszkodzonej, według ceny rynkowej z dnia ustalenia wysokości przysługującego odszkodowania.

Jak wynika z zapisów w ustawie istnieje wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela za szkody polegające na utracie:

  • gotówki
  • biżuterii
  • papierów wartościowych
  • innych dokumentów oraz zbiorów filatelistycznych, numizmatycznych itp.

Zakład Ubezpieczeń jest zobowiązany do wydania decyzji i wypłaty osobie poszkodowanej kwoty odszkodowania w ciągu 30 dni od momentu otrzymania zgłoszenia roszczenia.

Helpfind.pl - współpracownicy Helpfind  - redaktor

Helpfind współpracuje z najlepszymi prawnikami w całym kraju. Dzięki kompetentnej i fachowej wiedzy, chcemy dostarczyć naszym Czytelnikom informacji na temat szeroko pojętych odszkodowań w każdej dziedzinie życia.

Helpfind.pl - odszkodowania online - logo

Średnia ocena: 5.00

Czytaj także

Wypadek drogowy - jakie... Helpfind - Wypadek drogowy -  jakie rzeczy powinieneś wiedzieć o odszkodowaniu za samochód

Wypadek drogowy - jakie rzeczy powinieneś wiedzieć o odszkodowaniu za samochód

Co roku w Polsce dochodzi do ponad 30 tysięcy wypadków drogowych. Większa ich część jest zgłaszana odpowiednim służbom. Kierowcom, którzy...

Odszkodowanie od sprawcy wypadku Jak... Helpfind - Odszkodowanie od sprawcy wypadku

Odszkodowanie od sprawcy wypadku. Jak się starać o odszkodowanie?

Gdy jesteśmy poszkodowani w wypadku drogowym należy nam się odszkodowanie od sprawcy wypadku. Bez względu na to, jakiego uszkodzenia doznaliśmy.

Dochodzenie odszkodowań po wypadku komunikacyjnym... Helpfind - Dochodzenie odszkodowań po wypadku komunikacyjnym

Dochodzenie odszkodowań po wypadku komunikacyjnym

Dochodzenie odszkodowań po wypadku to skomplikowany proces. Dowiedz się, co należy zrobić i o czym pamiętać jeszcze na miejscu zdarzenia.

Szkoda OC - 5 rzeczy,... Helpfind - szkoda oc - 5 rzeczy, które musisz wiedzieć

Szkoda OC - 5 rzeczy, które musisz wiedzieć

Co należy wiedzieć, gdy zajdzie szkoda oc w wyniku wypadku? Zwykle poszkodowani nie są w pełni świadomi tego. Nie zawsze...