odszkodowanie za śmierć ojca - co należy się dzieciom?

Odszkodowanie za śmierć ojca

- jak się starać?

Śmierć bliskiej osoby zawsze wiąże się z wieloma trudnościami i poczuciem osobistej straty. Dotyczy to w szczególności bliskich relacji, jak rodziców i dzieci. Ubezpieczyciele proponują różnorodne świadczenia, które mają być rekompensatą takiej straty. O co więc mogą się starać dzieci osoby zmarłej w wyniku wypadku?

Za śmierć ojca w wypadku komunikacyjnym z OC sprawcy zdarzenia przysługuje odszkodowanie. Osoba, która poniosła śmierć, może być:

  • pasażerem w aucie sprawcy

  • kierowcą drugiego auta

  • pasażerem auta, które współuczestniczącego w wypadku

  • pieszym bądź rowerzystą

Komu przysługuje odszkodowanie?

Na odszkodowanie nie mogą jednak liczyć członkowie rodziny sprawcy zdarzenia. Nawet w przypadku, gdy poniesie na skutek wypadku śmierć. Gdy w grę wchodzi odszkodowanie za śmierć ojca najważniejsze jest relacja, jaka łączy dziecko z rodzicem. Relacje i stosunki między bliskimi różnie się układają. Inna będzie sytuacja dziecka wychowanego przez ojca, a inna w przypadku ograniczonych kontaktów.

Znaczenie ma też wiek uprawnionej osoby tj. dziecka. Inaczej będzie wyglądało zadośćuczynienie dla kilkuletniego dziecka, a inaczej dla dorosłego syna lub córki zmarłego. Śmierć ojca będzie miała ogromne znaczenie dla kilkuletniego dziecka. Przez dużą część swojego dorastania będzie pozbawione rodzica, jego pomocy, wychowania i miłości. Inaczej wygląda sytuacja dziecka już dorosłego, mającego własną rodzinę. Wówczas więzi z rodzicem są już słabsze.

Duże znaczenie odgrywa także stopa życiowa i stan majątkowy zarówno zmarłego jak i uprawnionego. Dodatkowym argumentem jest żałoba i sposób jest przeżywana.

Kiedy można starać się o zadośćuczynienie za śmierć ojca

Wypadki ze skutkiem śmiertelnym przeważnie związane są z popełnieniem przestępstwa. Roszczenia z tym związane przedawniają się dopiero po upływie 20 lat. W innych sytuacjach okres przedawnienia jest krótszy i obejmuje 10 lat od chwili zdarzenia.

Co więc należy zrobić, aby uzyskać zadośćuczynienie? Należy skierować roszczenie do ubezpieczyciela OC pojazdu sprawcy. Podstawą prawną jest art. 446 § 4 kodeksu cywilnego obowiązujący od 2008 roku. Stwierdza on, że najbliższym członkom rodziny zmarłego sąd może przyznać zadośćuczynienie za jego śmierć. Wypadki sprzed daty wprowadzenia tego przepisu również kwalifikują się do odszkodowania. Tutaj uzasadnieniem jest naruszenie dóbr osobistych na podst. art. 448 kodeksu cywilnego.

Bardzo dużym problemem jest to, że nie wszystkie zakłady ubezpieczeniowe uznają tego typu roszczenia, negując swoją odpowiedzialność. Sprawy te są skomplikowane i dlatego wymagają skorzystania z usług profesjonalnego pełnomocnika. Wówczas bardzo często sprawa zadośćuczynienia po śmierci bliskiej osoby trafia do sądu.

Pamiętajmy, że nawet jeśli wcześniej:

  • otrzymaliśmy decyzję odmowną

  • uzyskaliśmy za niską kwotę

to po latach możemy ponownie spróbować uzyskać odszkodowanie. Najważniejszą kwestią jest znajomość przepisów prawnych. Często może być tak, iż zadośćuczynienie nam przysługuje, niemniej na innej podstawie prawnej niż sądziliśmy.

Helpfind.pl - współpracownicy Helpfind  - redaktor

Helpfind współpracuje z najlepszymi prawnikami w całym kraju. Dzięki kompetentnej i fachowej wiedzy, chcemy dostarczyć naszym Czytelnikom informacji na temat szeroko pojętych odszkodowań w każdej dziedzinie życia.

Helpfind.pl - odszkodowania online - logo

Średnia ocena: 5.00

Czytaj także

Odszkodowanie od sprawcy wypadku Jak... Helpfind - Odszkodowanie od sprawcy wypadku

Odszkodowanie od sprawcy wypadku. Jak się starać o odszkodowanie?

Gdy jesteśmy poszkodowani w wypadku drogowym należy nam się odszkodowanie od sprawcy wypadku. Bez względu na to, jakiego uszkodzenia doznaliśmy.

Zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej... Helpfind - Zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej

Zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej Kto może się starać?

Coraz więcej osób stara się o zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej. Świadczenie to stanowi nie tylko zabezpieczenie na przyszłość. Jest...

Czy może rodzeństwo się starać... Helpfind - Odszkodowanie za śmierć brata

Czy może rodzeństwo się starać o odszkodowanie za śmierć brata?

Odszkodowanie za śmierć brata jest traumatycznym przeżyciem dla najbliższych, szczególnie jeśli łączyła ich bliska więź. Ubezpieczyciele coraz częściej stosują argumentację,...

Odszkodowanie po śmierci ojca -... Helpfind - Odszkodowanie po śmierci ojca

Odszkodowanie po śmierci ojca - kiedy i jak dzieci mogą się ubiegać?

Śmierć jednego z rodziców jest wydarzeniem niezwykle trudnym i dramatycznym dla dzieci zmarłego. Dlatego odszkodowanie po śmierci ojca powinno pomóc...