Odszkodowanie za śmierć w wypadku co powinna wiedzieć najbliższa rodzina

Odszkodowanie za śmierć w wypadku

zmiany w prawie, dzięki którym możesz dłużej starać się o środki

Śmierć bliskiej osoby jest dla rodziny przeżyciem traumatycznym i powoduje szereg konsekwencji natury emocjonalnej, jak i materialnej. Jeśli osoba bliska ginie w wyniku wypadku komunikacyjnego, rodzina często nie ma szansy na to, aby się pożegnać, poukładać kwestie formalne, czy też zabezpieczyć małoletnie dzieci.

Kto może uzyskać zadośćuczynienie za doznaną krzywdę?

Najbliżsi członkowie rodziny osoby zmarłej w wyniku wypadku komunikacyjnego nie zawsze mogli liczyć na wypłatę przez zakład ubezpieczeń należnego zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Przez lata ubezpieczyciele rozpatrywali ich roszczenia wyłącznie pod względem materialnym, płacąc stosowne odszkodowanie za znaczne pogorszenie sytuacji życiowej, renty alimentacyjne lub zwracając koszty pogrzebu. Oczywiście wcześniejsza decyzja zakładu ubezpieczeń uprzedzona była szczegółowym postępowaniem i udowadnianiem, że śmierć bliskiej osoby spowodowała pogorszenie sytuacji życiowej w znaczny sposób. Kwestia krzywdy, bólu i cierpienia pozostawała w zasadzie bez rozpatrzenia.

Ważna data i zmiana prawa polskiego – 03 sierpnia 2008 r.

Prawie 10 lat temu zmieniły się przepisy w Kodeksie cywilnym i w dniu 3 sierpnia 2008 r. wprowadzono artykuł 446 par. 4, na podstawie którego bliscy zmarłych mogą występować
o naprawienie tzw. szkody niematerialnej i starać się o zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. Należy pamiętać, że prawo nie działa wstecz i ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za śmierć w wypadku na podstawie wskazanego powyżej przepisu wyłącznie w przypadku zdarzeń po tej dacie.

Kwestią sporną pozostawała sytuacja, w której osoba bliska zmarła na skutek wypadku, który wydarzył się przed 3 sierpnia 2008 r. Pełnomocnicy rodzin zmarłych występowali do ubezpieczycieli o wypłatę zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych członków rodziny na podst. art. 448 k.c.

Zadośćuczynienie za naruszenie dóbr osobistych

Dopóki Sąd Najwyższy w swoich kolejnych uchwałach nie potwierdził, że zadośćuczynienie dla bliskich zmarłych należy się również, wtedy gdy szkoda nastąpiła przed 3 sierpniem 2008 r., ubezpieczyciele bardzo często odmawiali wypłaty tego świadczenia. Różnica polega na tym, że mamy w tym przypadku do czynienia z zadośćuczynieniem za naruszenie dóbr osobistych członków rodziny osoby, która poniosła śmierć w wyniku wypadku i zgłaszane jest ono na podst. art. 448 k.c. Dzięki zmianom w prawie, a także korzystnym orzecznictwie Sądu Najwyższego rodzina zmarłych może starać się o odszkodowanie za śmierć w wypadku, nawet gdy śmierć nastąpiła 20 lat temu.

Helpfind.pl - współpracownicy Helpfind  - redaktor

Helpfind współpracuje z najlepszymi prawnikami w całym kraju. Dzięki kompetentnej i fachowej wiedzy, chcemy dostarczyć naszym Czytelnikom informacji na temat szeroko pojętych odszkodowań w każdej dziedzinie życia.

Helpfind.pl - odszkodowania online - logo

Średnia ocena: 5.00

Czytaj także

Zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy?... Helpfind - Zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy? Należy Ci się więcej kasy!

Zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy? Należy Ci się więcej kasy!

Gdy ma miejsce zaniżone odszkodowanie z oc sprawcy osoba poszkodowana może się ubiegać o należne jej zadośćuczynienie oraz o takie...

Odszkodowanie za wypadek samochodowy ile... Helpfind - Odszkodowanie za wypadek samochodowy ile uzyskasz za szkodę całkowitą?

Odszkodowanie za wypadek samochodowy ile uzyskasz za szkodę całkowitą?

Gdy chodzi o odszkodowanie za wypadek samochodowy ile można uzyskać, zadaje sobie spora liczba kierowców. Podpowiadamy, co zrobić by zyskać...

Kancelaria odszkodowawcza co możesz dzięki... Helpfind - Kancelaria odszkodowawcza co możesz dzięki niej zyskać?

Kancelaria odszkodowawcza co możesz dzięki niej zyskać?

Osoba poszkodowana w różnych wypadkach może się starać o wypłatę należnych jej świadczeń. Z pomocą przychodzi kancelaria odszkodowawcza, która pomoże.

Odszkodowanie za śmierć dziecka w... Helpfind - Odszkodowanie za śmierć dziecka

Odszkodowanie za śmierć dziecka w wypadku. Procedura

Rodzicom, którzy stracili córkę lub syna, należy się odszkodowanie za śmierć dziecka w wypadku. To wydaje się oczywiste. Zakład ubezpieczeń...