Odszkodowanie za spam, poznaj szybkie sposoby, jak je uzyskać

Odszkodowanie za SPAM - czy mogę się ubiegać

W Internecie można zarabiać i reklamować produkty czy usługi na tysiące różnych sposobów. Najbardziej powszechnym i masowym wręcz źródłem pozyskiwania interesantów, jest poczta elektroniczna. Może zadziwiać fakt, że w ciągu sekundy wysyłanych jest ponad 2 miliony wiadomości e-mail na całym świecie. Nie trudno domyślić się, jaki procent z tej liczby, można zaliczyć do spamu. Pamiętaj, że w związku z nadmiarem wiadomości i ich szkodliwością, możesz wnieść o stosowne odszkodowanie za spam.

Można przyjąć, że spam to wszelkie wiadomości, które otrzymuje odbiorca, bez udzielenia uprzedniej zgody na ich otrzymywanie. Najczęściej są to treści reklamowe, oferty handlowe i informacyjne, które w żaden sposób nie są dostosowane do upodobań i tożsamości odbiorcy. Zazwyczaj spam wysyłany jest masowo i trafia do użytkowników zupełnie ze sobą nie powiązanych.

Nie trzeba się na to zgadzać

Należy mieć na uwadze, że osoba wysyłająca informacje handlowe, na które odbiorca nie wyraził zgody – dopuszcza się wykroczenia i można z tego tytułu wystąpić o odszkodowanie za spam. Oprócz tego obowiązujące przepisy zaliczają wysyłanie niechcianych wiadomości, jako czyn nieuczciwej konkurencji. Administratorzy danych osobowych mają obowiązek do pełnej ich ochrony i przetwarzania w sposób zgodny z prawem.

Jak wygląda procedura?

W przypadku podejrzenia, że otrzymujemy wiadomości, na których otrzymywanie nie wyraziliśmy zgody – powinniśmy działać natychmiast. Problem spammingu możemy zgłosić na policję, która w sprawach o wykroczenia występuje jako oskarżyciel publiczny. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby takie oskarżenie złożyć osobiście. Wniosek o usunięcie danych osobowych oraz zaprzestanie ich dalszego przetwarzania, należy kierować do administratora danych osobowych.

W przypadku jakichkolwiek problemów z uzyskaniem odpowiedzi lub odrzucenia wniosku o usunięcie naszych danych, możemy skierować się o pomoc do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO). Po zbadaniu sprawy, GIODO powinien wydać decyzję, która może przychylić się do naszego wniosku. Podmiotowi, który niezgodnie z prawem przetwarza dane osobowe, zostaną postawione odpowiednie zarzuty, a my posiadamy podstawę aby wnosić o odszkodowanie jaki otrzymywaliśmy (jeśli wskutek tego ponieśliśmy jakieś szkody). Oprócz odszkodowania można wnioskować także o zadośćuczynienie.

Helpfind.pl - Patrycja Gmurowska - redaktor

Absolwentka pedagogiki społecznej i komunikacji, której pasją zawsze było pisanie. Stąd wzięło się zamiłowanie do dziennikarstwa internetowego, które jest sposobem na życie. Prywatnie miłośniczka dobrej literatury, zagranicznych seriali i górskich wędrówek.

Helpfind.pl - odszkodowania online - logo

Średnia ocena: 3.90

Czytaj także

Co to jest SPAM? Jak... Helpfind - Co to jest SPAM? Jak starać się o odszkodowania za SPAM?

Co to jest SPAM? Jak starać się o odszkodowania za SPAM?

Niechciane wiadomości codzienne zalewają większość internautów. Niewielu z nich wie, że może ubiegać się o odszkodowania za SPAM. Jak to...

Czy za SPAM można uzyskać... Helpfind - Czy za SPAM można uzyskać odszkodowanie?

Czy za SPAM można uzyskać odszkodowanie?

Mała ilość użytkowników ma świadomość, że mogą ubiegać się o odszkodowania w przypadku, gdy nękają ich niechciane maile. Warto znać...

Odszkodowanie za złamany nos w... Helpfind - Odszkodowanie za złamany nos w jakich przypadkach mogę się starać?

Odszkodowanie za złamany nos w jakich przypadkach mogę się starać?

Najczęściej odszkodowanie za złamany nos jest wypłacane w przypadku wypadków komunikacyjnych. Najprostszym do zdiagnozowania objawem uszkodzenia nosa, nawet przez osobę...

Odszkodowanie za złamaną nogę za... Helpfind - Odszkodowanie za złamaną nogę za jakie zdarzenia mogę się starać?

Odszkodowanie za złamaną nogę za jakie zdarzenia mogę się starać?

Przy różnego rodzajów wypadkach poszkodowany może doznać złamania, przysługuje mu wówczas odszkodowanie za złamaną nogę. Powinien on wtedy wystąpić do...