Uraz głowy i mózgu kwoty jakie się należą osobie poszkodowanej

Odszkodowanie za uraz głowy i mózgu - porady dla poszkodowanych

Uraz w głowę może mieć dla poszkodowanego duże konsekwencje, w szczególności na te urazy narażone są ofiary wypadków komunikacyjnych. Nawet lekkie uderzenia w głowę, mogą spowodować, że tkanka mózgowa i naczynia krwionośne wewnątrz czaszki ulegną uszkodzeniu, nie dając żadnych objawów. W chwili wystąpienia urazu głowa przemieszcza się zgodnie z kierunkiem działania siły, szybciej niż mózg.

Opóźnienie to sprawia, że uszkodzeniu i stłuczeniu mózgu ulegają nie tylko miejsca bezpośredniego działania siły, ale również tkanka, która jest położona po przeciwnej stronie, gdzie powstaje duże podciśnienie. W tym artykule wyjaśnimy, na jakich zasadach poszkodowanemu przysługuje odszkodowanie za uraz głowy i mózgu oraz w jaki sposób skuteczniej walczyć o należne zadośćuczynienie.

Objawem urazu głowy jest ból, z początku łagodny, później narastający. W niektórych przypadkach pojawia się nagle i może powodować u poszkodowanego złe samopoczucie, rozdrażnienie. Często pokrzywdzony nie pamięta samego momentu wypadku, a samo wstrząśnienie mózgu przy urazach głowy może się skończyć chwilową utratą przytomności. Zwykle w miejscu uderzenia pojawia się obrzęk. W przypadku pęknięcia czaszki może utworzyć się wgłębienie w czaszce oraz wysięk z nosa lub ucha. Częstym objawem urazu głowy jest senność, czy rozszerzone źrenice.

Urazy głowy są uznawane za jedne z najbardziej niebezpiecznych dla poszkodowanego. W skrajnych przypadkach mogą prowadzić nawet do śmierci. Do podstawowych objawów urazów głowy oraz mózgu należą:

 • krwotok z wewnątrz (uszy, gardło)
 • rany głowy
 • zaburzenia pamięci
 • deformacja czaszki
 • bóle i zawroty głowy
 • nudności i wymioty
 • utrata przytomności
 • zaburzenia mowy
 • niepamięć wsteczna

Samo leczenie zależy od umiejscowienia urazu. Niewielkie rany czy otarcia będą wymagały jedynie zatamowania krwawienia i założenia opatrunku. Obrażenia poważniejsze będą wymagały konsultacji lekarskiej i metod bardziej inwazyjnych jak zabieg chirurgiczny. Skutkiem urazu głowy mogą być ogólne stłuczenia i urazy powłok głowy oraz zawroty i bóle głowy. Utrzymują się one około kilku tygodni, jeśli ból jest bardzo uporczywy i uniemożliwia codzienne funkcjonowanie, warto skorzystać z porady lekarza.

W przypadku urazów głowy i mózgu oraz związanych z nimi obrażeń, procent długotrwałego lub trwałego uszczerbku na zdrowiu, zależnie od rodzaju i stopnia uszkodzeń, może oscylować wokół następujących wartości:

Uszkodzenie powłok czaszki (bez uszkodzeń kostnych):

 • znaczne uszkodzenie powłok czaszki, rozległe, ściągające blizny - w zależności od rozmiaru 7.500 zł- 25.000 zł
 • oskalpowanie 37.500 zł- 62.500 zł

Uszkodzenie kości sklepienia i podstawy czaszki (wgłębienia, szczeliny, fragmentacja) - zależnie od rozległości uszkodzeń 7.500 zł- 25.000 zł
Ubytek w kościach czaszki:

 • o średnicy poniżej 2,5 cm 10.500 zł- 17.500 zł
 • o średnicy powyżej 2,5 cm - w zależności od rozmiarów 15.000 zł- 37.500 zł

Zaburzenia równowagi pochodzenia móżdżkowego:

 • uniemożliwiające chodzenie i samodzielne funkcjonowanie 50.000 zł- 250.000 zł
 • utrudniające chodzenie i sprawność ruchową w stopniu znacznym 105.000 zł- 200.000 zł
 • miernego stopnia utrudnienie chodu i sprawności ruchowej 45.000 zł- 150.000 zł
 • dyskretnie wpływające na sposób chodu i niewielkie upośledzenie zborności i precyzji ruchów 7.500 zł- 62.500 zł

Zaburzenia adaptacyjne będące następstwem urazów i wypadków, w których nie doszło do trwałych uszkodzeń OUN:

 • utrwalone nerwice związane z urazem czaszkowo-mózgowym 7.500 zł- 25.000 zł
 • ujawnienie się psychozy w następstwie ciężkiego stresu 75.000 zł- 200.000 zł

Uraz głowy i mózgu częstym uszczerbkiem u poszkodowanego

źródło: materiały własne redakcji

Należy pamiętać, że przy takich obrażeniach jak uraz głowy i mózgu niezwykle ważna jest pierwsza pomoc, a w dalszej kolejności kompleksowe i szczegółowe badania, które mogą w dużym stopniu przyczynić się do wypłacenia dużej kwoty odszkodowania. Osoba poszkodowana musi pamiętać, żeby zgromadzić jak najdokładniejszą dokumentację z samego leczenia. Paragony, faktury, bilety za przejazdy do placówek medycznych również będą pomocne i będą stanowić swego rodzaju dowód. Do dokumentacji medycznej zaliczamy:

 • wypisy szpitalne
 • opinie lekarzy prowadzących i specjalistów
 • skierowania na badania
 • karty szpitalne
 • karta medycznych czynności ratunkowych (w przypadku wezwania karetki na miejsce wypadku)

Oprócz tego ważna jest dokumentacja z samego miejsca zdarzenia: karta medycznych czynności ratunkowych, policyjna notatka z miejsca zdarzenia (jeśli służby zostały wezwane). Wielu poszkodowanych nie zdaje sobie sprawy, że im dokładniejsze dokumenty, tym walka o stosowne zadośćuczynienie może być mniej skomplikowana. Z roku na rok również coraz więcej osób powierza swoje sprawy kancelariom odszkodowawczym, które mają większe doświadczenie i zatrudniają wykwalifikowanych prawników zajmujących się danymi przypadkami. Jeśli zajdzie taka konieczność poszkodowany może liczyć również na reprezentowanie go przed sądem.

Helpfind.pl - Patrycja Gmurowska - redaktor

Absolwentka pedagogiki społecznej i komunikacji, której pasją zawsze było pisanie. Stąd wzięło się zamiłowanie do dziennikarstwa internetowego, które jest sposobem na życie. Prywatnie miłośniczka dobrej literatury, zagranicznych seriali i górskich wędrówek.

Helpfind.pl - odszkodowania online - logo

Średnia ocena: 4.25

Czytaj także

Utrata wartości handlowej pojazdu dla... Helpfind - Utrata wartości handlowej pojazdu.

Utrata wartości handlowej pojazdu dla poszkodowanych kierowców

Utrata wartości handlowej pojazdu to spory kłopot dla poszkodowanych kierowców. Nie od dziś wiadomo, że samochód po wypadku jest mniej...

Odszkodowanie z wypadku samochodowego za... Helpfind - Odszkodowanie z wypadku samochodowego

Odszkodowanie z wypadku samochodowego za uraz psychiczny

Odszkodowanie z wypadku samochodowego może zostać wypłacone również na podstawie silnego stresu pourazowego, które jest skutkiem przebytego wypadku u poszkodowanego....

Uzyskiwanie odszkodowań - 5 praktycznych... Helpfind - Uzyskiwanie odszkodowań

Uzyskiwanie odszkodowań - 5 praktycznych porad dla poszkodowanych

Uzyskiwanie odszkodowań w zależności od rodzaju wypadku może być dla poszkodowanego trudne do uzyskania. Nie każda osoba poszkodowana zna swoje...

Zgłoszenie szkody wzór pisma dla... Helpfind - Zgłoszenie szkody wzór pisma dla poszkodowanych- co warto wiedzieć?

Zgłoszenie szkody wzór pisma dla poszkodowanych- co warto wiedzieć?

Zgłoszenie szkody wzór to dokument, który wypełnia poszkodowany gdy chce się ubiegać o należne mu świadczenia. Powinien on wiedzieć o...