Warto dokładnie sprawdzić, jakie odszkodowanie za wypadek się należy

Odszkodowanie za wypadek

sprawdź, ile możesz dostać

Najczęstszym pytaniem zadawanym przez poszkodowanych jest “Ile mogę dostać za swój wypadek?”. Chociaż ubezpieczyciele mają ściśle wyznaczone standardy, to odpowiedź na to pytanie jest trudniejsza niż się wydaje.

Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ w każdym przypadku odszkodowanie naliczane jest indywidualnie. Wysokość wypłacanego świadczenia zależy od bardzo wielu czynników. Do najważniejszych z nich należy rodzaj strat, a także ich rozmiar. Kwota odszkodowania w przypadku strat majątkowych są zazwyczaj niższe niż przy uszczerbku na zdrowiu. Chcesz poznać dokładniejsze informacje? Zapraszamy do dalszej części tekstu.

Gdy masz uszkodzony samochód

Jeżeli w wypadku ucierpiał tylko Twój samochód, to odszkodowanie naliczane jest na podstawie kosztorysu. Otrzymasz dokładnie taką kwotę, która pozwoli na pokrycie kosztów naprawy. Najważniejszymi czynnikami wpływającymi na wysokość odszkodowania są:

 • rozmiar szkód

 • cena części

 • stawki warsztatowe

 • wartość samochodu i daty jego produkcji.

Wysokość odszkodowania w takim przypadku może bardzo się wahać. Otrzymasz znacznie mniej pieniędzy, jeżeli Twój samochód jest starszy i był wcześniej uszkodzony. Jeżeli zaś dopiero wyjechać z salonu drogim samochodem, a straty są ogromne, to otrzymasz bardzo wysokie odszkodowanie.

Pamiętaj jednak, że kwota odszkodowania ma jedynie pokryć wszelkie straty materialne. Odszkodowanie za wypadek nie może przekraczać kosztów naprawy.

Możesz jednak otrzymać wyższe odszkodowanie, jeżeli będziesz starał się o dodatkowe środki. One również pokrywają straty majątkowe związane z wypadkiem. Należą do nich:

 • zwrot kosztów wynajęcia samochodu zastępczego

 • odszkodowanie za utratę wartości handlowej

 • odszkodowanie za zniszczenie mienia w wypadku

Gdy sam ucierpisz w wypadku

Jeżeli sam doznajesz uszczerbku na zdrowiu, to również otrzymujesz odszkodowanie od ubezpieczyciela sprawcy. Jest to świadczenie niezależne od odszkodowania za samochód. Możesz otrzymać oba świadczenia, jeżeli zachodzi taka potrzeba.

Odszkodowania za obrażenia odniesione w wypadku są z reguły wyższe niż za szkody w pojeździe. Tutaj również odszkodowanie zależy od szeregu czynników:

 • rodzaju obrażeń

 • rozległości obrażeń

 • czasu leczenia

 • wpływu na dalsze życie

Tutaj nieco trudniej jest sprawdzić, jaka kwota należy się za uszczerbek na zdrowiu. W przypadku jednorazowego odszkodowania z ZUS-u jest to 809 zł za każdy procent uszczerbku na zdrowiu. Im zatem większy uszczerbek na zdrowiu, tym wyższe odszkodowanie za wypadek.

W przypadku odszkodowania z OC sprawcy sprawa ma się nieco inaczej. Są tutaj określone sumy gwarancyjne, jakie może otrzymać poszkodowany. Obecnie to 1 220 000 euro na jedną osobę poszkodowaną w wypadku i 6 070 000 w przypadku całego zdarzenia.

Warto zwrócić uwagę na dodatkowe świadczenia. Każdy poszkodowany, który musi się leczyć, może otrzymać zwrot wydatków związanych z leczeniem, np:

 • leki i opatrunki

 • specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny

 • dodatkowa opieka

 • rehabilitacja i leczenie prywatne

 • dojazdy do lekarzy i nocleg

Jeżeli leczenie przedłuża się, a uszczerbek na zdrowiu jest trwały, możesz starać się o kolejne świadczenia. Mowa tu o kilku rodzajach rent wypłacanych z OC sprawcy wypadku:

 • z tytułu utraty możliwości zarobkowania

 • z tytułu zwiększonych potrzeb

 • z tytułu zmniejszonych szans powodzenia na przyszłość

Renta najczęściej ma charakter tymczasowy, ale również zwiększa ogólną kwotę odszkodowania.

Zadośćuczynienie - szczególny rodzaj rekompensaty

Zadośćuczynienia związane z wypadkami komunikacyjnymi można podzielić na dwie kategorie. Należy zwrócić uwagę, że zadośćuczynienie nie wyrównuje strat majątkowych. Jest rekompensatą za doznane cierpienie.

O zadośćuczynienie starać się może każda ofiara poważniejszego wypadku. Jeżeli brałeś udział w takim wypadku, otrzymujesz rekompensatę za ból i cierpienie będące wynikiem tego wydarzenia. Zadośćuczynienia zwykle są wyższe niż odszkodowania. A to dlatego, że bardzo trudno jest wycenić straty psychiczne doznane przez ofiarę wypadku.

O zadośćuczynienie może starać się także rodzina osoby, która poniosła śmierć w wyniku wypadku. Tu także nie ma ściśle określonych kwot. Warto jednak zwrócić uwagę na orzecznictwo, które stopniowo kształtuje kwoty zadośćuczynienia za śmierć bliskiej osoby. Kwoty te, w zależności od zażyłości i stopnia pokrewieństwa, kształtują się na poziomie 30-70 tys. zł.

Jak możesz zauważyć, określenie dokładnie kwoty odszkodowania nie jest proste. Potrzebna jest do tego dokumentacja, a także dogłębna znajomość poszczególnego przypadku. Dodatkowo specjaliści posiadają narzędzia i programy, które umożliwiają precyzyjne wyliczenie należnego odszkodowania. Jeżeli nie jesteś pewien, czy ubezpieczyciel wyliczył właściwą kwotę odszkodowania za wypadek, poproś niezależną firmę lub rzeczoznawcę o pomoc.

Helpfind.pl - Małgorzata Wodyńska - redaktor

Filolog polski ze specjalizacją zarządzania mediami. Wszystko to sprawiło, że pisanie stało się hobby i stylem życia. W czasie wolnym gotuje i eksperymentuje w kuchni, namiętnie czyta kryminały i fotografuje dziką przyrodę.

Helpfind.pl - odszkodowania online - logo

Średnia ocena: 4.50

Czytaj także

Kancelaria odszkodowawcza co możesz dzięki... Helpfind - Kancelaria odszkodowawcza co możesz dzięki niej zyskać?

Kancelaria odszkodowawcza co możesz dzięki niej zyskać?

Osoba poszkodowana w różnych wypadkach może się starać o wypłatę należnych jej świadczeń. Z pomocą przychodzi kancelaria odszkodowawcza, która pomoże.

Odszkodowanie wypadek co możesz po... Helpfind - Odszkodowanie wypadek

Odszkodowanie wypadek co możesz po nim uzyskać

Oznacza to, że poszkodowany otrzymuje odszkodowanie wypadek dla nas nie staje się jeszcze większym obciążeniem. Żeby domagać się odszkodowania z...

Odszkodowanie za opóźniony lot Sprawdź,... Helpfind - Odszkodowanie za opóźniony lot.

Odszkodowanie za opóźniony lot. Sprawdź, ile Ty możesz otrzymać!

Podróżowałeś samolotem, a jego opóźnienie wyniosło co najmniej 3 godziny? Należy Ci się odszkodowanie za opóźniony lot. Dowiedz się, jak...

Jakie możesz uzyskać odszkodowanie za... Helpfind - Jakie możesz uzyskać odszkodowanie za pobyt w szpitalu?

Jakie możesz uzyskać odszkodowanie za pobyt w szpitalu?

Konieczność trafienia na oddział szpitalny jest bardzo stresującą sytuacją. Po wyjściu często jest konieczne dalsze leczenie lub rehabilitacja. W niektórych...