Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny.  Co zrobić by zyskać pieniądze

Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny bez strat dla kierowcy

W kilka dni po wypadku drogowym, powinien skontaktować się z Tobą rzeczoznawca. Po dokładnych oględzinach uszkodzonego pojazdu sporządzi wstępną wycenę. Najczęściej w tym samym dniu otrzymasz kosztorys od swojego ubezpieczyciela. Przystając na warunki zawarte w kosztorysie, z reguły już na drugi dzień otrzymasz należne odszkodowanie. Proces wydaje się bardzo przejrzysty i komfortowy. Niestety tak dynamiczne działania nie mają nic wspólnego z uczciwą praktyką.

Dokładnie czytaj i analizuj

Szybka wypłata odszkodowania to celowe działanie. To dzięki temu nieświadomy klient zgadza się na warunki, które w większości przypadków są dla niego niekorzystne. Decydując się na tzw. rozliczenie kosztorysowe, otwierasz Towarzystwom Ubezpieczeniowym furtkę do negocjacji cen. Nie znaczy to, że takie rozwiązanie jest złe, tym bardziej kiedy zależy Ci na czasie. Przeważnie właściciele starszych pojazdów decydują się na ten rodzaj likwidacji szkody. Otrzymują gotówkę w szybkim czasie i mogą naprawić pojazd we własnym zakresie. Musisz tylko pamiętać, aby dokładnie zapoznać się z treścią kosztorysu. A więc co powinno wzbudzić Twoje podejrzenia?

Kosztorys czarno na białym

Po pierwsze sprawdź pochodzenie części. W wielu przypadkach ich wartość jest zaniżona, poprzez zastosowanie części zamiennych gorszej jakości. To szczególnie istotne jeśli przed wypadkiem pojazd wyposażony był w części oryginalne.

Drugim czynnikiem, który może zaniżyć wartość odszkodowania są roboczogodziny. Zapis ten istnieje przy naprawach, które wymagają dłuższego czasu. Należy zwrócić uwagę zarówno na samą ilość roboczogodzin oraz ich koszt. Często zdarza się, że wycena roboczogodziny jest uśredniona, a tym samym prowadzi do zaniżonego odszkodowania.

Powszechną praktyką jest stosowanie tzw. “amortyzacji” lub “urealnienia”. W skrócie jest to potrącenie wynikające ze stopnia zużycia części. Finalnie koszty części będą odpowiednio zmniejszone o wartość procentową amortyzacji. Pamiętaj, że prawo nie dopuszcza takiego działania, a ubezpieczyciel jest zobowiązany do wypłaty pełnego odszkodowania!

Decyzja ubezpieczyciela to nie wyrok

Nie musisz godzić się na warunki proponowane przez ubezpieczyciela. Jeśli uważasz, że działa on nieuczciwie, masz prawo się odwołać. Wypadek komunikacyjny nie musi negatywnie wpłynąć na wartość Twojego pojazdu. Po pierwsze zainwestuj w wycenę innego rzeczoznawcy lub autoryzowanego warsztatu. Pamiętaj, że wszystkie koszty jakie poniesiesz, zostaną Ci zwrócone. Sporządzoną wycenę wraz z treścią odwołania należy wysłać do Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Z reguły to wystarczy aby otrzymać dopłatę do odszkodowania. Drugim rozwiązaniem jest wytoczenie sprawy sądowej. Wymaga to nieco więcej zaangażowania, ale zazwyczaj przynosi wymierne rezultaty. Konieczne jest żebyś załączył do wniosku wycenę naprawy pojazdu. To podstawa aby określić wysokość odszkodowania o jaką wnosisz.

Naprawa bezgotówkowa

Inną formą naprawy szkód, jest tzw. rozliczenie bezgotówkowe. Zdecydowanie mniej angażujące w organizację naprawy. W tym przypadku sam wybierasz warsztat, który ma podpisaną umowę z ubezpieczycielem. Wszystkie rozliczenia od tej pory będą wykonywane bez Twojego udziału i musisz tylko czekać aż naprawa dobiegnie końca. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że nie spotkasz się z zaniżonym odszkodowaniem. Na naprawę bezgotówkową decydują się przede wszystkim użytkownicy nowszych pojazdów.

Jak nie stracić na odszkodowaniu?

Towarzystwo Ubezpieczeniowe ma obowiązek przywrócić stan techniczny pojazdu, do tego sprzed wypadku. Pamiętaj też, że nie musisz naprawiać pojazdu aby otrzymać odszkodowanie. Możesz go sprzedać lub zezłomować, a kwotę odszkodowania przeznaczyć na inne wydatki. Jeśli już zdecydowałeś się na naprawę we własnym zakresie, nie podejmuj pochopnych decyzji. Masz prawo starać się o właściwe odszkodowanie, dochodzenie odszkodowań wymaga cierpliwości i pewności siebie. Jeśli nie czujesz się na siłach, zawsze możesz skorzystać z pomocy wykwalifikowanych prawników. Powierzając sprawę kancelarii odszkodowawczej możesz być pewny, że otrzymasz najwyższe odszkodowanie.

Helpfind.pl - Patrycja Gmurowska - redaktor

Absolwentka pedagogiki społecznej i komunikacji, której pasją zawsze było pisanie. Stąd wzięło się zamiłowanie do dziennikarstwa internetowego, które jest sposobem na życie. Prywatnie miłośniczka dobrej literatury, zagranicznych seriali i górskich wędrówek.

Helpfind.pl - odszkodowania online - logo

Średnia ocena: 3.80

Czytaj także

Dalsze leczenie a odszkodowanie wypadek... Helpfind - Dalsze leczenie a odszkodowanie wypadek komunikacyjny

Dalsze leczenie a odszkodowanie wypadek komunikacyjny

Odszkodowanie wypadek komunikacyjny. Co należy wiedzieć, gdy długo się leczysz.

Samochód zastępczy na czas naprawy... Helpfind - Samochód zastępczy na czas naprawy dla poszkodowanego kierowcy

Samochód zastępczy na czas naprawy dla poszkodowanego kierowcy

Samochód zastępczy na czas naprawy nie będzie przysługiwał od momentu powstania szkody do wypłaty odszkodowania. Nie każda kolizja wyłącza możliwość...

Odszkodowanie za wypadek samochodowy od... Helpfind - Odszkodowanie za wypadek samochodowy od kierowcy bez uprawnień

Odszkodowanie za wypadek samochodowy od kierowcy bez uprawnień

Spora liczba wypadków komunikacyjnych ma miejsce z winy kierowców. Dlatego odszkodowanie za wypadek samochodowy to proces długotrwały, zwłaszcza w przypadku,...

Wypadek komunikacyjny, odszkodowanie dla pasażerów... Helpfind - Wypadek komunikacyjny, odszkodowanie

Wypadek komunikacyjny, odszkodowanie dla pasażerów autobusu

Gdy ma miejsce wypadek komunikacyjny odszkodowanie zostanie wypłacone poszkodowanym. Osoby, które są poszkodowanymi pasażerami autobusów mogą ubiegać się o zwrot...