Odszkodowanie za wypadek samochodowy ile dostaniesz, gdy złamiesz nogę

Odszkodowanie za wypadek samochodowy Ile

Ci się należy za złamania

Wypadek samochodowy najczęściej wiąże się z obrażeniami. Najczęściej nie są to poważne urazy, lecz jedynie potłuczenia. Co się dzieje, gdy jednak stanie się coś poważniejszego? Wiele osób zastanawiają takie kwestie jak odszkodowanie za wypadek samochodowy, ile można otrzymać.

Według policyjnych statystyk, co roku w wyniku wypadków drogowych rany odnosi ok. 40 tys. osób. Są wszystkie ofiary wypadków: piesi, rowerzyści i pasażerowie samochodów. W wyniku silnego uderzenia może dojść do złamań kończyn górnych i dolnych.

Są to na tyle poważne obrażenia, że każdej ofierze wypadku należy się odszkodowanie.

Ile za złamania?

W rzeczywistości nie ma jednej konkretnej odpowiedzi na to pytanie.Świadczenie naliczane jest w bardzo indywidualny sposób. W tym przypadku ważne są dwie przesłanki. Pierwszą z nich jest natura urazu. Zwraca się uwagę na:

  • ilość złamanych kości

  • miejsce złamania

  • rodzaj złamania - zamknięte, czy otwarte

  • wystąpienie przemieszczenia

  • sposób leczenia i konieczność operacji

  • powikłania i komplikacje

Niektóre złamania mogą być znacznie groźniejsze od innych. Także ich leczenie jest znacznie bardziej skomplikowane. W przypadku złamania obojczyka wystarczy jedynie założenie gipsu. Tymczasem w przypadku złamania biodra konieczna jest operacja, a następnie rehabilitacja

Tutaj pewnym ułatwieniem, zarówno dla ubezpieczalni, jak i poszkodowanego są tabele norm oceny procentowej trwałego uszczerbku na zdrowiu. Zawarte są w niej każdy uraz, w tym złamanie. Każdej pozycji w takiej tabeli przypisana jest wartość procentowa, w zależności od miejsca urazu i jego rozległości. Im wartość procentowa urazu jest wyższa, tym większe świadczenie wypłaca ubezpieczalnia.

Kolejną ważną przesłanką wpływającą na wysokość odszkodowania komunikacyjnego jest wpływ urazu na życie poszkodowanego. Nawet proste złamanie wyklucza z normalnego życia na kilka tygodni. Często konieczne jest zwolnienie lekarskie. Poszkodowany nie może ani pracować, ani uprawiać hobby, czy choćby wykonywać codziennych obowiązków. To również jest brane pod uwagę.

Najwyższe odszkodowania i zadośćuczynienia są przyznawane w momencie, gdy leczenie było długie i skomplikowane, a poszkodowany będzie odczuwał tego skutki do końca życia, np.: w postaci bólu. W niektórych przypadkach złamana kończyna nigdy nie odzyska pełnej sprawności. W niektórych przypadkach może to wykluczać z życia zawodowego.

Jak się starać o odszkodowanie za wypadek samochodowy?

Niezależnie od tego, jak poważne jest złamanie, zawsze możesz starać się o wypłatę pieniędzy z oc sprawcy. Procedury w tym zakresie są bardzo proste. Wystarczy zgłosić się do ubezpieczyciela z dokumentacją medyczną oraz dokumentacją samego wypadku. Jeżeli starasz się o zadośćuczynienie, konieczny będzie także opis wpływu wypadku na Twoje życie.  Na podstawie obrażeń ubezpieczyciel wypłaca odpowiednią kwotę.

Niektórzy poszkodowani, zwłaszcza w cięższym stanie, np.: unieruchomieni w szpitalu wybierają nieco inną drogę. Nie czują się na siłach, aby osobiście wszystko załatwiać. Wielu, niestety słusznie, obawia się także komplikacji ze strony ubezpieczalni. Dlatego coraz popularniejsze są firmy odszkodowawcze, które za swojego klienta zajmują się odszkodowaniem.

Helpfind.pl - Małgorzata Wodyńska - redaktor

Filolog polski ze specjalizacją zarządzania mediami. Wszystko to sprawiło, że pisanie stało się hobby i stylem życia. W czasie wolnym gotuje i eksperymentuje w kuchni, namiętnie czyta kryminały i fotografuje dziką przyrodę.

Helpfind.pl - odszkodowania online - logo

Średnia ocena: 3.80

bezpłatny przewodnik

Przewodnik

Dochodzenie odszkodowań

pobierz
za darmo

Przewodnik