Odszkodowanie za złamany nadgarstek o czym musi pamiętać poszkodowany

Odszkodowanie za złamany nadgarstek

- jak je uzyskać?

Złamanie kości w nadgarstku jest dosyć powszechnym urazem ręki. Dochodzi do niego najczęściej podczas wykonywania pracy, ćwiczeń fizycznych, czy niefortunnego upadku. Wiele osób zastanawia się, jaką kwotę odszkodowania można otrzymać za złamanie nadgarstka? Czy każdy poszkodowany może liczyć na zadośćuczynienie za ból wynikający z doznanego uszczerbku na zdrowiu? Sam proces uzyskania odszkodowania za ten uraz może powodować trudności, zwłaszcza dla osób, które nie mają na co dzień do czynienia z usługami prawniczymi. W tym artykule przyjrzymy się bliżej całej procedurze i kwotom, jakie są wypłacane przy tym urazie.

Uraz nadgarstka a kwota odszkodowania

Najczęściej na uraz nadgarstka narażeni są motocykliści, którzy często wychodzą bez szwanku z wypadku motocyklowego, właśnie poza tym urazem. Dzieje się tak, dlatego że ponieważ w przypadku gwałtownego hamowania motocyklista przenosi ciężar swojego ciała i nacisk na kierownice. Tym samym działająca siła przy tym manewrze powoduje, że mięśnie i ścięgna nie wytrzymują takiego nacisku.

Ile zatem tak naprawdę możemy uzyskać za ten rodzaj uszczerbku? Wysokość odszkodowania za uraz nadgarstka zależy od indywidualnych czynników. Potrzebna będzie dokładna analiza, ponieważ każdy przypadek jest inny i trzeba wziąć pod uwagę wszystkie okoliczności. Istotne jest:

  • wiek poszkodowanego
  • jaki zawód wykonuje osoba poszkodowana
  • czy uraz ten nie będzie miał wpływu na rodzaj wykonywanej pracy zawodowej przez poszkodowanego
  • czy złamanie pociąga za sobą ograniczenie funkcji ręki
  • która ręka jest dominująca
  • jak nadgarstek się zrasta, czy występują komplikacje
  • czy miała miejsce rehabilitacja i jak długo trwała

Każda z tych okoliczności może się przełożyć na wysokość wypłaconego zadośćuczynienia. Procent ten jest określony w tabeli zawartej w obwieszczeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 kwietnia 2013 r. w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przewiduje następujące widełki procentowego uszczerbku na zdrowiu, w zależności od charakteru urazu jakiemu uległ nadgarstek:

  • Ograniczenia ruchomości w obrębie nadgarstka w następstwie jego uszkodzeń

a) ograniczenie ruchomości
ręki prawej 7.500 zł - 25.000 zł
ręki lewej 4.500 zł - 20.000 zł
b) ograniczenie ruchomości dużego stopnia
ręki prawej 15.000 zł- 50.000 zł
ręki lewej 12.000 zł- 37.500 zł
c) ograniczenia ruchomości dużego stopnia z ustawieniem ręki czynnościowo niekorzystnym
ręki prawej 30.000 zł- 75.000 zł
ręki lewej 22.500 zł- 62.500 zł

  • Całkowite zesztywnienie w obrębie nadgarstka:

a) w ustawieniu czynnościowo korzystnym – w zależności od stopnia upośledzenia funkcji dłoni i palców
prawy 22.500 zł- 75.000 zł
lewy 15.000 zł- 62.500 zł
b) w ustawieniu czynnościowo niekorzystnym – w zależności od stopnia upośledzenia funkcji dłoni i palców
prawy 37.500 zł- 112.500 zł
lewy 30.000 zł- 100.000 zł

  • Utrata ręki na poziomie nadgarstka

prawa 82.500 zł- 137.500 zł
lewa 75.000 zł-125.000 zł

Jak widać stwierdzony uszczerbek na zdrowiu przy urazie nadgarstka może być równy zeru, ale może wynosić także kilka procent. Należy jednak pamiętać, że każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie i nie można zakładać, że wypłacona kwota będzie wyższa lub niższa.

Jak uzyskać odszkodowanie za złamany nadgarstek?

Jakie dokumenty są niezbędne do tego, aby dostać odszkodowanie za złamany nadgarstek? Wszystkie, które potwierdzą wystąpienie urazu, sam przebieg leczenia i dalsze funkcjonowanie osoby poszkodowanej. Mogą nimi być opinie lekarzy specjalistów, wyniki badań i dalsze zalecenia dotyczące leczenia. Istotne będą wszystkie rachunki i faktury za leczenie i koszty przejazdów do placówek medycznych.

Co istotne poszkodowany wcale nie ma obowiązku leczyć się wyłącznie w placówkach publicznych, dlatego koszty leczenia mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Pomocne będą zdjęcia z miejsca zdarzenia, które pokażą miejsce i rozpiętość urazu.

Tak jak w każdym przypadku złamań, mogą wystąpić powikłania. Najczęstszym z nich jest zespół cieśni nadgarstka, który charakteryzuje się drętwieniem w nocy i nad ranem. Ulgę mogą przynieść środki przeciwbólowe, czy umieszczenie nadgarstka w nocy na szynie.

Czasem konieczne jest podawanie silniejszych zastrzyków czy przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Innym rodzajem powikłania jest zespół Sudecka. Objawy najczęściej dają o sobie znać po zdjęciu gipsu lub w trakcie jego noszenia. Ręka boli i jest nadmiernie potliwa. Leczenie powinno się opierać na intensywnej rehabilitacji i podawaniu leków uśmierzających ból.

Należy pamiętać, że dużo zależy od samego poszkodowanego, zarówno przy samym zgłoszeniu urazu do towarzystwa ubezpieczeniowego, jak i dalszym leczeniu powypadkowym. O odszkodowanie można wystąpić, gdy od wypadku nie minęły 3 lata, gdy leczenie nie zostało jeszcze zakończone.

Nie ma znaczenia, czy był to wypadek komunikacyjny, przy pracy lub rolniczy. Szybka reakcja to większa szansa na otrzymanie korzystniejszej oferty (wysokie kwoty odszkodowań rekompensujące doznane straty). Skorzystanie z pomocy specjalistycznej kancelarii odszkodowawczej, specjalizującej się w odzyskiwaniu odszkodowań osobom poszkodowanym to najlepsze rozwiązanie.

Helpfind.pl - Patrycja Gmurowska - redaktor

Absolwentka pedagogiki społecznej i komunikacji, której pasją zawsze było pisanie. Stąd wzięło się zamiłowanie do dziennikarstwa internetowego, które jest sposobem na życie. Prywatnie miłośniczka dobrej literatury, zagranicznych seriali i górskich wędrówek.

Helpfind.pl - odszkodowania online - logo

Średnia ocena: 4.75

Czytaj także

Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku... Helpfind - Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku samochodowym

Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku samochodowym

Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku samochodowym? Jest kilka procedur, które musisz znać. Wtedy skutecznie uzyskasz wyższe odszkodowanie!

Odszkodowanie za złamany palec ile... Helpfind - Odszkodowanie za złamany palec ile się należy?

Odszkodowanie za złamany palec ile się należy?

Zanim ocenimy, ile wynosi odszkodowanie za złamany palec, musimy ustalić kto ma wypłacić odszkodowanie. Ważny jest także rodzaj polisy. Przypadek,...

Odszkodowanie za złamany nos od... Helpfind - Odszkodowanie za złamany nos od sprawcy zdarzenia

Odszkodowanie za złamany nos od sprawcy zdarzenia

To oznacza, że odszkodowanie za złamany nos wyliczane jest dla każdego poszkodowanego osobno. Brak właściwego leczenia lub poważne powikłania związane...

Odszkodowanie za złamany nos w... Helpfind - Odszkodowanie za złamany nos w jakich przypadkach mogę się starać?

Odszkodowanie za złamany nos w jakich przypadkach mogę się starać?

Najczęściej odszkodowanie za złamany nos jest wypłacane w przypadku wypadków komunikacyjnych. Najprostszym do zdiagnozowania objawem uszkodzenia nosa, nawet przez osobę...