Odszkodowanie za złamany palec należy się osobie poszkodowanej

Odszkodowanie za złamany palec

ile się należy?

Zanim ocenimy, ile wynosi odszkodowanie za złamany palec, musimy ustalić kto, ma wypłacić odszkodowanie. Ważny jest także rodzaj polisy. Przypadek, gdy chcemy, uzyskać świadczenie z polisy NNW jest inny, niż gdy dochodzimy zadośćuczynienia z OC.

Podstawy naliczania odszkodowania

Uszczerbek na zdrowiu u poszkodowanego ustalany jest przez orzecznika na podstawie tabeli oceny procentowej trwałego uszczerbku na zdrowiu. Każdy zakład ubezpieczeniowy posiada swoje tabele, które czasami nieznacznie różnią się w ocenie procentowej. W większości przypadków ocena opiera się na wartościach od – do, czyli w tak zwanych widełkach. Znając widełki, w jakich będzie poruszał się lekarz, szacując uszczerbek, możemy określić przyszłe odszkodowanie

Tutaj pojawia się trudność, nie tylko dla zakładów ubezpieczeniowych, ale i dla sądów. Otóż uszczerbek na zdrowiu jest wartością tylko pomocniczą. Ubezpieczyciel czy sąd podczas ustalania kwoty zadośćuczynienia bierze pod uwagę wiele czynników jak na przykład: 

 • prawo- lub leworęczność, 
 • wiek, 
 • płeć poszkodowanego, 
 • wykonywany zawód,
 • wpływ wypadku na zdolność do pracy

A to tylko niektóre z wielu czynników branych pod uwagę.

Kwoty odszkodowania za złamany palec

Niestety, bez odniesienia się do konkretnego przypadku nie sposób wskazać, jakiej kwoty za złamanie palca ręki można się domagać. Na ogół jednak zakres ten mieści się w przedziale od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Złamanie i zwichnięcie kciuka z dużym przemieszczeniem: 

 • prawy (10-20% uszczerbku) kwota 5.000 - 40.000 zł
 • lewy (8-15% uszczerbku) kwota 4.000 – 30.000 zł

Złamanie palca wskazującego ze znacznym ograniczeniem funkcji:

 • prawy (8-12% uszczerbku) kwota 4.000 – 20.000 zł
 • lewy (5-10% uszczerbku) kwota 3.000 – 10.000 zł

Złamanie palca trzeciego, czwartego i piątego ze znacznym ograniczeniem funkcji:

 • prawy (4% uszczerbku) kwota 2.000 – 5.000 zł
 • lewy (3% uszczerbku) kwota 1.000 – 3.000 zł

W przypadku zadośćuczynienia wysokość wypłaty jest całkowicie uznaniowa. Tylko od staranności i precyzji składanych dokumentów będzie zależeć kwota, jaką uzyskamy. Jednakże do negocjacji z ubezpieczycielem w sprawie odszkodowania warto skorzystać z pomocy doświadczonej kancelarii odszkodowawczej.

Helpfind.pl - współpracownicy Helpfind - redaktor

Helpfind współpracuje z najlepszymi prawnikami w całym kraju. Dzięki kompetentnej i fachowej wiedzy, chcemy dostarczyć naszym Czytelnikom informacji na temat szeroko pojętych odszkodowań w każdej dziedzinie życia.

Helpfind.pl - odszkodowania online - logo

Średnia ocena: 3.28

bezpłatny przewodnik

Przewodnik

Dochodzenie odszkodowań

pobierz
za darmo

Przewodnik