Ile można zyskać, gdy chodzi o odzyskiwanie odszkodowań OC

Odzyskiwanie odszkodowań OC

ile klienci zyskują?

Gdy jesteśmy poszkodowani w wypadku samochodowym będziemy domagać się zwrotów kosztu za uszkodzone mienie i obrażenia, jakich doznaliśmy. Samo odzyskiwanie odszkodowań OC nie musi powodować jednak strat dla poszkodowanego kierowcy. Co tak naprawdę może on zyskać?

O co może się starać poszkodowany?

Kierowca w pierwszej kolejności musi zatroszczyć się o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Następną sprawą jest naprawa samochodu. Większość kierowców myśli, że droga do uzyskania satysfakcjonującego odszkodowania jest długa i męcząca. Wcale nie musi tak być. Osoba poszkodowana może ubiegać się o zwrot kosztów leczenia i naprawę swojego pojazdu z OC sprawcy. Im więcej dowodów- zdjęcia z miejsca wypadku, oświadczenia sprawców, informacje na temat zdarzenia czy notatka policyjna tym lepiej. Samo dochodzenie odszkodowań będzie szybsze i skuteczniejsze, a poszkodowany uzyska należne odszkodowanie.

Na wypłatę odszkodowania możesz liczyć w przeciągu 30 dni. W przypadku mniejszych szkód możliwe jest dochodzenie tzw. uproszczonej likwidacji szkody. Jest to korzystne rozwiązanie dla poszkodowanego, ponieważ nie musi on przechodzić przez cały proces osobiście. Wystarczą zdjęcia z miejsca zdarzenia, wszystko odbywa się telefonicznie z konsultantem, z którym kontaktuje się poszkodowany. Jest to ekonomiczne rozwiązanie w przypadku małych szkód, a zdarzenie, które miało miejsce nie może budzić uwag.

Dzięki kosztorysowi też zyskasz

Oprócz tego możesz sporo zyskać, dokładnie sprawdzając swój kosztorys. Często stosowaną praktyką jest jego zaniżanie i stosowanie innych części niż jest to wskazane. Kosztorys warto przekazać do analizy niezależnemu rzeczoznawcy, który go oceni. Ty poznasz wartość swojego samochodu, a w przypadku, gdy zostały zastosowane złe części będziesz mógł ubiegać się o wyższe odszkodowanie i sporo zyskasz. Najczęściej poszkodowany kierowca jest oszukiwany na zaniżaniu wartości pojazdu- czyli zamontowaniu w pojeździe zamienników części oryginalnych i uśrednionej stawki roboczogodziny.

Inne świadczenia też Ci przysługują

Często odzyskiwanie odszkodowań OC zostaje przyznane na podstawie prawidłowo sporządzonego kosztorysu. Możesz starać się także o inne dodatkowe świadczenia należą do nich:

  • zwrot kosztów wynajmu samochodu zastępczego
  • zwrot kosztów holowanie Twojego pojazdu
  • odszkodowanie za utratę wartości handlowej samochodu
  • inne szkody np. zniszczenie telefonu

Wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę, że może domagać się zwrotów za koszty poniesionego leczenia i zadośćuczynienia. Straty zdrowotne i materialne, jakie miały miejsce podczas wypadku również powodują komplikacje i mogą być uciążliwe dla poszkodowanego. Może on liczyć na:

  • zwrot kosztów dojazdu do placówek medycznych
  • zwrot utraconego dochodu i zniszczonych rzeczy
  • zwrot leczenia i rehabilitacji oraz zakup leków
  • zwrot za koszty przebudowy i adaptacji swojego mieszkania (w przypadku osoby niepełnosprawnej)

Jak widać osoba poszkodowana może liczyć na duże wsparcie zarówno materialne jak i pieniężne. Najlepszym wyjściem jest skorzystanie z usług niezależnego rzeczoznawcy, który będzie w stanie wybrać najbardziej wartościową opcję z korzyścią dla poszkodowanego.

Helpfind.pl - Patrycja Gmurowska - redaktor

Absolwentka pedagogiki społecznej i komunikacji, której pasją zawsze było pisanie. Stąd wzięło się zamiłowanie do dziennikarstwa internetowego, które jest sposobem na życie. Prywatnie miłośniczka dobrej literatury, zagranicznych seriali i górskich wędrówek.

Helpfind.pl - odszkodowania online - logo

Średnia ocena: 5.00

Czytaj także

Dopłaty do odszkodowań, ugoda i... Helpfind - Dopłaty do odszkodowań,

Dopłaty do odszkodowań, ugoda i zamknięta droga do większych pieniędzy

Wiele osób nie wie, czy może starać się o dopłaty do odszkodowań. W większości przypadków jest to możliwe. Tylko w...

Dochodzenie odszkodowań po wypadku komunikacyjnym... Helpfind - Dochodzenie odszkodowań po wypadku komunikacyjnym

Dochodzenie odszkodowań po wypadku komunikacyjnym

Dochodzenie odszkodowań po wypadku to skomplikowany proces. Dowiedz się, co należy zrobić i o czym pamiętać jeszcze na miejscu zdarzenia.

Uzyskiwanie odszkodowań - 5 praktycznych... Helpfind - Uzyskiwanie odszkodowań

Uzyskiwanie odszkodowań - 5 praktycznych porad dla poszkodowanych

Uzyskiwanie odszkodowań w zależności od rodzaju wypadku może być dla poszkodowanego trudne do uzyskania. Nie każda osoba poszkodowana zna swoje...

Odzyskiwanie ubezpieczeń z OC sprawcy... Helpfind - Odzyskiwanie ubezpieczeń

Odzyskiwanie ubezpieczeń z OC sprawcy wypadku

Gdy chodzi o odzyskiwanie ubezpieczeń osoba poszkodowana powinna przedstawić całościową dokumentację związaną z wypadkiem. Pomoże to uzyskać wyższe odszkodowanie. W...