pełnomocnik - jak pomaga przy odszkodowaniu?

Pełnomocnik

w postępowaniu odszkodowawczym

Poszkodowany nie musi sam starać się o odszkodowanie. Pomóc może mu w tym wykwalifikowany pełnomocnik. Kiedy i jak można skorzystać z jego usług? Jak wybrać właściwego pełnomocnika?

Wypadek może zdarzyć się każdemu. Nie każdy wypadek jednak i szkoda z nim związana zostaje zaspokojona należycie przez ubezpieczyciela. Często wynika to z faktu, iż dokonaliśmy zgłoszenia szkody w sposób niewłaściwy. Nie tylko to jest problemem. Samo zgłoszenie może przebiec pomyślnie, jednak dalej ubezpieczyciel może mieć wymagania dowodowe, którym trudno sprostać. Ubezpieczyciele także nakładają dodatkowe zobowiązania na poszkodowanych. Mogą to być rozliczne dokumenty, czy też inne czynności oczekiwane przez ubezpieczyciela:

 • poddanie się badaniu lekarskiemu,
 • uczestniczenie poszkodowanego, czy uprawnionego w wywiadzie z pracownikiem ubezpieczyciela,
 • poddanie pojazdu dodatkowym oględzinom.

Mimo to, po ocenie całości materiału dowodowego, ubezpieczyciel wydaje decyzję odmowną. Najczęściej wskazuje na:

 • brak podstaw do ustalenia odpowiedzialności za szkodę,
 • brak związku przyczynowego,
 • rozbieżności w przedstawionych dowodach,
 • małą krzywdę

Powodów odmowy wypłaty odszkodowania bądź wypłaty zaniżonego odszkodowania jest dużo. Jak zatem zminimalizować to ryzyko?

Znajomość metod postępowania ubezpieczycieli

Kluczowym elementem jest odpowiednie przygotowanie się do zgłoszenia szkody. Należy zgromadzić niezbędne dokumenty oraz zapoznać się z warunkami ubezpieczenia, czy przepisami prawnymi.

Następnie dobrze jest również zaznajomić się z wymogami związanymi ze zgłoszeniem szkody i wybrać najdogodniejszy i najbezpieczniejszy sposób. Warto też znać sposób prowadzenia postępowania likwidacyjnego przez danego ubezpieczyciela. Pozwoli to na przygotowanie dokumentów gwarantujących optymalne i szybkie przeprowadzenie oceny szkody.

Oczywiście ubezpieczyciele starają się maksymalnie uprościć zarówno samo zgłoszenie szkody, jak i późniejsze postępowanie likwidacyjne. Rzeczywiście zdarza się, że zgłosimy szkodę bezproblemowo i otrzymamy oczekiwaną kwotę odszkodowania. Nie zawsze jednak jest to tak proste. W zdecydowanej większości przypadków niestety czeka nas daleka droga do uzyskania odpowiedniej kwoty odszkodowania.

Pełnomocnik przy odszkodowaniach - czy korzystać?

Procedury ubezpieczycieli w likwidacji szkód są różne, jednak w kluczowych kwestiach przebiega ona podobnie. Nie zapominajmy przy tym, że w imieniu ubezpieczyciela postępowanie w sprawie prowadzą wykwalifikowani likwidatorzy. My sami rzadko mamy tak dużą wiedzę w tej dziedzinie, jak pracownicy ubezpieczyciela. Co więcej, oczywiste jest, że likwidator działa na rzecz ubezpieczyciela i w jego interesie. Zatem bardzo ważny jest w postępowaniu odszkodowawczym, tzw. czynnik ludzki.

Sprawa prowadzona przez merytorycznie przygotowanego likwidatora przebiega dużo sprawniej. Gdy po obu stronach są profesjonaliści, łatwiej jest uzyskać godną kwotę odszkodowania, czy też inne świadczenia odszkodowawcze.

Jeśli sami jesteśmy dostatecznie przygotowani merytorycznie, aby zmierzyć się z profesjonalistą reprezentującym ubezpieczyciela, to mamy wyrównane szanse. Jeśli natomiast nasza wiedza i znajomość procesów likwidacji szkody jest mniejsza, nasza pozycja jest niewątpliwie słabsza. To ubezpieczyciel będzie stroną narzucającą warunki i metody postępowania. Może zatem w takiej sytuacji warto zapewnić sobie równe szanse w postępowaniu z ubezpieczycielem. W tym może pomóc pełnomocnik.

Pełnomocnik - jak właściwie wybrać?

Na rynku działa wiele kancelarii odszkodowawczych. Warto jednak wybierać te, które są w stanie prowadzić kompleksową obsługę klienta. Wówczas nie tylko dochodzą głównych roszczeń jak zadośćuczynienia, czy odszkodowania, ale mogą też zapewnić obsługę w zakresie:

 • rent,
 • ewentualnej sprawy karnej lub w sądzie rodzinnym,
 • świadczeń na środki ortopedyczne, pomoc w przystosowaniu domu i pojazdu do potrzeb osoby niepełnosprawnej po wypadku

Leczenie również może generować koszty przekraczające możliwości finansowego poszkodowanego i jego najbliższych. Kompleksowa pomoc, jaką proponuje pełnomocnik, daje gwarancję na poukładanie spraw finansowych we właściwy sposób. To z kolei daje większe możliwości na podjęcie przez poszkodowanego odpowiedniego leczenia, rehabilitacji i często powrót do zdrowia, czy nawet podjęcie aktywności zawodowej odpowiedniej do stanu zdrowia.

Analogicznie, w przypadku uprawnionych, którzy w wypadku stracili osobę bliską, kompleksowa pomoc pełnomocnika pozwala na względną stabilizację w bardzo trudnym dla nich okresie.

Pomoc taka sprowadza się nie tylko do dochodzenia zadośćuczynienia, czy odszkodowania, ale również ustalenia renty. Możliwe jest także reprezentowanie w ewentualnym postępowaniu karnym, czy na rozprawie sądzie rodzinnym.

Podobnie w przypadku szkód w pojazdach i innych szkodach majątkowych. Pomoc pełnomocnika, który jest w stanie zapewnić rzetelną ocenę rozmiaru szkody, uzyskać wycenę, dokonać rzeczowej korekty kosztorysów daje nam gwarancję skutecznego dochodzenia odszkodowania.

Warto zatem przed dokonaniem wyboru pełnomocnika ustalić zakres usług i pomocy, jaki jest w stanie zapewnić. Potem należy zapoznać się dokładnie w umową i zakresem udzielonego pełnomocnictwa, a następnie współdziałać z pełnomocnikiem. Dzięki temu finałem będzie wypłata oczekiwanej kwoty odszkodowania.

Helpfind.pl - współpracownicy Helpfind - redaktor

Helpfind współpracuje z najlepszymi prawnikami w całym kraju. Dzięki kompetentnej i fachowej wiedzy, chcemy dostarczyć naszym Czytelnikom informacji na temat szeroko pojętych odszkodowań w każdej dziedzinie życia.

Helpfind.pl - odszkodowania online - logo

Średnia ocena: 4.33

Czytaj także

Kwota odszkodowania za nowy samochód... Helpfind - Kwota odszkodowania

Kwota odszkodowania za nowy samochód

Właśnie kupiłeś nowy samochód. Wyjeżdżasz z salonu, testujesz jego możliwości i już planujesz kolejne podróże. Nie cieszysz się długo, bo...

5 sytuacji w których należy... Helpfind - 5 sytuacji w których należy się dopłata do odszkodowania oc

5 sytuacji w których należy się dopłata do odszkodowania oc

Są sytuacje, w których odszkodowanie jest niewystarczające. Co zrobić, gdy w grę wchodzi dopłata do odszkodowania oc?

Wypadek drogowy - jakie... Helpfind - Wypadek drogowy - jakie rzeczy powinieneś wiedzieć o odszkodowaniu za samochód

Wypadek drogowy - jakie rzeczy powinieneś wiedzieć o odszkodowaniu za samochód

Co roku w Polsce dochodzi do ponad 30 tysięcy wypadków drogowych. Większa ich część jest zgłaszana odpowiednim służbom. Kierowcom, którzy...

Zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy?... Helpfind - Zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy? Należy Ci się więcej kasy!

Zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy? Należy Ci się więcej kasy!

Gdy ma miejsce zaniżone odszkodowanie z oc sprawcy osoba poszkodowana może się ubiegać o należne jej zadośćuczynienie oraz o takie...