Poznaj programy odszkodowawcze, które obliczą Twoją szkodę

Poznaj programy odszkodowawcze, które obliczą Twoją szkodę

Stało się- brałeś udział w wypadku komunikacyjnym. Twoje auto będzie musiało zostać doprowadzone do stanu użyteczności przed ową nieszczęśliwą kraksą. Masz dwa wyjścia. Jeśli zdecydujesz się na naprawę bezgotówkową, to zakład ubezpieczeń ma obowiązek przedstawić listę warsztatów, które dokonają naprawy. Jeśli uznasz, że korzystniejsza będzie dla Ciebie naprawa gotówkowa, sam wybierasz odpowiednie miejsce naprawy i rzeczoznawcę.

Opcje masz dwie

Dziś skupimy się na rozliczeniu gotówkowym, inaczej zwanym kosztorysowym. W kosztorysie określa się koszty, które zostaną poniesione w związku z naprawą auta. Poszkodowany przedstawia kosztorys naprawy zakładowi ubezpieczeń. Pozwoli to ubezpieczycielowi ustalić kwotę, jaka powinna zostać wypłacona właścicielowi uszkodzonego auta. Profesjonalny rzeczoznawca przy tworzeniu kosztorysu korzysta ze swojej wiedzy i doświadczenia. Jednak każda firma, która wycenia, ile wyniesie naprawa samochodu, korzysta z programów, które mają to zadanie ułatwić. I co najważniejsze, uwiarygodnić wyniki wyceny. Dzięki tym programom można bardzo dokładnie wyliczyć wartość szkody, jaką poniósł właściciel uszkodzonego pojazdu.

Kalkulacje, obliczenia, weryfikacje...

Programy tego typu zawierają bazy danych producentów pojazdów i ich części. Znajdują się w nich też ceny poszczególnych elementów. W ten sposób rzeczoznawcy mogą łatwo wyliczyć wartość auta sprzed wypadku, wielkość szkody i koszty naprawy pojazdu. Obliczenia te muszą być zgodne z faktycznym stanem auta. Dlatego te programy muszą być na bieżąco aktualizowane. O stronę techniczną programów do sporządzania kosztorysów dba ich producent, który udostępnia korzystającym z nich podmiotom najnowsze dane. Programy tego typu nie są ogólnie dostępne. Każdy, kto chce z nich korzystać, musi wykupić licencję. Zabronione jest ich udostępnianie i powielanie. Dzięki temu poszkodowany ma pewność, że z programów korzystają specjaliści. Tylko oni sporządzają wyceny zawodowo i mają doświadczenie w tej kwestii.

Co obliczy Twoje straty?

Aktualnie w Polsce wykorzystywane są następujące systemy do kosztorysowania naprawy samochodu:

Info-expert- pozwala na precyzyjne wyliczenie wartości pojazdu na dzień powstania szkody, w stanie sprzed powstania uszkodzeń, a także ubytek wartości samochodu.

Audatex- to marka współpracująca z Info-expertem. Dzięki temu możliwe jest przenoszenie danych pomiędzy tymi dwoma systemami. To najbardziej popularny wśród rzeczoznawców system do sporządzania kosztorysów naprawy. Moduł AUDAVIN umożliwia tzw. rozkodowanie pojazdu, a tym samym prawidłowe ustalenie wersji oraz wyposażenia dodatkowego pojazdu. Pozwala on wycenić szkodę dla wszystkich rodzajów pojazdów. System ma możliwość weryfikacji kosztorysów w językach obcych. Istnieje możliwość zamieszczenia dokumentacji fotograficznej uszkodzonego pojazdu.

Eurotax- program ten także służy do wyceniania powstałych szkód w pojeździe i wyliczeniu kosztów naprawy. Nie można jednak dokonywać importu danych z systemów Audatex czy Info-expert. Jego minusem jest brak możliwości wykonania kosztorysu ciężarówek.

DAT- jest najczęściej używany przez rzeczoznawców w Niemczech. W Polsce również są rzeczoznawcy, którzy docenili jego polską wersję. W bazie danych znajdują się numery katalogowe, ceny i normy czasowe. Program posiada opcję uwzględniania napraw dodatkowych i własny system kalkulacji np. roboczogodzin. Możliwa jest wymiana danych z oprogramowaniem Info-expert.

Helpfind.pl - Małgorzata Wodyńska - redaktor

Filolog polski ze specjalizacją zarządzania mediami. Wszystko to sprawiło, że pisanie stało się hobby i stylem życia. W czasie wolnym gotuje i eksperymentuje w kuchni, namiętnie czyta kryminały i fotografuje dziką przyrodę.

Helpfind.pl - odszkodowania online - logo

Średnia ocena: 3.91

Czytaj także

Na te triki przy wypłacie... Helpfind - Na te triki przy wypłacie odszkodowania uważaj!

Na te triki przy wypłacie odszkodowania uważaj!

Każdy poszkodowany kierowca liczy na właściwe traktowanie. Odszkodowanie powinno pokryć wszelkie straty. Obecnie rzadko to się zdarza. Co robią ubezpieczyciele,...

Odszkodowanie za wypadek samochodowy ile... Helpfind - Odszkodowanie za wypadek samochodowy ile uzyskasz za szkodę całkowitą?

Odszkodowanie za wypadek samochodowy ile uzyskasz za szkodę całkowitą?

Gdy chodzi o odszkodowanie za wypadek samochodowy ile można uzyskać, zadaje sobie spora liczba kierowców. Podpowiadamy, co zrobić by zyskać...

Szkoda OC - 5 rzeczy,... Helpfind - szkoda oc - 5 rzeczy, które musisz wiedzieć

Szkoda OC - 5 rzeczy, które musisz wiedzieć

Co należy wiedzieć, gdy zajdzie szkoda oc w wyniku wypadku? Zwykle poszkodowani nie są w pełni świadomi tego. Nie zawsze...

Samochód zastępczy z ac czy... Helpfind - Samochód zastępczy z ac

Samochód zastępczy z ac czy z oc- poznaj swoje prawa

Gdy w wyniku wypadku doszło do uszkodzenia pojazdu, osobie poszkodowanej nie przysługuje samochód zastępczy z AC. Kierowca może wystąpić o...