pzu odszkodowania jak się starać?

PZU odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu - Co musisz wiedzieć?

Miałeś wypadek i nie wiesz, jak domagać się od PZU odszkodowania? W dzisiejszym artykule dowiesz się, jak zgłosić szkodę, jakie dostarczyć dokumenty, oraz co robić, gdy uzyskasz zbyt niskie świadczenie.

Rodzaje szkód w wypadkach

Szkody w wypadku to nie tylko zniszczony samochód. W wielu przypadkach pojawiają się różnorodne obrażenia i urazy. Mogą to być lekkie zadrapania lub rany. Niekiedy jednak obrażenia mogą być bardzo poważne i wiązać się z hospitalizacją i rehabilitacja. W najtrudniejszych przypadkach poszkodowani nigdy nie odzyskują pełnej sprawności.

Dlatego jako poszkodowany możesz starać się o odszkodowanie za uszczerbek zdrowotny. Dzięki niemu możesz uzyskać środki potrzebne na leczenie. Aby uzyskać takie odszkodowanie musisz zgłosić się do ubezpieczyciela sprawcy wypadku — PZU. SA.

Jak zgłosić szkodę?

Po wypadku powinieneś zgłosić szkodę. PZU proponuje kilka sposobów zgłoszenia:

 • przez formularz internetowy
 • przez telefon
 • na czacie
 • osobiście — w oddziale lub przez agenta

Szkodę należy zgłosić niezwłocznie po wypadku. Ubezpieczyciele — w tym także PZU — najczęściej zalecają kontakt w ciągu 7 dni od wypadku. Wielu poszkodowanych decyduje się także na zgłoszenie szkody bezpośrednio po wypadku. Warto pamiętać, że rzeczywisty termon jest dłuższy.. Masz aż 3 lata na zgłoszenie szkody.

Niezależnie od formy zgłoszenia, każdy poszkodowany musi podać ściśle określone dane. Dzięki temu ubezpieczyciel może potwierdzić możliwość wypłaty odszkodowania. Na ich podstawie wstępnie także kwalifikuje szkodę i określa możliwe odszkodowanie.

Przy zgłoszeniu należy podać takie dane jak:

 • imię i nazwisko sprawcy
 • numer jego polisy
 • danych pojazdu sprawcy
 • Twoje imię i nazwisko

Powinieneś także przekazać dokumenty medyczne związane z leczeniem. Mogą to być:

 • wyniki badań
 • diagnozy
 • skierowania
 • karta ambulatoryjna
 • wypis ze szpitala

PZU doradza, aby zgłosić szkodę już po zakończeniu leczenia. Możesz jednak zgłosić szkodę jeszcze podczas leczenia, gdy np.: lekarz przewiduje, że będzie ono trwało wiele miesięcy, a ty nie możesz czekać na wypłatę pieniędzy.

Po zgłoszeniu szkody i dostarczeniu całej potrzebnej dokumentacji rozpoczyna się proces likwidacji szkody.

Jak PZU stwierdza uszczerbek?

W pierwszej kolejności specjaliści zajmujący się szkodami osobowymi pochylają się nad przekazaną dokumentacją. Dlatego bardzo ważne jest, aby było ona jak najpełniejsza. Na jej podstawie ubezpieczyciel sprawdza:

 • do jakich obrażeń doszło
 • jaki był rozmiar obrażeń
 • jak obrażenia mają wpływ na codzienne funkcjonowanie poszkodowanego
 • jak uciążliwe jest leczenie

Znacznie rzadziej odbywa się naoczna komisja lekarska. Zwykle dzieje się tak dopiero przy odwołaniu od decyzji ubezpieczyciela, gdy poszkodowany nie zgadza się np.: z orzeczonym uszczerbkiem. W takim przypadku lekarz orzecznik osobiście bada pacjenta. Przeprowadza z nim także wywiad, podczas którego pyta o dolegliwości i codzienne funkcjonowanie.

Po komisji lekarskiej ubezpieczyciel ustala trwały uszczerbek zdrowotny. Polega on na uszkodzeniu organu, czy nawet całego układu w sposób nieodwracalny. Uszkodzenie może polegać na:

 • upośledzeniu funkcji organu lub układu
 • utracie organu

Oznacza to, że w pewnym stopniu poszkodowany zawsze już będzie miał problemy ze zdrowiem, nawet jeżeli uraz nie wydaje się bardzo poważny.

Tabela uszczerbku na zdrowiu — cennik odszkodowań

tabela 1

Każdy ubezpieczyciel posiada własną tabelę. W dokumencie tym zaklasyfikowane są wszystkie możliwe urazy, których poszkodowany może doznać w wyniku wypadku. Są one uporządkowane według umiejscowienia. Każdy z urazów posiada także różne stopnie. Co jednak najważniejsze, przy każdym z urazów wyszczególniony jest procentowy uszczerbek. Nie jest on jednak ścisły — przy każdym urazie podany jest przedział, np.: złamanie trzonu kości ramiennej ze zmianami w niewielkim stopniu to 3-15% w przypadku prawej ręki, a w przypadku lewej - 2-10%.

tabela 2

Tabela taka ułatwia ustalenie doznanego uszczerbku, a tym samym obliczenie wysokości odszkodowania. Przy szkodach osobowych wysokość odszkodowania opiera się na kwocie przyznanej za każdy procent szkoód zdrowotnych.

Warto zwrócić uwagę, że tabela ta najczęściej ma zastosowane przy odszkodowaniach z NNW. W przypadku odszkodowania OC pełni jedynie funkcję poglądową. Nie można jej mylić także z tabelą stosowaną przez ZUS w przypadku, gdy miejsce miał wypadek przy pracy.

Uszczerbek to nie wszystko

Warto jednak zwrócić uwagę, że odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu to nie jedyne świadczenie, jakie może uzyskać poszkodowany. Możesz uzyskać także:

 • zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji

Poszkodowany może uzyskać zwrot kosztów związanych z zakupem leków, środków opatrunkowych, czy sprzętu rehabilitacyjnego. Co ważne, jeżeli poszkodowany zdecyduje się na prywatną opiekę zdrowotną, również przysługuje mu zwrot kosztów.

 • zwrot kosztów dojazdu do placówek medycznych

Poszkodowany może uzyskać zwrot kosztów dojazdu, zarówno własnym pojazdem, jak i taksówką, czy komunikacją zbiorową. Poszkodowany oraz jego rodzina mogą domagać się także zwrotu kosztów noclegu.

 • zadośćuczynienie

Poszkodowany może uzyskać także świadczenie przyznawane za straty niematerialne, np.: doznane cierpienie i ból.

 • renty

Jeżeli obrażenia są bardzo poważne, a leczenie długotrwałe poszkodowany może uzyskać różne rodzaje rent. Należą do nich:

 • renta z tytułu zwiększonych potrzeb życiowych
 • renta alimentacyjna
 • renta z tytułu zmniejszonych widoków na przyszłość

Wszystkie wspomniane świadczenia przyznawane są w zależności od sytuacji poszkodowanego oraz rodzaju doznanych obrażeń. Ubezpieczyciel nie przyznaje ich jednak automatycznie. Należy złożyć dodatkowy wniosek wraz z dokumentacją medyczną i opisem, np.: trudności w codziennych czynnościach. Przy zwrocie kosztów należy także dołączyć paragony, faktury czy rachunki, które potwierdzają poniesione wydatki.

Za niskie odszkodowanie — co robić?

Pomimo spełnienia wszystkich formalnych wymagań możesz uzyskać zbyt niskie odszkodowanie. Najczęstszym problemem jest zaniżony procent uszczerbku. Przez to możesz otrzymać kwotę nieadekwatną do odniesionych obrażeń.

Zdarza się równie, że ubezpieczyciel wskazuje, że dany uraz lub choroba nie są efektem wypadku, lecz wcześniej stwierdzonej choroby.

Helpfind.pl - Małgorzata Wodyńska - redaktor

Filolog polski ze specjalizacją zarządzania mediami. Wszystko to sprawiło, że pisanie stało się hobby i stylem życia. W czasie wolnym gotuje i eksperymentuje w kuchni, namiętnie czyta kryminały i fotografuje dziką przyrodę.

Helpfind.pl - odszkodowania online - logo

Średnia ocena: 4.43

Czytaj także

Uszczerbek na zdrowiu a wysokość... Helpfind - Uszczerbek na zdrowiu a wysokość odszkodowania - jak wywalczyć więcej?

Uszczerbek na zdrowiu a wysokość odszkodowania - jak wywalczyć więcej?

Uszczerbek na zdrowiu może mieć wpływ na wysokość otrzymanego odszkodowania. W zależności od stopnia obrażeń ciała poszkodowanemu będą przysługiwać należne...

Wysokość odszkodowania za uszczerbek na... Helpfind - Wysokość odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu

Wysokość odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu - od czego zależy?

Wysokość odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu uzależniona jest od wysokości uszczerbku na zdrowiu w wyniku szkody. Przyznaje się go osobom...

PZU wniosek o odszkodowanie za... Helpfind - PZU wniosek o odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu. Kiedy pisać?

PZU wniosek o odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu. Kiedy pisać?

Aby poszkodowany mógł uzyskać odszkodowanie, musi zgłosić szkodę. Powinien on także udzielić informacji dotyczących wypadku oraz przesłać określone dokumenty. Czy...

Termin wypłaty odszkodowania za uszczerbek... Helpfind - Termin wypłaty odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu

Termin wypłaty odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu

W zależności od rodzaju wykupionej polisy termin wypłaty odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu może się nieco różnić. Ubezpieczyciel musi wypłacić...