Rzeczoznawca samochodowy cennik za doznaną szkodę

Rzeczoznawca samochodowy: jak wygląda jego cennik

Gdy ma miejsce wypadek, osoba poszkodowana powinna zadbać o to, by jak najszybciej zostało wypłacone jej odszkodowanie. Częstą praktyką Towarzystw Ubezpieczeniowych jest zaniżanie kosztów naprawy uszkodzonego pojazdu. To właśnie po stronie TU leży oszacowanie wszystkich strat, jakie poniósł kierowca. Nic więc dziwnego, że chce ono ugrać jak najwięcej.

W jaki sposób liczona jest szkoda?

Na podstawie dokładnych obliczeń i specjalistycznej wiedzy rzeczoznawcy samochodowego ustalana jest wysokość rekompensaty. Niestety często specjaliści posługują się cenami zamienników, które znajdują się w programach do obliczania szkody. Pomimo tego, że są one na bieżąco aktualizowane to i tak mamy do czynienia z bardzo niskimi stawkami, które nie wystarczą kierowcy do pokrycia wszystkich kosztów naprawy. W Polsce każdy rzeczoznawca korzysta z jednego z czterech programów do obliczania szkody:

  • Audatex
  • Info-expert
  • Eurotax
  • DAT

Każdy z tych programów działa na podobnych zasadach. Przy gotówkowym rozliczeniu szkody zostaje sporządzony kosztorys, w którym ujęte są koszty związane z naprawą. Kosztorys trafia do Towarzystwa Ubezpieczeniowego, z którym poszkodowany zawarł umowę. Następnym krokiem jest wypłata, która często jest zaniżona. Każdy rzeczoznawca używa w tym celu profesjonalnych programów. Posiadają one specjalną licencję, dlatego mogą z nich korzystać jedynie w pełni wykwalifikowani rzeczoznawcy. Zadaniem rzeczoznawcy jest ustalenie faktycznej wartości pojazdu oraz oszacowanie ceny części samochodu włączając w to koszty robocizny.

Kiedy skorzystać z pomocy rzeczoznawcy?

Jeśli kierowca podejrzewa, że mogło dojść do zaniżenia odszkodowania powinien zgłosić się do niezależnego rzeczoznawcy. Warto skorzystać z jego pomocy w przypadku:

  • szkody i uszkodzenia pojazdu
  • gdy wypłacone odszkodowanie nie wystarcza na naprawę
  • gdy poszkodowany ma niezbędne dokumenty

Gdy poszkodowany stara się o należne mu środki na własną rękę, może spotkać się z odmową. Zwłaszcza w przypadku, jeśli nie jest on dobrze poinformowany w tematyce odszkodowawczej. Wtedy ubezpieczyciel może wykorzystać to przeciwko niemu. Prawie 89% wypłacanych odszkodowań jest zaniżonych. Świadczyć to może o dużym nadużywaniu przez ubezpieczycieli przepisów i braku znajomości przez poszkodowanego prawa i należnych mu środków. Często koszty naprawy są tak duże, że nie wystarcza na podstawową naprawę, a poszkodowany kierowca musi dopłacać z własnej kieszeni. Nawet jeśli naprawił swój samochód wcześniej we wskazanym warsztacie, rzeczoznawca samochodowy może przeprowadzić kolejne oględziny, pracując na wcześniejszych dokumentach likwidatora szkody. Średnia kwota, jakiej może się spodziewać kierowca to ok. 1800 zł. Odwołanie się od decyzji ubezpieczyciela, a zwłaszcza działanie w pojedynkę może nie przynieść zamierzonego efektu. W przypadku kosztorysu poszkodowany powinien zwrócić uwagę na następujące pozycje, ponieważ to właśnie w nich najczęściej dochodzi do zaniżenia odszkodowania:

  • niskie koszty robocizny
  • niskie ceny części samochodowych
  • bezzasadne naliczenie amortyzacji

Ważne dokumenty

Należy pamiętać, żeby bezpośrednio po wypadku odpowiednio zabezpieczyć samochód. Także w przypadku późniejszego starania się o dodatkowe odszkodowanie. Tym samym rzeczoznawca, który później dokona ponownych oględzin będzie posiadał komplet niezbędnych dokumentów. Osoba poszkodowana sama powinna również zadbać o odpowiednią dokumentację. Pomoże ona z pewnością w walce o dopłatę. Pomoc bezpłatnego rzeczoznawcy samochodowego z pewnością może skrócić czas i oczekiwanie związane z wypłatą rekompensaty. Rzeczoznawca samochodowy cennik może zdecydowanie różnić się od tego, który został wcześniej obliczony. Da to możliwość poszkodowanemu kierowcy szansę na dodatkową wypłatę.

Helpfind.pl - Patrycja Gmurowska - redaktor

Absolwentka pedagogiki społecznej i komunikacji, której pasją zawsze było pisanie. Stąd wzięło się zamiłowanie do dziennikarstwa internetowego, które jest sposobem na życie. Prywatnie miłośniczka dobrej literatury, zagranicznych seriali i górskich wędrówek.

Helpfind.pl - odszkodowania online - logo

Średnia ocena: 4.28

Czytaj także

Odszkodowanie za wypadek samochodowy ile... Helpfind - Odszkodowanie za wypadek samochodowy ile uzyskasz za szkodę całkowitą?

Odszkodowanie za wypadek samochodowy ile uzyskasz za szkodę całkowitą?

Gdy chodzi o odszkodowanie za wypadek samochodowy ile można uzyskać, zadaje sobie spora liczba kierowców. Podpowiadamy, co zrobić by zyskać...

Odszkodowanie za wypadek samochodowy Ile... Helpfind - Odszkodowanie za wypadek samochodowy Ile Ci się należy za złamania

Odszkodowanie za wypadek samochodowy Ile Ci się należy za złamania

Wiele osób obawia się kłopotów po kolizji. Trudną kwestią jest odszkodowanie za wypadek samochodowy ile się należy za obrażenia. To...

Wypadek samochodowy odszkodowanie dla poszkodowanego... Helpfind - Wypadek samochodowy odszkodowanie

Wypadek samochodowy odszkodowanie dla poszkodowanego pasażera

Co zrobić, gdy wystąpi wypadek samochodowy odszkodowanie - jak się starać? Jeśli na skutek wypadku drogowego pasażer odniósł obrażenia ,...

Odszkodowanie za złamanie ręki -... Helpfind - Odszkodowanie za złamanie ręki - od czego zależy jego wysokość?

Odszkodowanie za złamanie ręki - od czego zależy jego wysokość?

Rozróżnić możemy odszkodowanie za złamanie ręki z polisy NNW oraz z polisy OC, w przypadku wypadków komunikacyjnych oraz w gospodarstwie...