Samochód zastępczy na czas naprawy bez dodatkowych kosztów

Samochód zastępczy na czas naprawy dla poszkodowanego kierowcy

Możliwość najmu pojazdu zastępczego po powstaniu szkody jest dodatkowym ułatwieniem, które łagodzi skutki zdarzenia dla Poszkodowanego, który po powstaniu szkody na pojeździe nie może korzystać ze swojej rzeczy.

Samochód zastępczy i auto zdolne do jazdy

Nie każda kolizja wyłącza możliwość użytkowania uszkodzonego samochodu przez poszkodowanego. Jeśli w wyniku wypadku odkształceniu uległy elementy niemające wpływu na bezpieczeństwo, to pojazd jest dalej dopuszczony do ruchu. Wówczas samochód zastępczy nie będzie przysługiwał od momentu powstania szkody do wypłaty odszkodowania. To czas od chwili oddania do warsztatu naprawczego, do chwili odebrania naprawionego pojazdu.

Jeśli poszkodowany jednak wypożyczy pojazd w dniu powstania szkody, może narazić się na poniesienie niemałych kosztów najmu. Błędne przekonanie, że ubezpieczyciel zwróci wszelkie wydatki, może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Aby uniknąć konieczności prowadzenia sporu przed sądem, warto jest zminimalizować ryzyko ponoszenia dodatkowych kosztów. Można to zrobić uzyskując gwarancję zwrotu kosztów od ubezpieczyciela przed ich poniesieniem. W końcu wynik postępowania sądowego może być bardzo niepewny. Sam proces jest także kosztowny i czasochłonny.

Problem stawek za wynajem

Osobną kwestią jest stawka za najem. Poszkodowany jest zobowiązany do współpracy z ubezpieczycielem. Ten gwarantuje zwykle pojazd w partnerskiej firmie, odpowiadający klasie uszkodzonego pojazdu po określonych stawkach. Jeśli poszkodowany wybierze inną, droższą firmę, ubezpieczyciel może odmówić poniesienia wyższych kosztów. W tym przypadku pokryje tylko koszty najmu według stawek wynegocjowanych w partnerskich w firmach. Na poszkodowanym zawsze ciąży obowiązek minimalizacji rozmiaru szkody! Nie wszystkie wydatki związane z wynajmem auta zastępczego mogą być zwracane. To poszkodowany musi wykazać sens zapłaty wyższej stawki. Właśnie taki pogląd wyraził ostatnio Sąd Najwyższy.

Decydując się na wynajem samochodu, pamiętajmy o obowiązku minimalizacji rozmiaru szkody i doborze odpowiedniej klasy pojazdu. Należy pamiętać, że wynajmowane auto zastępcze z OC nie powinno być wyższej klasy, niż nasze uszkodzony. Nie bez znaczenia jest również uzasadniony czas najmu pojazdu jak na przykład w wyżej wymienionym przypadku.

Klasa wynajmowanego samochodu

Jeśli mamy pojazd segmentu B i wynajmiemy luksusowy samochód np. z segmentu E/F, ubezpieczyciel może uznać koszty za niezasadne. Tym samym odmawia poniesienia wyższych kosztów, niż dla segmentu naszego pojazdu — naszym przykładzie segmentu B. Sytuacja odwrotna nie powinna nastręczać większych problemów z ubezpieczycielem. Jedynie my rezygnujemy z komfortu, jaki oferował nam nasz własny pojazd.

Warto zachować zimną głowę i nie dać się ponieść chęci „odpłacenia” za doznane krzywdy i straty. W łatwy sposób może się to bowiem obrócić przeciwko nam, powiększając tylko lawinowo koszty związane z naprawieniem szkody.

Helpfind.pl - współpracownicy Helpfind  - redaktor

Helpfind współpracuje z najlepszymi prawnikami w całym kraju. Dzięki kompetentnej i fachowej wiedzy, chcemy dostarczyć naszym Czytelnikom informacji na temat szeroko pojętych odszkodowań w każdej dziedzinie życia.

Helpfind.pl - odszkodowania online - logo

Średnia ocena: 4.00

Czytaj także

Samochód zastępczy z OC sprawcy... Helpfind - Samochód zastępczy z OC sprawcy Odpowiadamy na pytania! - cz.1

Samochód zastępczy z OC sprawcy Odpowiadamy na pytania! - cz.1

Nie możesz używać swojego auta po wypadku? Należy Ci się samochód zastępczy z OC sprawcy. Sprawdź, na jakie kłopoty możesz...

Samochód zastępczy na czas naprawy... Helpfind - Samochód zastępczy na czas naprawy

Samochód zastępczy na czas naprawy rzeczywisty, czy technologiczny?

Samochód zastępczy na czas naprawy. Największym problemem jest określenie refundowanego czasu wynajmu. Sprawdź, na jak długo możesz wynająć auto!

Samochód zastępczy z oc czy... Helpfind - Samochód zastępczy z oc

Samochód zastępczy z oc czy ubezpieczyciel może go odmówić?

Samochód zastępczy z oc sprawcy nie zawsze przysługuje poszkodowanemu kierowcy. Jak wskazują obowiązujące przepisy prawa oraz szerokie orzecznictwo by było...

Samochód zastępczy z ac czy... Helpfind - Samochód zastępczy z ac

Samochód zastępczy z ac czy z oc- poznaj swoje prawa

Gdy w wyniku wypadku doszło do uszkodzenia pojazdu, osobie poszkodowanej nie przysługuje samochód zastępczy z AC. Kierowca może wystąpić o...