Samochód zastępczy z OC sprawcy jak go łatwo uzyskać?

Samochód zastępczy z OC sprawcy Odpowiadamy na pytania! - cz.1

Po wypadku jak najszybciej zgłaszasz się do ubezpieczyciela, aby otrzymać odszkodowanie i naprawić auto. To może trwać nawet 30 dni. A ty w tym czasie jesteś bez auta. Dlatego możesz wynająć samochód, a następnie uzyskać zwrot poniesionych kosztów. Na jakich zasadach się to odbywa?

Wynajem auta i formalności z tym związane często budzą duże wątpliwości. To niemały wydatek, a często ubezpieczyciel odmawia pokrycia kosztów. Jednak przepisy regulujące tę kwestię stają się coraz bardziej precyzyjne i coraz trudniej jest ubezpieczycielom zasadnie odmawiać. Warto tu zaznaczyć, że każdemu poszkodowanemu kierowcy należy się auto zastępcze. O tych i innych wątpliwościach przeczytasz poniżej.

Czy ubezpieczyciel może mi odmówić samochodu?

kosztorys

Ubezpieczyciel nie może odmówić poszkodowanemu pokrycia kosztów wypożyczenia pojazdu. Należy się on każdemu poszkodowanemu kierowcy, który po wypadku nie może korzystać z własnego samochodu, gdy:

 • pojazd znajduje się w warsztacie
 • policja zabrała dowód rejestracyjny
 • szkody są tak wielkie, że samochód nie może poruszać się po drogach

To nieistotne, czy poszkodowany jest osobą prywatną, czy przedsiębiorcą. Jeszcze kilka lat temu ubezpieczyciele odmawiali osobom prywatnym prawa do samochodu zastępczego z OC sprawcy. Uważano bowiem, że wynajem pojazdu jest zasadny tylko wtedy, gdy przedsiębiorca nie może bez samochodu prowadzić swojej działalności, a zatem doznaje dalszych strat.

Zdarzają się jednak uzasadnione przypadki, w których ubezpieczyciel może podważyć konieczność wynajęcia samochodu. Należą do nich:

 • Drugi pojazd, którego nikt nie użytkuje i który jest podobnej klasy, co uszkodzony samochód. Oznacza to, że kierowca może wynająć pojazd zastępczy, gdy posiada jeszcze ciężarówkę albo w gospodarstwie domowym jest samochód, którym na co dzień porusza się inna osoba.
 • Brak odpowiedzialności ubezpieczyciela — jeżeli poszkodowany z różnych powodów nie może uzyskać odszkodowania, nie otrzyma także zwrotu kosztów samochodu zastępczego
 • Poszkodowany mógł korzystać ze swojego samochodu, a mimo to zdecydował się na wynajem pojazdu
 • Poszkodowany wynajął samochód, ale z niego nie korzystał
 • Poszkodowany korzystał z auta zastępczego rzadko, np.: w pojedyncze dni.
 • Ugoda z ubezpieczycielem. W ramach ugody poszkodowany zrzeka się wszelkich roszczeń, w tym także za wynajem samochodu. Wypłacone odszkodowanie pokrywa wówczas wszystkie koszta.

Czy ubezpieczyciel może stawiać warunki przy zwrocie kosztów wynajmu?

rozliczenie bezgotówkowe

Ubezpieczyciel może stawiać tylko następujące warunki:

 • Poszkodowany nie może korzystać ze swojego pojazdu, tak jak to zwykle robił.
 • Poszkodowany poniósł uzasadnione wydatki związane z wynajmem samochodu.
 • Poszkodowany nie mógł zaspokoić swoich codziennych potrzeb przy pomocy innych środków transportu.

Często jednak zdarza się, że ubezpieczyciel narzuca dodatkowe warunki. Najczęściej poszkodowany musi wykazać, że używa samochodu na co dzień.

Poszkodowany niekiedy musi także wykazać, że bez samochodu ponosiliby dalej szkodę majątkową.

Zdarza się również, że ubezpieczyciele obniżają kwotę zwrotu o 10-20% wskazując, że poszkodowany kierowca oszczędza na eksploatacji własnego samochodu.

Czy potrzebny jest wniosek, aby otrzymać samochód?

Wiele osób uważa, że aby cokolwiek uzyskać od towarzystwa ubezpieczeniowego, trzeba złożyć mnóstwo dokumentów. I długo czekać na ich rozpatrzenie. Tymczasem w przypadku wynajmu pojazdu czas jest niezwykle ważny. Nie musisz zatem składać żadnych wniosków i podań. Najczęściej wystarczy telefon lub kontakt z agentem. Doradzi ci on, z jakiej firmy możesz zamówić samochód. Wówczas nic nie płacisz — to firma udostępniająca samochód rozlicza się z ubezpieczycielem.

Jedyne, czego potrzebujesz, to:

 • dokument wskazujący na sprawcę, np.: oświadczenie sprawcy lub notatka policyjna
 • Twój dokument tożsamości
 • dane sprawcy i numer jego polisy
 • numer zgłoszonej u ubezpieczyciela szkody

Formalności związane z wynajmem są ograniczone do minimum. Dzięki temu możesz mieć pojazd zastępczy z OC jeszcze tego samego dnia.

Czy samochód mogę wynająć w dowolnej wypożyczalni?

Wynajem auta przy szkodzie całkowitej

Gdy zgłaszasz potrzebę wynajmu auta zastępczego, konsultant proponuje firmy, z którymi dany ubezpieczyciel współpracuje. Czy to oznacza, że masz obowiązek wynająć samochód właśnie w tych firmach? Odpowiedź nie jest jednoznaczna.

Warto, abyś zgłosił się do zaproponowanej wypożyczalni. Jeżeli nie znajdziesz tam auta odpowiadającego Twoim potrzebom, możesz to zgłosić ubezpieczycielowi i szukać auta na własną rękę. Wtedy towarzystwa ubezpieczeniowe nie mają możliwości podważenia zasadności wynajmu auta. Jeżeli od razu wybierzesz inne miejsce, w którym są wyższe stawki, możesz mieć trudności ze zwrotem kosztu wynajmu.

Czy ubezpieczyciel może mi narzucić inny środek transportu?

Towarzystwa Ubezpieczeniowe, aby zminimalizować koszty, podważają zasadność wynajmu samochodu i proponują inne sposoby transportu. W miastach nieraz proponowana jest komunikacja miejska. A jeden z ubezpieczycieli prowadził kampanię, w ramach której zamiast samochodu proponował… rower na własność.

Tymczasem, jeżeli użytkujesz samochód na co dzień, to ubezpieczyciel nie ma prawa narzucić ci innego środka lokomocji.

Jeżeli mam kłopoty z uzyskaniem zwrotu kosztów, na jakie przepisy mogę się powoływać?

Wszelkie działania związane z odszkodowaniem i likwidacją szkód regulowane są przez kodeks cywilny. Dodatkowe regulacje wprowadza także KNF.

Najczęściej jednak kluczowa okazuje się uchwała Sądu Najwyższego z 17.11.2011 mówiąca o refundacji kosztów pojazdu zastępczego. Odpowiedzialność towarzystwa ubezpieczeniowego dotyczy także celowych i ekonomicznie uzasadnionych wydatków na wynajem samochodu. To oznacza, że jeżeli poszkodowany wynajmuje samochód za standardową stawkę, to Towarzystwo Ubezpieczeniowe pokrywa koszta. Nawet jeżeli nie jprowadzi własnej firmy, a samochód ułatwia mu codzienne życie. Co ważne, możliwość wynajmu samochodu nie powinna być zależna od dostępu do komunikacji miejskiej. Jeżeli mieszkasz w miejscu z dobrym dostępem, np.: do linii autobusowych, to wciąż masz prawo do pojazdu zastępczego.

Można także powołać się na wytyczne KNF. Wytyczna nr 20 wyraźnie mówi o tym, że odszkodowanie z OC sprawcy pokrywa również uzasadnione wydatki na pojazd zastępczy, w szczególności, gdy poszkodowany nie prowadzi działalności gospodarczej. Warto zwrócić uwagę, że KNF za niestosowanie się do wytycznych może nałożyć karę finansową.

Kwestia wynajęcia samochodu wcale nie musi być kłopotliwa. Zwłaszcza w przypadku, gdy ubezpieczyciel współpracuje z wypożyczalnią. Nie musisz wtedy martwić się wydatkami. Pamiętaj też, że nie musisz uzasadniać potrzeby wynajmu pojazdu. Mamy nadzieję, że udało nam się rozwiać wszelkie wątpliwości. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zajrzyj do drugiej części artykułu o aucie zastępczym.

Helpfind.pl - Małgorzata Wodyńska - redaktor

Filolog polski ze specjalizacją zarządzania mediami. Wszystko to sprawiło, że pisanie stało się hobby i stylem życia. W czasie wolnym gotuje i eksperymentuje w kuchni, namiętnie czyta kryminały i fotografuje dziką przyrodę.

Helpfind.pl - odszkodowania online - logo

Średnia ocena: 3.95

Czytaj także

Auto zastępcze z OC sprawcy... Helpfind - Auto zastępcze z OC sprawcy

Auto zastępcze z OC sprawcy odpowiadamy na pytania! - cz.2

Po wypadku Twój samochód nie nadaje się do użytku? Przysługuje Ci auto zastępcze z OC sprawcy. Podpowiemy, na co masz...

Samochód zastępczy na czas naprawy... Helpfind - Samochód zastępczy na czas naprawy

Samochód zastępczy na czas naprawy rzeczywisty, czy technologiczny?

Samochód zastępczy na czas naprawy. Największym problemem jest określenie refundowanego czasu wynajmu. Sprawdź, na jak długo możesz wynająć auto!

Samochód zastępczy z oc czy... Helpfind - Samochód zastępczy z oc

Samochód zastępczy z oc czy ubezpieczyciel może go odmówić?

Samochód zastępczy z oc sprawcy nie zawsze przysługuje poszkodowanemu kierowcy. Jak wskazują obowiązujące przepisy prawa oraz szerokie orzecznictwo by było...

Samochód zastępczy na czas naprawy... Helpfind - Samochód zastępczy na czas naprawy dla poszkodowanego kierowcy

Samochód zastępczy na czas naprawy dla poszkodowanego kierowcy

Samochód zastępczy na czas naprawy nie będzie przysługiwał od momentu powstania szkody do wypłaty odszkodowania. Nie każda kolizja wyłącza możliwość...