Samochód zastępczy z OC sprawcy jak go łatwo uzyskać?

Samochód zastępczy z OC sprawcy

Odpowiadamy na pytania! - cz.1

Po wypadku jak najszybciej zgłaszasz się do ubezpieczyciela, aby otrzymać odszkodowanie i naprawić auto. To może trwać nawet 30 dni. A ty w tym czasie jesteś bez auta. Dlatego możesz starać się o auto zastępcze.

Wynajem auta zastępczego i formalności z tym związane często budzi duże wątpliwości. Nie jest to mały wydatek, a często ubezpieczyciel nie chce kosztów pokrywać. Jednak przepisy regulujące tę kwestię stają się coraz bardziej precyzyjne i coraz trudniej jest ubezpieczycielom zasadnie odmawiać. Warto tu zaznaczyć, że każdemu poszkodowanemu kierowcy należy się samochód zastępczy.  O tych i innych wątpliwościach przeczytasz poniżej.

Czy ubezpieczyciel może mi odmówić samochodu?

Ubezpieczyciel nie może odmówić poszkodowanemu zwrotu kosztów za samochód zastępczy z OC sprawcy. Należy się on każdemu poszkodowanemu kierowcy, który po wypadku nie może korzystać z własnego samochodu. Nie jest tu istotne, czy poszkodowany jest osobą prywatną, czy przedsiębiorcą.

Zdarzają się jednak uzasadnione przypadki, w których ubezpieczyciel może podważyć konieczność wynajęcia samochodu. Należą do nich:

  • Drugi pojazd, którego nikt nie użytkuje i który jest podobnej klasy, co uszkodzony samochód. Oznacza to, że kierowca może wynająć samochód, gdy posiada jeszcze ciężarówkę albo w gospodarstwie domowym jest samochód, którym na co dzień porusza się inna osoba.

  • Ugoda z ubezpieczycielem. W ramach ugody poszkodowany zrzeka się wszelkich roszczeń, w tym także za wynajem samochodu. Wypłacone odszkodowanie pokrywa wówczas wszystkie koszta.

 

 

Kiedy oddać auto zasępcze przy szkodzie całkowitej?

Czy potrzebny jest wniosek, aby otrzymać samochód?

Wiele osób uważa, że aby o cokolwiek starać się poprzez ubezpieczyciela, trzeba złożyć mnóstwo dokumentów. Tymczasem w przypadku auta zastępczego czas jest niezwykle ważny. Nie musisz zatem składać żadnych wniosków i podań. Najczęściej wystarczy telefon lub kontakt z agentem. Doradzi ci on, z jakiej firmy możesz zamówić samochód. Wówczas nic nie płacisz - to firma udostępniająca samochód rozlicza się z ubezpieczycielem.

Jedyne, czego potrzebujesz, to:

  • dokument wskazujący na sprawcę, np.: oświadczenie sprawcy lub notatka policyjna

  • Twój dokument tożsamości

  • dane sprawcy i numer jego polisy

  • nr zgłoszonej u ubezpieczyciela szkody

Formalności związane z wynajmem są ograniczone do minimum. Dzięki temu możesz mieć samochód zastępczy z OC sprawcy jeszcze tego samego dnia.

 

Jak rozliczyć auto zastępcze przy bezgotówkowym rozliczeniu?

Czy samochód mogę wynająć w dowolnej wypożyczalni?

Gdy zgłaszasz potrzebę wynajmu auta zastępczego, konsultant proponuje firmy, z którymi współpracuje. Czy to oznacza, że masz obowiązek wynająć samochód właśnie w tych firmach? Odpowiedź nie jest jednoznaczna.

Warto, abyś zgłosił się do zaproponowanej wypożyczalni. Jeżeli nie znajdziesz tam auta odpowiadającego Twoim potrzebom, możesz to zgłosić ubezpieczycielowi i szukać auta na własną rękę. Wtedy Towarzystwo Ubezpieczeniowe nie ma możliwości podważenia zasadności wynajmu samochodu. Jeżeli od razu wybierzesz inne miejsce, w którym są wyższe stawki, możesz mieć trudności ze zwrotem kosztów.

Czy ubezpieczyciel może mi narzucić inny środek transportu?

Towarzystwa Ubezpieczeniowe, aby zminimalizować koszty, podważają zasadność wynajmu samochodu i proponują inne sposoby transportu. W miastach nieraz proponowana była komunikacja miejska. A jeden z ubezpieczycieli prowadził kampanię, w ramach której zamiast samochodu zastępczego proponował… rower na własność.

Tymczasem, jeżeli użytkujesz samochód na co dzień, to ubezpieczyciel nie ma prawa narzucić ci innego środka lokomocji. Musi on pokryć koszty wynajmu samochodu.

 

Otrzymujesz kosztorys, a co z autem zastępczym?

Jeżeli mam kłopoty z uzyskaniem samochodu zastępczego, na jakie przepisy mogę się powoływać?

Wszelkie działania związane z odszkodowaniem i likwidacją szkód regulowane są przez kodeks cywilny. Dodatkowe regulacje wprowadza także KNF.

Najczęściej jednak kluczowa okazuje się uchwała Sądu Najwyższego z 17.11.2011 mówiąca o wynajmie pojazdu zastępczego. Odpowiedzialność TU dotyczy także celowych i ekonomicznie uzasadnionych wydatków na wynajem pojazdu zastępczego. To oznacza, że jeżeli poszkodowany wynajmuje samochód za standardową stawkę, to Towarzystwo Ubezpieczeniowe pokrywa koszta. Nawet jeżeli nie jest przedsiębiorcą, a samochód ułatwia mu codzienne życie. Co ważne, wynajem samochodu nie jest zależny od dostępu do komunikacji miejskiej. Jeżeli mieszkasz w miejscu z dobrym dostępem, np.: do linii autobusowych, to wciąż masz prawo do samochodu zastępczego.

Można także powołać się na wytyczne KNF. Wytyczna nr 20 wyraźnie mówi o tym, że odszkodowanie z oc sprawcy pokrywa również uzasadnione wydatki na samochód zastępczy, w szczególności, gdy poszkodowany nie jest przedsiębiorcą. Warto zwrócić uwagę, że KNF za niestosowanie się do wytycznych może nałożyć karę finansową.

Kwestia wynajęcia samochodu zastępczego wcale nie musi być kłopotliwa. Zwłaszcza w przypadku, gdy ubezpieczyciel współpracuje z wypożyczalnią. Nie musisz wtedy martwić się wydatkami. Pamiętaj też, że nie musisz uzasadniać potrzeby  Mamy nadzieję, że udało nam się rozwiać wszelkie wątpliwości. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zajrzyj do drugiej części artykułu o aucie zastępczym

Helpfind.pl - Małgorzata Wodyńska - redaktor

Filolog polski ze specjalizacją zarządzania mediami. Wszystko to sprawiło, że pisanie stało się hobby i stylem życia. W czasie wolnym gotuje i eksperymentuje w kuchni, namiętnie czyta kryminały i fotografuje dziką przyrodę.

Helpfind.pl - odszkodowania online - logo

Średnia ocena: 4.07