skręcenie kręgosłupa szyjnego i wyższe odszkodowanie

Skręcenie kręgosłupa szyjnego

- jak walczyć o wyższe odszkodowanie

Skręcenie kręgosłupa szyjnego to jedno z najczęstszych obrażeń, jakich doznają Poszkodowani w wypadkach drogowych. Najczęściej dochodzi do niego przy drobnych stłuczkach, w których udział biorą pojazdy poruszające się z małą prędkością.

Przede wszystkim do urazu skrętnego kręgosłupa szyjnego dochodzi, gdy jedno z aut uderza w tył drugiego auta. Innym sformułowaniem, będącym w powszechnym użyciu przez lekarzy, jak i pracowników zakładów ubezpieczeniowych, jest uraz typu whiplash bądź smagnięcie biczem.

Dowody

Ofiary wypadku, które doznają tego typu obrażenia, przede wszystkim skarżą się na nawracające bóle. Często promieniują do kończyn górnych, jak i dolnych. Może też pojawić się uczucie zesztywnienia całego kręgosłupa, jak i ciała. Wszystkim poszkodowanym uczestnikom wypadków drogowych przysługuje możliwość dochodzenia zadośćuczynienia za ból i cierpienie. Przyznaje je ubezpieczyciela z polisy OC. Jednakże, aby uzyskać to świadczenie, trzeba wykazać, że brało się udział w wypadku drogowym i w jego wyniku doznało się obrażeń. Wskazywane przez nas szkody trzeba udokumentować:

 • kartą informacyjną ze szpitala,
 • historią choroby,
 • kartą pierwszej pomocy,
 • dokumentami ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Zgłoszenie szkody

Następnie trzeba zawiadomić właściwy zakład ubezpieczeń, że jest on odpowiedzialny za skutki zdarzenia. Do tego niezbędne będzie wykazanie zobowiązanemu, że ich klient jest sprawcą zdarzenia. W tym momencie trzeba przedłożyć:

 • oświadczenie sprawcy zdarzenia,
 • notatkę policyjną,
 • wyrok sądu wskazujący winnego.

W tych dokumentach znajdować się będą dane ubezpieczonego:

 • numer rejestracyjny pojazdu,
 • nazwa zakładu ubezpieczeń,
 • numer polisy.

Na podstawie dokumentów medycznych, jak i karnych ubezpieczyciel wydaje swoją decyzję w sprawie świadczenia odszkodowawczego.

Postępowanie przed ubezpieczycielem

Co zrobić, gdy uzyskamy decyzję ubezpieczyciela? Zawsze mamy prawo napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela. Będzie ono skuteczniejsze, jeżeli przedstawimy więcej dokumentacji medycznej z leczenia powypadkowego. Jednakże nie ma przeszkód, aby złożyć pismo odwoławcze i bez takich dokumentów. Co więcej, po odwołaniu się lub zakończeniu leczenia istnieje możliwość podjęcia negocjacji ugodowych z ubezpieczycielem. Powyższe działania podejmowane są w toku likwidacji szkody, czyli na drodze polubownej.

Ubezpieczyciel, który nie uznaje roszczeń

W takiej sytuacji warto zgłosić się do radcy prawnego lub adwokata, który po zapoznaniu się

z przypadkiem i całością dokumentacji medycznej może wytoczyć ubezpieczycielowi sprawę sądową i w ten sposób uzyskać odszkodowanie. Polskie orzecznictwo sądów bogate jest w wyroki z tego zakresu

Helpfind.pl - współpracownicy Helpfind - redaktor

Helpfind współpracuje z najlepszymi prawnikami w całym kraju. Dzięki kompetentnej i fachowej wiedzy, chcemy dostarczyć naszym Czytelnikom informacji na temat szeroko pojętych odszkodowań w każdej dziedzinie życia.

Helpfind.pl - odszkodowania online - logo

Średnia ocena: 4.29

Czytaj także

Dlaczego odszkodowania są coraz wyższe?... Helpfind - Dlaczego odszkodowania są coraz wyższe?

Dlaczego odszkodowania są coraz wyższe?

W ostatnich latach zauważamy wyraźny wzrost kwot odszkodowań. Niestety, nie jest to dobra wola ubezpieczycieli. Czy zastanawiałeś się, co do...

Zaniżone odszkodowanie OC jak walczyć... Helpfind - Zaniżone odszkodowanie OC

Zaniżone odszkodowanie OC jak walczyć z ubezpieczycielem

Zaniżone odszkodowanie OC dla poszkodowanych łączy się zwykle z walką przeciwko ubezpieczycielowi. Podpowiadamy, jak wtedy postępować.

Jak dochodzić odszkodowania za uraz... Helpfind - Jak dochodzić odszkodowania za uraz kręgosłupa lędźwiowego

Jak dochodzić odszkodowania za uraz kręgosłupa lędźwiowego

Osobie poszkodowanej należy się odszkodowanie za uraz kręgosłupa lędźwiowego, jeśli wypadek ten został spowodowany z winy innej osoby. Urazy, które...

Skręcenie kręgosłupa szyjnego odszkodowanie Sprawdź,... Helpfind - Skręcenie kręgosłupa szyjnego odszkodowanie

Skręcenie kręgosłupa szyjnego odszkodowanie. Sprawdź, jak je uzyskać!

Skręcenie kręgosłupa szyjnego odszkodowanie z OC sprawcy - oto świadczenie może się starać każdy poszkodowany w wypadku komunikacyjnym. Co zrobić,...