smagnięcie biczem odszkodowanie po bolesnym urazie

Smagnięcie biczem odszkodowanie za ból — czy się należy?

Jak dowodzą badania oraz tworzone na ich podstawie statystyki, aut na polskich drogach jest coraz więcej. Możemy spodziewać się coraz większego natężenia ruchu na ulicach polskich miast. Wynika to z wielu przyczyn społecznych, ekonomicznych i kulturowych. Większa ilość samochodów prowadzi do większej ilości wypadków. A to z kolei powoduje więcej urazów.

Uraz typu „smagnięcie biczem”, inaczej zwany również „whiplash” jest jednym z najczęściej występujących urazów kręgosłupa szyjnego po wypadku samochodowym. Często nie jest groźny sam w sobie, ale powoduje dotkliwy ból. Jak rozpoznać, czy doszło do takiego właśnie urazu? I czy gdy wystąpi smagnięcie biczem odszkodowanie jest należne?

Czym właściwie jest whiplash?

Sam termin „whiplash”, nie jest terminem o charakterze stricte medycznym. Stosujemy go w kontekście wszelkich urazów szyi, które są efektem nagłych uderzeń. Początkowo dochodzi do nagłego odchylenia do tyłu, a następnie zgięcia do przodu. Do tego rodzaju urazu dochodzi przede wszystkim w stłuczkach drogowych, gdzie jedno z aut uderza w tył auta poszkodowanego. Wszelkiego rodzaju uszkodzenia, które powodowane będą takim zdarzeniem dotyczą obrażeń mięśni i kości. Wciąż dokładny mechanizm powstawania tego urazu nie jest poznany.

Posiadana przez specjalistów wiedza, pozwala sądzić, że uraz może doprowadzić do:

 • rozerwania torebki stawowej;
 • uszkodzenia więzadeł;
 • zwichnięcia stawów międzykręgowych;
 • rozerwania dysku.

Późniejszymi objawami doznanego urazu są:

 • szumy w uszach;
 • ograniczenie w zakresie ruchomości kręgosłupa w odcinku szyjnym;
 • ograniczenie zakresu ruchomości głowy;
 • dolegliwości bólowe o charakterze promieniującym do kończyn górnych.

Pozornie omawiany uraz wydaje się być rozstrojem ciała o charakterze marginalnym. Jednakże nic bardziej mylnego. Przeprowadzone do tej pory badania w tym zakresie wskazują, że późniejsze konsekwencja mogą być bardzo poważne. W niektórych przypadkach dochodzi do:

 • silnych bóli uniemożliwiających ruch
 • utraty przytomności
 • zaburzeń psychicznych
 • zaburzeń słuchu i widzenia

Jak dochodzi do urazu?

Sam przebieg stłuczki wydaje się być niegroźny. Jego efekt może być, który może się nasilać przy dotykaniu. Co może okazać się dopiero początkiem dalszych problemów. W najgorszych przypadkach poszkodowani borykają się z zaburzeniami układu nerwowego: drętwieniem kończyn, słabszą siłą mięśni. W takiej sytuacji pacjenci kierowani się na badania rezonansem.

Walcz o należne świadczenie

Odszkodowania powypadkowe należą się w każdym przypadku w którym dochodzi do szkód. Urazy, uszczerbki na zdrowiu a nawet jego rozstrój to także szkoda. Nawet niewielkie uszczerbki, takie właśnie jak uraz biczowy, kwalifikują się do wypłaty odszkodowania. Mimo to postępowanie ubezpieczycieli w takich wypadkach od kliku lat jest jednakowe. Jeśli rezonans nie wykazuje trwałych uszkodzeń kostnych nie widzą oni podstaw do odszkodowania. Dopiero poważne urazy, w których występują wcześniej wspomniane objawy neurologiczne, nie budzą u ubezpieczycieli wątpliwości. Takie przypadki urazu biczowego nie należą jednak do reguły.

Czy to oznacza, że w przypadku mniejszych urazów należy się poddać?Bólu nie można lekceważyć. Należy zwrócić uwagę, że przez lata może on nasilać, a uszkodzenia mogą narastać bardzo powoli. Brak zmian w układzie kostnym w wyniku badania rezonansem nie powinien nas zniechęcać. Ubezpieczyciele bardzo często nie przyznają odszkodowania za ból i cierpienie. Równie często przyznają je w niskiej kwocie. Dlatego warto zastanowić się nad dodatkowymi sposobami uzyskania odszkodowania. Poszkodowany może odwołać się od decyzji ubezpieczyciela lub złożyć sprawę do sądu. Dobrym rozwiązaniem jest także zgłoszenie się do firmy odszkodowawczej.

Helpfind.pl - współpracownicy Helpfind - redaktor

Helpfind współpracuje z najlepszymi prawnikami w całym kraju. Dzięki kompetentnej i fachowej wiedzy, chcemy dostarczyć naszym Czytelnikom informacji na temat szeroko pojętych odszkodowań w każdej dziedzinie życia.

Helpfind.pl - odszkodowania online - logo

Średnia ocena: 3.75

Czytaj także

Odszkodowanie za wypadek samochodowy Ile... Helpfind - Odszkodowanie za wypadek samochodowy Ile Ci się należy za złamania

Odszkodowanie za wypadek samochodowy Ile Ci się należy za złamania

Wiele osób obawia się kłopotów po kolizji. Trudną kwestią jest odszkodowanie za wypadek samochodowy ile się należy za obrażenia. To...

Odszkodowanie z OC sprawcy czy... Helpfind - Odszkodowanie z OC sprawcy, czy należy się nietrzeźwemu?

Odszkodowanie z OC sprawcy czy należy się nietrzeźwemu?

Kierowcy, który został poszkodowany należy się odszkodowanie z oc sprawcy. Są jednak wyjątki gdy nie może się on o nie...

Dopłata do odszkodowania oc Sprawdź... Helpfind - Dopłata do odszkodowania OC sprawdź czy Ci się należy

Dopłata do odszkodowania oc Sprawdź czy Ci się należy

Dopłata do odszkodowania oc - sprawdź, w jakich sytuacjach możesz starać sie o więcej pieniędzy. Zobacz też, co musisz zrobić...

Odszkodowanie za słupy energetyczne Sprawdź,... Helpfind - odszkodowanie za słupy energetyczne

Odszkodowanie za słupy energetyczne. Sprawdź, czy Ci się należy!

Nie wszyscy właściciele działek wiedzą, że mogą się ubiegać o odszkodowanie za słupy energetyczne. Tymczasem na większości działek słupy stoją...