Sprawdź swoje punkty karne

Sprawdź swoje punkty karne

Nie zawsze jeździłeś zgodnie z przepisami i teraz nie jesteś pewien, ile masz przyznanych punktów karnych? Sam możesz łatwo to sprawdzić przez Internet. Co ważne jest to ta sama baza, z której korzystają policjanci podczas kontroli drogowej. Dane są więc aktualne. Z usługi tej skorzystać mogą wszyscy kierowcy, którzy posiadają Profil Zaufany. Serwis jest całkowicie bezpłatny.

CEPiK 2.0

Sprawdzenie punktów karnych jest tak proste, jak logowanie się do dowolnego serwisu. Usługa jest dostępna na stronach Cepik 2.0 i Obywatel. To bardzo ważne, aby korzystać jedynie z zaufanych stron rządowych. Pojawiły się już strony, dzięki którym oszuści wyłudzają pieniądze i wrażliwe dane. W systemie CEPiK 2.0 podana jest szczegółowa informacja na temat zgromadzonych punktów karnych. Możesz sprawdzić nie tylko ich ilość, ale także gdzie i kiedy je złapałeś.

Program ma także inne funkcje. Możesz sprawdzić także historię pojazdu, który chcesz kupić. Dzięki temu upewnisz się, czy sprzedający jest faktycznie właścicielem. Poznasz również przebieg danego pojazdu.

Profil zaufany

Zanim jednak zalogujesz się do systemu CEPiK 2.0 potrzebujesz profilu zaufanego. Jest to usługa, która działa jak podpis elektroniczny. Dzięki temu tylko Ty masz dostęp do swoich poufnych danych. Dzięki profilowi zaufanemu zyskujesz też dostęp do innych platform. Należą do nich m.in ePUAP, który jest przydatny przy wyrabianiu nowego dowodu. Przedsiębiorcy zyskują dostęp do CEiDG, gdzie można nawet założyć firmę.

Jak założyć profil zaufany?

Są na to dwa sposoby. Możesz to zrobić przez Internet. Wówczas do weryfikacji danych posłuży Ci internetowe konto w banku. Swoją tożsamość możesz też potwierdzić na miejscu w którymś z urzędów lub banku. Tutaj założysz profil zaufany.

Co grozi za przekroczenie dozwolonej liczby punktów?

Doświadczeni kierowcy mogą ich zdobyć 24. Przepisy są znacznie bardziej rygorystyczne dla nowych kierowców. Ci mogą zebrać jedynie 20 punktów. Jeżeli przekroczysz wymaganą liczbę, tracisz prawo jazdy. Możesz je oczywiście później odzyskać. Konieczne jest jednak zdanie egzaminu, zarówno teoretycznego, jak i praktycznego. I masz na to tylko jedno podejście. Przechodzisz także dodatkowe badania psychologiczne. Jeżeli cała procedura się nie powiedzie, musisz ponownie odbyć cały kurs prawa jazdy. Dopiero po zdaniu egzaminu możesz odzyskać swoje dokumenty.
Bardzo ważne jest, aby pilnować ilości punktów karnych. Na bieżąco można również zbijać punkty. Należy jednak udać się na specjalny kurs organizowany przez WORD. Trwa on 6 godzin i jest dodatkowo płatny. Kurs tego typu można odbyć jedynie raz na 6 miesięcy.

Najbardziej jednak zalecamy ostrożność na drodze i stosowanie się do przepisów ruchu drogowego.

Helpfind.pl - Patrycja Gmurowska - redaktor

Absolwentka pedagogiki społecznej i komunikacji, której pasją zawsze było pisanie. Stąd wzięło się zamiłowanie do dziennikarstwa internetowego, które jest sposobem na życie. Prywatnie miłośniczka dobrej literatury, zagranicznych seriali i górskich wędrówek.

Helpfind.pl - odszkodowania online - logo

Średnia ocena: 4.67

Czytaj także

Odszkodowanie po wypadku drogowym Sprawdź,... Helpfind - Odszkodowanie po wypadku drogowym

Odszkodowanie po wypadku drogowym. Sprawdź, ile trzeba na naprawę

Odszkodowanie po wypadku drogowym spędza sen z powiek niejednemu kierowcy. Jak więc sprawdzić rzetelnie, ile należy się na naprawę samochodu?

Odszkodowanie za wypadek Sprawdź, ile... Helpfind - Odszkodowanie za wypadek

Odszkodowanie za wypadek Sprawdź, ile możesz dostać

Wypadek drogowy niesie za sobą wiele zmartwień i problemów. Jednym z nich jest odszkodowanie za wypadek. Jak sprawdzić właściwą kwotę?...

Dziedziczenie OFE Sprawdź, jakich dokumentów... Helpfind - Dziedziczenie OFE, potrzebne dokumenty

Dziedziczenie OFE Sprawdź, jakich dokumentów potrzebujesz

Coraz więcej osób wie, że możliwe jest dziedziczenie OFE. Ale jak się starać o środki emerytalne? Dzisiaj bliżej o procedurze...

Samochód zastępczy z ac czy... Helpfind - Samochód zastępczy z ac

Samochód zastępczy z ac czy z oc- poznaj swoje prawa

Gdy w wyniku wypadku doszło do uszkodzenia pojazdu, osobie poszkodowanej nie przysługuje samochód zastępczy z AC. Kierowca może wystąpić o...