szkoda całkowita czy można naprawić auto

Szkoda całkowita czy można naprawić auto?

Przytrafiła Ci się kolizja lub wypadek, a zakład ubezpieczeń stwierdził, że naprawa Twojego pojazdu jest niemożliwa lub nieopłacalna? Sprawdź, jakimi kryteriami kieruje się firma ubezpieczeniowa uznając szkodę całkowitą i czy w związku z tym możesz naprawić samochód.

Co to jest szkoda całkowita z OC?

Szkoda całkowita to termin, który nie posiada prawnej definicji, a wykształcił się w praktyce ubezpieczeń komunikacyjnych. Ze szkodą całkowitą mamy do czynienia w sytuacji, gdy uszkodzony w wyniku zdarzenia drogowego pojazd:

  • nie można naprawić

Samochód uległ tak ogromnym zniszczeniom, że jego naprawa pod względem technicznym jest niemożliwa, zakres uszkodzeń jest zbyt szeroki, aby można było przywrócić pojazd do stanu sprzed wypadku czy kolizji.

  • albo jego naprawa jest nieopłacalna

Szacunkowy koszt naprawy przewyższa 100% wartości pojazdu przed szkodą. Naprawa samochodu będzie kosztować więcej, niż wartość nieuszkodzonego pojazdu. Tutaj należy zaznaczyć, że wartość samochodu jest obliczana na dzień zaistnienia danej szkody.

Poszkodowany w takich sytuacjach otrzymuje odszkodowanie, którego wysokość jest obliczana metodą dyferencyjną, zwaną także różnicową. Oznacza to, że ma miejsce ustalenie wartości samochodu w stanie przed zdarzeniem drogowym i odejmowanie od niej wartości auta (wraku) po uszkodzeniu. Niejednokrotnie rzeczoznawcy ubezpieczyciela stwierdzają, że wrak pojazdu nie ma wartości. Wówczas pozostałości samochodu oddaje się do stacji złomowania, a wypłata odszkodowania ma miejsce po okazaniu zaświadczenia o wyrejestrowaniu pojazdu.

Firmy ubezpieczeniowe ustalając wartość auta przed zdarzeniem drogowym korzystają z programów komputerowych oraz baz danych. Na ich podstawie obliczana jest wartość danych modeli. Brany pod uwagę powienien być nie tylko rocznik pojazdu, ale i m.in. dodatkowe wyposażenie. Oczywiście cena pojazdu jest pomniejszana o takie aspekty jak: uszkodzenia, przebieg, zużycie.szkoda całkowita

Szkoda całkowita a AC

Jeśli jednak to Ty jesteś sprawcą wypadku lub kolizji, to odszkodowanie jest wypłacane z twojego ubezpieczenia AC (autocasco, ubezpieczenie nieobowiązkowe). Całkowita szkoda w ramach polisy AC jest uznawana przez towarzystwa ubezpieczeniowe w sytuacji, gdy koszt naprawy uszkodzeń pojazdu przekroczy określoną w ogólnych warunkach umowy procentową wartość auta. Zazwyczaj tzw. próg ekonomicznej opłacalności naprawy samochodu uszkodzonego wynosi od 60 do 80% wartości rynkowej danego pojazdu. Osoba uprawniona do odszkodowania z tego tytułu otrzyma de facto różnicę pomiędzy wartością auta przed uszkodzeniem a wartością wraku.

Co istotne, ubezpieczyciele do stwierdzenia całkowitej szkody z autocasco uwzględniają ceny oryginalnych części oraz koszty robocizny jakie obowiązują w Autoryzowanych Serwisach Samochodowych (ASO). Zdarza się, że w przypadku nawet niewielkich uszkodzeń towarzystwo stwierdza szkodę całkowitą. Dzieje się tak, ponieważ szacowane tym sposobem koszty naprawy pojazdu są bardzo wysokie, szczególnie w przypadku starszych modeli. Warto przed zgłoszeniem szkody sięgnąć po OWU (ogólnie warunki ubezpieczenia) i tam sprawdzić, jak ubezpieczyciel będzie dokonywał kalkulacji szkody.

Szkoda całkowita a naprawa auta

Wiele osób zastanawia się czy przy szkodzie całkowitej możliwa jest naprawa samochodu. Sprawę tą należy rozpatrywać z dwóch punktów widzenia: technologicznego oraz ekonomicznego. W aspekcie technologicznym naprawa samochodu po szkodzie całkowitej nie jest możliwa. Pojazd nie można doprowadzić do takiego stanu, który pozwala na prawidłowe i tym samym w pełni bezpieczne funkcjonowanie. Z kolei szkoda całkowita w aspekcie ekonomicznym oznacza, że możliwa jest naprawa danego auta, ale jest ona nieopłacalna. Ubezpieczyciele w obu tych przypadkach stwierdzają, że podjęcie naprawy nie jest wskazane. Warto zasięgnąć opinii ekspertów czy ubezpieczyciel słusznie uznał szkodę za całkowitą. Najczęściej poszkodowani skarżą się na zawyżony kosztorys napraw oraz zaniżoną wartość pojazdu. Od takiej decyzji Towarzystwa Ubezpieczeniowego można jednak się odwołać.

Kiedy warto naprawić auto po szkodzie całkowitej?

Jeśli właściciel pojazdu po szkodzie całkowitej zdecyduje się na jego naprawę, a koszty nie będą się mieścić we wspomnianym zakresie, to zakład ubezpieczeń wypłaca różnicę między wartością samochodu przed szkodą i po szkodzie. Ponadto naprawa auta jest ryzykowna - istnieje ryzyko, że pojazd pomimo naprawy nie będzie się nadawał do jazdy.

Podejmując decyzje o naprawie pomimo szkody całkowitej trzeba liczyć się z tym, że można na tym stracić pod względem finansowym. Nie zawsze jednak należy kierować się tylko ekonomią. Specyficznym przypadkiem jest chociażby pojazd zarejestrowany jako zabytkowy. Jego naprawa po szkodzie całkowitej jest jednak zasadna, jeśli w jej ramach zostaną zastosowane oryginalne części zamienne. Niektórzy właściciele uszkodzonych samochodów decydują się na ich naprawę także ze względów sentymentalnych czy z uwagi na nieocenioną wartość historyczną danego pojazdu.

Helpfind.pl - Agnieszka Książek - redaktor

Helpfind.pl - odszkodowania online - logo

Średnia ocena: 5.00

Czytaj także

Auto zastępcze z OC sprawcy... Helpfind - Auto zastępcze z OC sprawcy

Auto zastępcze z OC sprawcy odpowiadamy na pytania! - cz.2

Po wypadku Twój samochód nie nadaje się do użytku? Przysługuje Ci auto zastępcze z OC sprawcy. Podpowiemy, na co masz...

Odszkodowania oc Jak naprawić auto... Helpfind - Odszkodowania oc, jak naprawić auto bez opinii rzeczoznawcy?

Odszkodowania oc Jak naprawić auto bez opinii rzeczoznawcy?

Odszkodowania oc - jest kilka metod, aby je otrzymać. Nie musisz czekać na oględziny i kosztorys, a potem obawiać się,...

Auto z oc sprawcy -... Helpfind - Auto z oc sprawcy

Auto z oc sprawcy - z wypożyczalni czy od ubezpieczyciela?

Auto z oc sprawcy - jakie i od kogo wybrać? To trudna decyzja i trzeba ją podjąć na miejscu wypadku....

Auto zastępcze z oc -... Helpfind - Auto zastępcze z oc

Auto zastępcze z oc - kiedy musisz oddać samochód?

Auto zastępcze z OC - należy się każdemu poszkodowanemu kierowcy. Ale na jak długo? Poznaj terminy i najważniejsze informacje na...