Szkoda osobowa nie musi powodować u poszkodowanego strat

Szkoda osobowa

- w jaki sposób nalicza się odszkodowanie za uszczerbek

Tematem uszczerbku na zdrowiu, chyba najbardziej zainteresowani są poszkodowani w wypadkach. Od wysokości uszczerbku na zdrowiu będą uzależnione dalsze czynności w zakresie dochodzenia roszczeń- na przykład ubezpieczyciela, u którego sprawca posiadał polisę OC w dniu wypadku.

Stwierdzony uszczerbek- na jakiej podstawie?

Za trwały uszczerbek na zdrowiu uważa się nieodwracalne i trwałe inwalidztwo całego organizmu lub poszczególnych narządów. Oceny procentowego uszczerbku na zdrowiu dokonuje lekarz orzecznik powołany przez zakład ubezpieczeniowy. Orzecznik wydaje opinię zaoczną (wyłącznie na podstawie dokumentacji medycznej) lub opinię naoczną (na podstawie dokumentacji medycznej i badania z udziałem osoby poszkodowanej). Lekarz sporządza opinię według kryteriów takich jak:

  • doznane obrażenia fizyczne i psychiczne
  • przebieg leczenia
  • przeprowadzone operacje i zabiegi
  • doznane cierpienie fizyczne i psychiczne
  • rokowania na przyszłość

W jaki sposób jest liczona szkoda osobowa

Uszczerbek na zdrowiu u poszkodowanego ustalany jest przez orzecznika procentowo na podstawie tabeli oceny procentowej trwałego uszczerbku na zdrowiu. Każdy zakład ubezpieczeniowy posiada swoje tabele ocen, które czasami nieznacznie różnią się w ocenie procentowej. W większości przypadków ocena opiera się na wartościach od – do, czyli w tak zwanych widełkach.

Znając widełki, w jakich będzie poruszał się lekarz, szacując uszczerbek na zdrowiu, możemy określić mniej więcej przyszłe odszkodowanie. Tutaj pojawia się trudność, nie tylko dla zakładów ubezpieczeniowych, ale i dla sądów. Uszczerbek na zdrowiu jest wartością tylko pomocniczą a ubezpieczyciel czy sąd, podczas ustalania kwoty zadośćuczynienia bierze pod uwagę wiele czynników, jak na przykład:

  • wiek
  • płeć poszkodowanego
  • szpecące blizny powypadkowe
  • wykonywany zawód i wpływ wypadku na zdolność do pracy

Komu więcej, komu mniej?

W przypadku młodej kobiety z blizną na twarzy po wypadku otrzyma parokrotnie wyższe zadośćuczynienie niż dojrzały mężczyzna z podobnym urazem. W przypadku zadośćuczynienia jego wysokość jest całkowicie uznaniowa i tylko od staranności i precyzji składanych dokumentów w zgłoszeniu do ubezpieczyciela, będzie zależeć kwota, jaką uzyskamy w ramach tego roszczenia. Jednakże do negocjacji z ubezpieczycielem w zakresie otrzymania adekwatnej kwoty odszkodowania warto skorzystać z pomocy doświadczonej kancelarii odszkodowawczej.

Helpfind.pl - współpracownicy Helpfind  - redaktor

Helpfind współpracuje z najlepszymi prawnikami w całym kraju. Dzięki kompetentnej i fachowej wiedzy, chcemy dostarczyć naszym Czytelnikom informacji na temat szeroko pojętych odszkodowań w każdej dziedzinie życia.

Helpfind.pl - odszkodowania online - logo

Średnia ocena: 4.80

Czytaj także

Odszkodowanie od sprawcy wypadku Jak... Helpfind - Odszkodowanie od sprawcy wypadku

Odszkodowanie od sprawcy wypadku. Jak się starać o odszkodowanie?

Gdy jesteśmy poszkodowani w wypadku drogowym należy nam się odszkodowanie od sprawcy wypadku. Bez względu na to, jakiego uszkodzenia doznaliśmy.

Szkoda z oc sprawcy -... Helpfind - Szkoda z oc sprawcy

Szkoda z oc sprawcy - jak o odszkodowanie może starać się pieszy?

Szkoda z oc sprawcy może w znaczny sposób wpłynąć na wypłacone odszkodowanie dla poszkodowanego pieszego. Osoba poszkodowana, która została potrącona...

W jaki sposób szybko uzyskać... Helpfind - W jaki sposób szybko uzyskać odszkodowanie za wypadek śmiertelny

W jaki sposób szybko uzyskać odszkodowanie za wypadek śmiertelny

Odszkodowanie za wypadek śmiertelny dla najbliższego członka rodziny to straszna tragedia, która sprawia, że rodzina ofiary bardzo często staje nie...

Firmy odzyskujące odszkodowania - w... Helpfind - Firmy odzyskujące odszkodowania - w jaki sposób działają?

Firmy odzyskujące odszkodowania - w jaki sposób działają?

Podejmując się analizy przedmiotowego zagadnienia, należy na samym początku odpowiedzieć sobie na kluczowe pytanie — Co rozumiemy pod pojęciem „firmy...