odszkodowanie

Uzyskaj dodatkowe pieniądze za odszkodowanie za wypadek drogowy

Twój samochód poważnie ucierpiał w wyniku wypadku komunikacyjnego, a Ty myślisz, w jaki sposób go naprawić, ale bez ponoszenia dodatkowych kosztów? Podpowiemy Ci jak szybko i skutecznie naprawić go na koszt sprawcy. Należy Ci się również odszkodowanie, które pokryje Twoją stratę.

OC, co warto o nim wiedzieć?

Każdy kierowca zobowiązany jest do wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC. To właśnie z tego ubezpieczenia, w razie wypadku lub kolizji wypłacane są pieniądze na naprawę uszkodzonego pojazdu - z oc sprawcy wypadku. Z jego polisy przysługuje też wypłata stosownego zadośćuczynienia - za doznaną krzywdę. W praktyce, niestety nie jest to tak łatwe i szybkie jak mogłoby się wydawać. Towarzystwa Ubezpieczeniowe często celowo opóźniają całą procedurę, szczegółowo sprawdzając wszystkie nadesłane dokumenty. Dlatego warto wiedzieć, co można zrobić samemu, żeby cały proces przyspieszyć.

Warto wiedzieć, że ubezpieczenie OC jest regulowane przez Ustawę z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Z uwagi na obligatoryjny charakter tego rodzaju ubezpieczenia wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe proponują identyczny zakres tej polisy. Różnicą jest zatem tylko i wyłącznie cena. Inaczej sytuacja wygląda w dobrowolnym ubezpieczeniu AC (autocasco). Firmy ubezpieczeniowe mają tu zupełną dowolność, jeśli chodzi o zakres oferowanych polis.

Jak postępować po wypadku drogowym?

Pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić po wypadku lub stłuczce, jest odpowiednie zabezpieczenie miejsca zdarzenia, jeśli są osoby ranne, powinno się wezwać karetkę pogotowia oraz policję. Wówczas też nie należy przestawiać pojazdów biorących udział w wypadku, ale oczywiście obowiązkowo w odpowiedniej odległości trzeba umieścić trójkąty ostrzegawcze. Uczestnik zdarzenia drogowego ma także obowiązek udzielenia poszkodowanym pierwszej pomocy. Z kolei ustaleniem, kto jest sprawcą zajmuje się policja.stłuczka co robić

W przypadku kolizji bardzo ważne jest spisanie odpowiedniego oświadczenia o zaistniałym zdarzeniu drogowym. W tym dokumencie, który podpisuje zarówno sprawca, jak i poszkodowany powinien znaleźć szczegółowy opis, co dokładnie miało miejsce (wykonanie zdjęć, rysunków, które zilustrują, jak doszło do zdarzenia). Istotne jest spisanie jakich szkód doznał samochód, dane uczestników zdarzenia i dane pojazdu, numer polisy i nazwa zakładu ubezpieczeń, z którym właściciel auta ma podpisane ubezpieczenie. Warto również spisać zeznania świadków.

Jeśli masz wątpliwości po czyjej stronie leży wina, podejrzewasz, że sprawca wypadku nie jest trzeźwy lub nie potrafisz dojść do porozumienia z drugim kierowcą, warto zgłosić sprawę policji. Wtedy do dokumentów musisz załączyć notatkę policyjną z tego zdarzenia. Wszystkie te czynności ułatwią odzyskiwanie odszkodowania i skrócą czas na jego oczekiwanie.

Ocenianie, wycenianie...

Od tej chwili to Ty musisz skontaktować się z firmą, z którą sprawca wypadku lub kolizji podpisał umowę. Z jego ubezpieczenia zostanie wypłacone Ci odszkodowanie po wypadku czy stłuczki, dlatego warto jak najszybciej skontaktować się z przedstawicielem firmy.

Następnym krokiem są oględziny uszkodzonego samochodu. Rzeczoznawca ogląda szkody, jakie powstały w Twoim pojeździe, od nich będzie zależeć, jak wysokie odszkodowanie dostaniesz. Sam, na własną rękę nie próbuj niczego naprawiać lub wymieniać żadnych części. Może to znacznie obniżyć wartość Twojego odszkodowania.

Co prawda to ubezpieczyciel wyznacza termin oględzin pojazdu, ale nie warto się zgadzać na godziny wieczorne. Wówczas może być problem z odpowiednim oświetleniem, przez co szkoda może zostać w sposób niezbyt precyzyjny oszacowana. Kierowca powinien aktywnie uczestniczyć w oględzinach. Niektórzy błędnie uważają, że rzeczoznawca na pewno zauważy każdy element, który został uszkodzony i spisze wszystko dokładnie w protokole. Może się przecież zdarzyć, że kilka istotnych faktów po prostu umknie jego uwadze. To później powoduje konieczność składania reklamacji, a tym samym wydłuża się cały proces likwidacji szkody.

Rzeczoznawca oprócz spisania protokołu powinien sporządzić dokumentację zdjęciową. Na podstawie tych danych dokonywana jest kalkulacja kosztów naprawy. Niekiedy wizyta rzeczoznawcy nie jest niezbędna - szkoda jest mała i ubezpieczycielowi wystarczają informacje oraz fotografie przekazane przez poszkodowanego.

Kiedy otrzymasz swoje pieniądze za wypadek?

Od momentu zgłoszenia szkody, Towarzystwo Ubezpieczeniowe ma 30 dni, żeby wypłacić Ci odszkodowanie. Zdarza się jednak, że trwa to dłużej. Zależy to od tego, jak bardzo dany przypadek jest skomplikowany. Jeśli w tej sprawie odbywa się postępowanie sądowe, może to trwać nawet 90 dni. Ubezpieczyciel ma wtedy związane ręce i nie może wypłacić pieniędzy, ponieważ czeka na ogłoszenie wyroku. Jeśli w ciągu 3 lat miałeś szkodę komunikacyjną, warto zorientować się, czy nie należy Ci się dopłata do odszkodowania. Bardzo możliwe, że odszkodowanie zostało zaniżone, a Ty zdobędziesz dodatkowe pieniądze.

Wysokość wypłaconej rekompensaty nie może być wyższa niż tzw. suma gwarancyjna. Jest to górna granica odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej, u której sprawca kolizji czy wypadku ma polisę OC.

Brak wykupionej polisy OC - jak starać się o odszkodowanie?

W przypadku, jeśli sprawca nie posiadał wykupionej polisy OC, sam musisz zgłosić się do najbliższej firmy prowadzącej taką likwidację szkód. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak zgłoszenie się do własnego ubezpieczyciela. Wtedy ten ma obowiązek zająć się sprawą, a Twoje odszkodowanie zostanie wypłacone z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Warto od sprawcy uzyskać oświadczenie, że w chwili zdarzenia drogowego nie posiadał ubezpieczenia OC.

Wypłata świadczenia powinna nastąpić w ciągu 30 dni od momentu przekazania niezbędnych dokumentów. Fundusz nie zawsze jednak trzyma się tego terminu - jeśli sprawa budzi jakieś wątpliwości wypłata odszkodowania następuje w przeciągu 14 dni od ich wyjaśnienia. UFG w późniejszym czasie domaga się od sprawcy zwrotu wypłaconych dla poszkodowanego pieniędzy oraz nakłada na niego dotkliwą karę za brak polisy OC.

Helpfind.pl - Patrycja Gmurowska - redaktor

Absolwentka pedagogiki społecznej i komunikacji, której pasją zawsze było pisanie. Stąd wzięło się zamiłowanie do dziennikarstwa internetowego, które jest sposobem na życie. Prywatnie miłośniczka dobrej literatury, zagranicznych seriali i górskich wędrówek.

Helpfind.pl - odszkodowania online - logo

Średnia ocena: 4.41

Czytaj także

Wypadek drogowy - jakie... Helpfind - Wypadek drogowy -  jakie rzeczy powinieneś wiedzieć o odszkodowaniu za samochód

Wypadek drogowy - jakie rzeczy powinieneś wiedzieć o odszkodowaniu za samochód

Co roku w Polsce dochodzi do ponad 30 tysięcy wypadków drogowych. Większa ich część jest zgłaszana odpowiednim służbom. Kierowcom, którzy...

Wypadek drogowy odszkodowanie może nie... Helpfind - Wypadek drogowy odszkodowanie

Wypadek drogowy odszkodowanie może nie zostać wypłacone?

Gdy chodzi o wypadek drogowy odszkodowanie nie zawsze przysługuje. Warto wiedzieć, kiedy tracimy do niego prawo i jak postępować w...

Odszkodowania komunikacyjne uzyskaj więcej z... Helpfind - Odszkodowania komunikacyjne uzyskaj więcej z OC sprawcy

Odszkodowania komunikacyjne uzyskaj więcej z OC sprawcy

W przypadku poszkodowanego kierowcy może się on starać o odszkodowania komunikacyjne. Wszystkie koszty zostaną pokryte z OC sprawcy zdarzenia.

Zbiorowy wypadek przy pracy kiedy... Helpfind - Zbiorowy wypadek przy pracy kiedy należą się pieniądze?

Zbiorowy wypadek przy pracy kiedy należą się pieniądze?

Zbiorowy wypadek przy pracy może mieć miejsce praktycznie w każdym przedsiębiorstwie. Pomimo przeprowadzania szeregu szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny...