Uzyskaj dodatkowe pieniądze za odszkodowanie za wypadek drogowy

Uzyskaj dodatkowe pieniądze za odszkodowanie za wypadek drogowy

Twój samochód poważnie ucierpiał w wypadku komunikacyjnym, a Ty myślisz, w jaki sposób go naprawić, ale bez ponoszenia dodatkowych kosztów? Podpowiemy Ci jak szybko i skutecznie naprawić go na koszt sprawcy. Należy Ci się również odszkodowanie, które pokryje Twoją stratę.

OC, co warto o nim wiedzieć?

Każdy kierowca zobowiązany jest do wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC. To właśnie z tego ubezpieczenia, w razie wypadku, stłuczki lub kolizji wypłacane są pieniądze na naprawę uszkodzonego pojazdu. Z jego polisy przysługuje też wypłata stosownego zadośćuczynienia - za jakich szkody Ty doznałeś. W praktyce, niestety nie jest to tak łatwe i szybkie jak mogłoby się wydawać. Towarzystwa Ubezpieczeniowe często celowo opóźniają całą procedurę, szczegółowo sprawdzając wszystkie nadesłane dokumenty. Dlatego warto wiedzieć, co można zrobić samemu, żeby cały proces przyspieszyć.

Jak postępować po wypadku drogowym

Pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić po wypadku lub stłuczce, jest odpowiednie zabezpieczenie miejsca zdarzenia, jeśli są osoby ranne, powinno się wezwać karetkę. Bardzo ważne jest spisanie odpowiedniego oświadczenia o zaistniałym zdarzeniu drogowym. Ze szczegółowym opisem, co dokładnie miało miejsce (wykonanie zdjęć, rysunków, które zilustrują, jak doszło do zdarzenia). Istotne jest spisanie jakich szkód doznał samochód, dane uczestników zdarzenia i dane pojazdu, numer polisy i nazwa zakładu ubezpieczeń, z którym właściciel auta ma podpisane ubezpieczenie. Warto również spisać zeznania świadków. Jeśli masz wątpliwości po czyjej stronie leży wina, podejrzewasz, że sprawca może być pod wpływem alkoholu lub nie potrafisz dojść do porozumienia z drugim kierowcą, warto zgłosić sprawę policji. Wtedy do dokumentów musisz załączyć notatkę policyjną z tego zdarzenia. Wszystkie te czynności ułatwią odzyskiwanie odszkodowania i skrócą czas na jego oczekiwanie.

Ocenianie, wycenianie...

Od tej chwili to Ty musisz skontaktować się z firmą, z którą sprawca wypadku podpisał umowę. Z jego ubezpieczenia zostanie wypłacone Ci odszkodowanie, dlatego warto jak najszybciej skontaktować się z przedstawicielem firmy. Następnym krokiem są oględziny uszkodzonego samochodu. Rzeczoznawca ogląda szkody, jakie powstały w Twoim pojeździe, od nich będzie zależeć, jak wysokie odszkodowanie dostaniesz. Sam, na własną rękę nie próbuj niczego naprawiać lub wymieniać żadnych części. Może to znacznie obniżyć wartość Twojego odszkodowania.

Kiedy otrzymasz swoje pieniądze za wypadek drogowy?

Od momentu zgłoszenia szkody, Towarzystwo Ubezpieczeniowe ma 30 dni, żeby wypłacić Ci odszkodowanie. Zdarza się jednak, że trwa to dłużej. Zależy to od tego, jak bardzo dany przypadek jest skomplikowany. Jeśli w tej sprawie odbywa się postępowanie sądowe, może to trwać nawet 90 dni. Ubezpieczyciel ma wtedy związane ręce i nie może wypłacić pieniędzy, ponieważ czeka na ogłoszenie wyroku. Jeśli w ciągu 3 lat miałeś szkodę komunikacyjną, warto zorientować się, czy nie należy Ci się dopłata do odszkodowania. Bardzo możliwe, że odszkodowanie zostało zaniżone , a Ty zdobędziesz dodatkowe pieniądze.

Brak wykupionej polisy OC, a wypłata odszkodowania

W przypadku, jeśli sprawca nie posiadał wykupionej polisy OC, sam musisz zgłosić się do najbliższej firmy prowadzącej taką likwidację szkód. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak zgłoszenie się do własnego ubezpieczyciela. Wtedy ten ma obowiązek zająć się sprawą, a Twoje odszkodowanie zostanie wypłacone z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Dodatkowo może zostać nałożona kara na sprawcę za brak ubezpieczenia OC.

 
Helpfind.pl - Patrycja Gmurowska - redaktor

Absolwentka pedagogiki społecznej i komunikacji, której pasją zawsze było pisanie. Stąd wzięło się zamiłowanie do dziennikarstwa internetowego, które jest sposobem na życie. Prywatnie miłośniczka dobrej literatury, zagranicznych seriali i górskich wędrówek.

Helpfind.pl - odszkodowania online - logo

Średnia ocena: 4.32