Wypadek drogowy -  jakie rzeczy powinieneś wiedzieć o odszkodowaniu za samochód

Wypadek drogowy - jakie rzeczy powinieneś wiedzieć o odszkodowaniu za samochód

Co roku w Polsce dochodzi do ponad 30 tysięcy wypadków drogowych. Większa ich część jest zgłaszana odpowiednim służbom. Kierowcom, którzy doznali uszkodzenia pojazdu, należy się odszkodowanie. Nie należy jednak oczekiwać, że pieniądze pojawią się od razu na Twoim koncie. Warto zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów dotyczących Twojego odszkodowania za zniszczony pojazd.

Jak szybko odzyskać odszkodowanie

Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, jest zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela. Co istotne zgłaszamy ją do Towarzystwa Ubezpieczeniowego osoby, która wyrządziła szkodę w naszym pojeździe i to od niego będziemy się ubiegać o odpowiednią rekompensatę. Powinniśmy także uzyskać oświadczenie sprawcy, które musi zawierać:

  • dane sprawcy: imię i nazwisko, nr dowodu osobistego, adres
  • informacje dot. prawa jazdy: numer, kategoria, do kiedy jest ważne
  • informacje dotyczące miejsca zdarzenia: godzina, ulica i miejsce zdarzenia
  • informacje dotyczące polisy OC: nazwa Towarzystwa Ubezpieczeniowego, numer polisy, do kiedy samochód jest ubezpieczony
  • dane poszkodowanego: imię i nazwisko, adres
  • dane pojazdu, który został uszkodzony: numer rejestracyjny, marka, kto jest właścicielem
  • opis całego zdarzenia: jakie powstały uszkodzenia, co było przyczyną. Można wykonać rysunki, które dokładniej zilustrują całe zdarzenie.

Decyzję, jaką będziemy musieli podjąć w następnej kolejności, jest sposób likwidacji szkody. Do wyboru mamy dwie opcje: rozliczenie gotówkowe (kosztorysowe) - sporządzony zostaje kosztorys naprawy i na jego podstawie wypłacane są pieniądze poszkodowanemu. Rozliczenie bezgotówkowe- wskazujemy warsztat, w którym nasz pojazd ma zostać naprawiony. Wszystkie koszty pokrywa wtedy Towarzystwo Ubezpieczeniowe.

Wypadek drogowy, a ubezpieczenie OC

Wypłata Ci się należy, nawet jeśli sprawca zdarzenia nie ma wykupionego ubezpieczenia OC. Ubezpieczenie to jest obowiązkowe dla każdego kierowcy. Za jego brak grożą kary finansowe. Gdy dojdzie do wypadku, a kierowca nie posiada ważnego ubezpieczenia OC, nie musisz się martwić, wtedy na wypłatę możesz liczyć z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Szkodę można zgłosić do dowolnego zakładu ubezpieczeniowego. Ten nie może odmówić przyjęcia zgłoszenia szkody.

Sprawca nie był ubezpieczony? I tak dostaniesz odszkodowanie.

Wiele osób po otrzymaniu wypłaty od Towarzystwa Ubezpieczeniowego po prostu nie wie, że może domagać się dopłaty do odszkodowania. Częstym procederem jest wypłacanie minimalnego zadośćuczynienia. Osoba poszkodowana nawet nie wie, że przyznana jej kwota na naprawę samochodu jest za niska. Warto upewnić się, że nie zostaliśmy oszukani. Możemy to sprawdzić, wysyłając dane i opis całej sprawy do firmy odszkodowawczej, która zajmuje się uzyskiwaniem dopłat do odszkodowań.

Czym jest uproszczona likwidacja szkody?

Coraz więcej Towarzystw stosuje tzw. uproszczoną likwidację szkody. Oznacza to, że nie jest konieczna wizyta rzeczoznawcy przy wycenie kosztów naprawy pojazdu. Czas likwidacji szkody jest krótszy, a do wypłaty odszkodowania wystarczy zdjęcie uszkodzonego pojazdu. Ubezpieczyciel z poszkodowanym kontaktuje się telefonicznie. W ten sposób możemy zgłosić niewielkie sprawy o nieskomplikowanym charakterze, które nie wymagają zaangażowania w sprawę rzeczoznawcy. Uszkodzenia, jakie powstały w aucie nie mogą być duże, a zdarzenie, które miało miejsce, nie powinno budzić wątpliwości. Istotne jest również to jakie elementy pojazdu zostały uszkodzone.

Zaniżanie wartości samochodu po wypadku drogowym

Istotną sprawą jest także dokładne sprawdzenie kosztorysu naprawy pojazdu. Jeśli zdecydowaliśmy, że chcemy, żeby nasza szkoda została pokryta w formie gotówkowej, dostajemy do ręki kosztorys, w którym podane są koszty, jakie zostają poniesione w związku z naprawą pojazdu. Wiele Towarzystw Ubezpieczeniowych stosuje triki, które mają na celu wypłatę niskiego odszkodowania, znacznie zaniżając wartość pojazdu np. poprzez zamontowanie zamienników oryginalnych części lub uśredniając stawki roboczogodzin (czyli za faktyczny czas, jaki jest potrzebny, by naprawić daną część).

Samochód zastępczy a odszkodowanie

Masz także prawo do wynajmu samochodu zastępczego, który przysługuje Ci z OC sprawcy. Uchwała Sądu Najwyższego stwierdza, że auto zastępcze przysługuje poszkodowanemu i później ma on prawo do zwrotu jego kosztów. Auto takie nie może być niższej klasy, niż to, którym jeździliśmy wcześniej. Bez względu na to, czy samochód był używany do celów zarobkowych, czy nie, Towarzystwo Ubezpieczeniowe nie ma prawa odmówić jego przyznania.

Jak postępować, gdy dojdzie do wypadku drogowego

Wypadek drogowy jest stresującym przeżyciem, jednak warto zachować zimną krew i jeśli znajdują się osoby poszkodowane lub ranne, wezwać patrol policji. Policjanci, gdy przyjadą na miejsce zdarzenia, wypiszą notatkę, w której znajdować się będą wszystkie informacje dotyczące zdarzenia. Notatkę tą warto załączyć do dokumentów, gdy będziemy się starać o odszkodowanie. Policjanci pomogą również w ustaleniu z czyjej winy nastąpił wypadek. A to ma znaczenie, gdy będziemy chcieli uzyskać naszą rekompensatę. Sami także możemy zbierać wszystkie dowody, które będą przemawiać na naszą korzyść.

Swoją sprawę warto powierzyć specjalistom, którzy mają doświadczenie i odpowiednie kwalifikacje. Nie musisz sam, na własną rękę podejmować odpowiednich kroków prawnych. Już dziś, warto sprawdzić, czy przysługuje Ci dopłata do odszkodowania.

Helpfind.pl - Patrycja Gmurowska - redaktor

Absolwentka pedagogiki społecznej i komunikacji, której pasją zawsze było pisanie. Stąd wzięło się zamiłowanie do dziennikarstwa internetowego, które jest sposobem na życie. Prywatnie miłośniczka dobrej literatury, zagranicznych seriali i górskich wędrówek.

Helpfind.pl - odszkodowania online - logo

Średnia ocena: 4.70

Czytaj także

Uzyskaj dodatkowe pieniądze za odszkodowanie... Helpfind - Uzyskaj dodatkowe pieniądze za odszkodowanie za wypadek drogowy

Uzyskaj dodatkowe pieniądze za odszkodowanie za wypadek drogowy

Twój samochód poważnie ucierpiał w wypadku komunikacyjnym, a Ty myślisz, w jaki sposób go naprawić, ale bez ponoszenia dodatkowych kosztów?...

Wypadek drogowy odszkodowanie może nie... Helpfind - Wypadek drogowy odszkodowanie

Wypadek drogowy odszkodowanie może nie zostać wypłacone?

Gdy chodzi o wypadek drogowy odszkodowanie nie zawsze przysługuje. Warto wiedzieć, kiedy tracimy do niego prawo i jak postępować w...

Szkoda OC - 5 rzeczy,... Helpfind - szkoda oc - 5 rzeczy, które musisz wiedzieć

Szkoda OC - 5 rzeczy, które musisz wiedzieć

Co należy wiedzieć, gdy zajdzie szkoda oc w wyniku wypadku? Zwykle poszkodowani nie są w pełni świadomi tego. Nie zawsze...

Pomoc w odszkodowaniu Instytucje, do... Helpfind - Pomoc w odszkodowaniu

Pomoc w odszkodowaniu. Instytucje, do których możesz się odwołać

Osoba poszkodowana może liczyć na pomoc w odszkodowaniu, jeżeli uważa, że zasądzona jej kwota była niewystarczająca. Powinna wystąpić do TU,...