Wypadek drogowy odszkodowanie, kiedy kierowca nie dostanie pieniędzy?

Wypadek drogowy odszkodowanie

może nie zostać wypłacone?

Ważna polisa OC to obowiązkowy dokument każdego kierowcy. Podczas wypadku drogowego nie trzeba martwić się o kwestie finansowe. Poszkodowani otrzymają należne świadczenia, a sprawca nie musi sięgać do własnej kieszeni. Jednak nie wszyscy są świadomi, że w niektórych przypadkach za wypadek drogowy odszkodowanie może nie zostać wypłacone. Codzienna rutyna może stanowczo ograniczyć lub wręcz uniemożliwić wypłatę jakichkolwiek świadczeń. Zatem w jakich przypadkach możesz zapomnieć o odszkodowaniu?

Za swój błąd musisz zapłacić

Najgorsze co możesz zrobić aby pozbyć się odszkodowania po wypadku, jest jazda po spożyciu alkoholu. Pomijając jakie skutki może to spowodować, tym sposobem zamykasz sobie drogę do jakichkolwiek świadczeń ze strony ubezpieczyciela. Trzeźwy sprawca wypadku posiada ten przywilej, że nie ponosi żadnych kosztów w stosunku do poszkodowanych. Będąc pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, będziesz musiał zwrócić wszystkie koszty jakie poniósł Twój ubezpieczyciel w związku z wypadkiem. Co w przypadku dobrowolnych ubezpieczeń AC, OC i NNW? Ogólne warunki ubezpieczyciela zamykają drogę do wypłaty świadczeń osobom, które spowodowały wypadek, będąc pod wpływem alkoholu.

Kolejnym przewinieniem jest ucieczka z miejsca zdarzenia. Nieudzielenie pomocy osobom poszkodowanym wiąże się z poważnymi zarzutami. Nie warto ryzykować i liczyć na szczęście. Jeśli byłeś sprawcą i postanowiłeś zwyczajnie odjechać, straciłeś dużo więcej niż może Ci się wydawać. Poszkodowani z Twojej winy otrzymają niezbędne świadczenia, jakie gwarantuje im Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Niestety w chwili udowodnienia Twojej winy, będziesz musiał zwrócić całą sumę, która niekiedy może wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych.

Nie licz także na wypłatę, jeśli wyrządziłeś szkodę skradzionym pojazdem lub pozyskanym w wyniku innego przestępstwa. Również w przypadku braku odpowiednich uprawnień do kierowania pojazdem, za wszelkie szkody wyrządzone przez Ciebie, będziesz musiał zapłacić ze swojej kieszeni. Ostatnim i oczywistym faktem, który uniemożliwia wypłatę odszkodowania, jest spowodowanie wypadku i wyłączna odpowiedzialność za zdarzenie.

Codzienna rutyna może ograniczyć odszkodowanie

Niezapięte pasy bezpieczeństwa to często lekceważony obowiązek zarówno przez kierowców, jak i  pasażerów pojazdu. Większość z nas ma świadomość konsekwencji niespełnienia tego wymogu, ale tłumacząc się m.in. wygodą potrafimy go bagatelizować. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę, że niezapięte pasy mogą ograniczyć wypłatę odszkodowania po wypadku drogowym.

Towarzystwa Ubezpieczeniowe podczas kalkulacji biorą pod uwagę szereg czynników. Jednym z nich jest przyczynienie, czyli wpływ poszkodowanego na przebieg zdarzenia i jego skutki. W myśl tego, zależnie od stopnia przyczynienia, wartość odszkodowania zostanie zmniejszona. Przez niezapięte pasy możemy stracić niekiedy 20-50% kwoty odszkodowania.  Miej to na uwadze przed następną podróżą.

Musisz o tym pamiętać

Nie otrzymasz odszkodowania jeśli:

  • byłeś sprawcą wypadku drogowego
  • prowadziłeś w stanie po spożyciu alkoholu lub innych środków odurzających
  • Twój pojazd pochodzi z kradzieży
  • oddaliłeś się z miejsca zdarzenia
  • nie posiadasz uprawnień do kierowania pojazdem

Jako właściciel pojazdu masz obowiązek posiadania ważnej polisy OC. Nigdy nie wiesz czy przytrafi Ci się wypadek drogowy. Odszkodowanie to główna forma rekompensaty za doznane szkody, nie pozwól by było wypłacane z Twojej kieszeni. Jeśli masz jakieś pytania lub problemy w związku z odszkodowaniem, pomożemy Ci uzyskać niezbędną pomoc prawną.

Helpfind.pl - Patrycja Gmurowska - redaktor

Absolwentka pedagogiki społecznej i komunikacji, której pasją zawsze było pisanie. Stąd wzięło się zamiłowanie do dziennikarstwa internetowego, które jest sposobem na życie. Prywatnie miłośniczka dobrej literatury, zagranicznych seriali i górskich wędrówek.

Helpfind.pl - odszkodowania online - logo

Średnia ocena: 5.00

bezpłatny przewodnik

Przewodnik

Dochodzenie odszkodowań

pobierz
za darmo

Przewodnik