Wypadek drogowy odszkodowanie, kiedy kierowca nie dostanie pieniędzy?

Wypadek drogowy odszkodowanie

może nie zostać wypłacone?

Czy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania? Tak! Ale tylko w ściśle określonych przypadkach. Sprawdź, o czym należy pamiętać, by nie stracić szansy na odszkodowanie.

Ważna polisa OC to obowiązkowy dokument każdego kierowcy. Dzięki temu po wypadku drogowym nie trzeba martwić się o kwestie finansowe. Poszkodowani otrzymają należne świadczenia, a sprawca nie musi sięgać do własnej kieszeni.

Jednak nie wszyscy są świadomi, że w niektórych przypadkach za wypadek drogowy odszkodowanie może nie zostać wypłacone. Rutyna, czy zapominalstwo mogą stanowczo ograniczyć lub wręcz uniemożliwić wypłatę jakichkolwiek świadczeń. Zatem w jakich przypadkach możesz zapomnieć o odszkodowaniu?

Za swój błąd musisz zapłacić

Najgorsze co możesz zrobić, aby pozbyć się odszkodowania po wypadku, jest jazda po spożyciu alkoholu. Pomimo akcji policji i coraz bardziej zaostrzających się kar, to jazda na podwójnym gazie wciąż jest powszechnym zjawiskiem. Tymczasem w przypadku pijanego kierowcy ryzyko wypadku jest znacznie większe. Pomijając skutki, tym sposobem zamykasz sobie drogę do jakichkolwiek świadczeń ze strony ubezpieczyciela.

Trzeźwy sprawca wypadku posiada ten przywilej, że nie ponosi żadnych kosztów w stosunku do poszkodowanych. Jeśli byłeś pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, będziesz musiał zwrócić wszystkie koszty, poniesione przez ubezpieczyciela. Jest to tzw. regres ubezpieczeniowy.

Co w przypadku dobrowolnych ubezpieczeń AC i NNW? Ogólne warunki ubezpieczyciela zamykają drogę do wypłaty świadczeń osobom, które spowodowały wypadek pod wpływem alkoholu.Tutaj sprawca nie otrzyma odszkodowania nawet w przypadku, gdy ilość alkoholu w wydychanym powietrzu nie przekracza 0,2 promila. Najczęściej bowiem w polisach AC ubezpieczyciel wymaga całkowitej trzeźwości.

Należy zwrócić uwagę, że kierowca nie otrzyma odszkodowania także w przypadku, gdy prowadził pod wpływem:

 • środków odurzających
 • leków psychotropowych
 • narkotyków

Co się dzieje w przypadku, gdy to poszkodowany jest pijany? Ubezpieczyciel wciąż ma obowiązek wypłacić odszkodowanie. Może być ono jednak pomniejszone w przypadku, gdy stan poszkodowanego przyczynił się do szkody. Wówczas przyczynienie określa się w formie procentowej i o taki właśnie procent ubezpieczyciel obniża odszkodowanie.

Kolejnym przewinieniem jest ucieczka z miejsca zdarzenia.. Nieudzielenie pomocy osobom poszkodowanym wiąże się z poważnymi zarzutami. Nie warto ryzykować i liczyć na szczęście. Jeśli byłeś sprawcą i postanowiłeś zwyczajnie odjechać, tracisz dużo więcej, niż może Ci się wydawać.

Poszkodowani z Twojej winy otrzymają niezbędne świadczenia, jakie gwarantuje im Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Niestety w chwili udowodnienia Twojej winy, będziesz musiał zwrócić całą sumę. Niekiedy może ona wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych.

Nie licz także na wypłatę, jeśli wyrządziłeś szkodę skradzionym pojazdem lub pozyskanym w wyniku innego przestępstwa.

Również w przypadku braku odpowiednich uprawnień do kierowania pojazdem, za wszelkie szkody wyrządzone przez Ciebie będziesz musiał zapłacić ze swojej kieszeni. Dzieje się tak głównie wtedy, gdy sprawca wcale nie ma prawa jazdy. W niektórych jednak przypadkach poszkodowany może mieć prawo jazdy, ale nieodpowiedniej kategorii. Przykładem może być tu kierowca posiadający standardową kategorię B, ale jeździ ciężarówką należącą do kategorii C.

Ubezpieczyciel nie wypłaca także odszkodowania w przypadku, gdy samochód nie posiada odpowiednich badań technicznych. Dzieje się tak głównie wtedy, gdy kierowca zapomni o dacie przeglądu i poprzedni jest już nieważny. Niekiedy jednak pracownicy Stacji Kontroli Pojazdów nie mogą dopuścić samochodu do ruchu. Jest on bowiem w zbyt złym stanie technicznym. Niekiedy jednak kierowcy nie zwracają na to uwagi i nadal jeżdżą po drogach. Jeżeli więc za wypadek odpowiedzialny jest zły stan techniczny pojazdu — ubezpieczyciel nie wypłaca odszkodowania.

Ostatnim i oczywistym faktem, który uniemożliwia wypłatę odszkodowania, jest spowodowanie wypadku i wyłączna odpowiedzialność za zdarzenie. Nie uzyskasz także odszkodowania, gdy umyślnie spowodował szkodę. Ubezpieczyciel uzna to za próbę wyłudzenia odszkodowania. W niektórych przypadkach kierowcy chcą udowodnić winę w przypadkach w których… w ogóle nie doszło do szkody. Wówczas po przyjrzeniu się sprawie ubezpieczyciel również nie wypłaca odszkodowania.

Gdy zapomnisz o ubezpieczeniu

Problemem jest także brak polisy, czy opłat za ubezpieczenie. W przypadku polisy OC odszkodowanie poszkodowanym wypłaci UFG. Tutaj jednak także obowiązuje regres. To oznacza, że będziesz musiał zwrócić funduszowi wszystkie wpłacone środki. A te mogą być znaczne. UFG może bowiem poszkodowanym wypłacić:

 • 5,21 mln euro w przypadku szkód osobowych
 • 1,05 mln euro w przypadku szkód rzeczowych

Jeżeli posiadasz polisę AC lub NNW, ale spóźniasz się z opłatami, również nie otrzymasz odszkodowania.

Rutyna może ograniczyć odszkodowanie

Zapięcie pasów bezpieczeństwa to często lekceważony obowiązek zarówno przez kierowców, jak i pasażerów pojazdu. Większość z nas ma świadomość konsekwencji niespełnienia tego wymogu. Bagatelizujemy to tłumacząc się m.in.:

 • wygodą
 • bliskością celu podróży
 • brakiem konieczności zapinania pasów w mieście
 • zapominalstwem

Niektórzy kierowcy, jak ich pasażerowie, uważają wręcz, że pasy bezpieczeństwa mogą powiększać uszczerbek na zdrowiu albo prowadzić do śmierci podczas wypadku.

W związku z tym niewielu zdaje sobie sprawę, brak zapiętych pasów może ograniczyć wypłatę odszkodowania po wypadku drogowym.

Towarzystwa Ubezpieczeniowe podczas kalkulacji biorą pod uwagę szereg czynników. Jednym z nich jest przyczynienie. Jest to wpływ poszkodowanego na przebieg zdarzenia i jego skutki. W myśl tego, zależnie od stopnia przyczynienia, wartość odszkodowania zostanie zmniejszona. Przez brak pasów możemy stracić niekiedy 20-50% kwoty odszkodowania. Miej to na uwadze przed następną podróżą.

Ubezpieczyciel może powołać się także na rażące niedbalstwo. To taka sytuacja, w której poszkodowany swoim zachowaniem lub zaniechaniem doprowadził do wypadku, czy wystąpienia szkody. Przykładem może tu być brak zimowych opon na oblodzonej drodze.

Najczęściej jednak o rażącym niedbalstwie mówi się w przypadku polisy AC i kradzieży. Jeżeli poszkodowany nie zabezpieczył samochodu we właściwy sposób lub zgubił kluczyki, to ubezpieczyciel może zarzucić mu właśnie rażące niedbalstwo.

Odmowa - czy zawsze słuszna?

Ubezpieczyciele nie zawsze odmawiają wypłaty odszkodowania we właściwy sposób. Dotyczy to głównie ucieczki z miejsca zdarzenia. W przypadku niewielkiej stłuczki parkingowej poszkodowany może nawet nie mieć świadomości, że wyrządził szkodę. Tutaj trudno mówić o ucieczce, czyli celowym działaniu, które ma pomóc sprawcy w uniknięciu odpowiedzialności.

W niektórych przypadkach ubezpieczyciele wskazują również, że nie ponoszą odpowiedzialności w określonym przypadku. Dotyczy to głównie wątpliwości związanych ze sprawcą, np.: gdy ten zbiegł z miejsca wypadku, a dane jego samochodu zostały ustalone przez policję.

Jeżeli uważasz, że ubezpieczyciel niesłusznie odmówił wypłaty odszkodowania, masz 4 wyjścia:

 • odwołać się od decyzji ubezpieczyciela
 • zgłosić się do Rzecznika Finansowego lub Krajowego Nadzoru Finansowego
 • złożyć pozew w sądzie
 • zgłosić się do kancelarii odszkodowawczej po radę

Musisz o tym pamiętać

Nie otrzymasz odszkodowania, jeśli:

 • Byłeś sprawcą wypadku drogowego
 • Prowadziłeś w stanie po spożyciu alkoholu lub innych środków odurzających
 • Twój pojazd pochodzi z kradzieży
 • Oddaliłeś się z miejsca zdarzenia
 • Nie posiadasz uprawnień do kierowania pojazdem

Jako właściciel pojazdu masz obowiązek posiadania ważnej polisy OC. Nigdy nie wiesz, czy przytrafi Ci się wypadek drogowy. Odszkodowanie to główna forma rekompensaty za doznane szkody. Nie pozwól by było wypłacane z Twojej kieszeni. Jeśli masz jakieś pytania lub problemy w związku z odszkodowaniem, pomożemy Ci uzyskać niezbędną pomoc prawną.

Helpfind.pl - Patrycja Gmurowska - redaktor

Absolwentka pedagogiki społecznej i komunikacji, której pasją zawsze było pisanie. Stąd wzięło się zamiłowanie do dziennikarstwa internetowego, które jest sposobem na życie. Prywatnie miłośniczka dobrej literatury, zagranicznych seriali i górskich wędrówek.

Helpfind.pl - odszkodowania online - logo

Średnia ocena: 5.00

Czytaj także

Uzyskaj dodatkowe pieniądze za odszkodowanie... Helpfind - Uzyskaj dodatkowe pieniądze za odszkodowanie za wypadek drogowy

Uzyskaj dodatkowe pieniądze za odszkodowanie za wypadek drogowy

Twój samochód poważnie ucierpiał w wypadku komunikacyjnym, a Ty myślisz, w jaki sposób go naprawić, ale bez ponoszenia dodatkowych kosztów?...

Wypadek drogowy - jakie... Helpfind - Wypadek drogowy - jakie rzeczy powinieneś wiedzieć o odszkodowaniu za samochód

Wypadek drogowy - jakie rzeczy powinieneś wiedzieć o odszkodowaniu za samochód

Co roku w Polsce dochodzi do ponad 30 tysięcy wypadków drogowych. Większa ich część jest zgłaszana odpowiednim służbom. Kierowcom, którzy...

Pożar w domu - kiedy... Helpfind - Pożar w domu

Pożar w domu - kiedy odszkodowanie nie zostaje wypłacone

Jeśli miał miejsce pożar w domu lub budynku, który został ubezpieczony, należy się odszkodowanie. Osoba poszkodowana liczy na to, że...

Wypadek w domu odszkodowanie kiedy... Helpfind - Wypadek w domu odszkodowanie

Wypadek w domu odszkodowanie kiedy można się o nie starać?

Wypadki zdarzają się nam nawet w domu, czyli miejscu, które uważamy za najbezpieczniejsze. Co w takim razie w sytuacji, gdy...