wypadek samochodowy odszkodowanie, o jakie może starać się pasażer

Wypadek samochodowy odszkodowanie

dla poszkodowanego pasażera

Jeśli na skutek wypadku drogowego pasażer odniósł obrażenia , należy mu się stosowne zadośćuczynienie oraz odszkodowanie. Nie jest przy tym ważne czy poszkodowany podróżował prywatnym samochodem osobowym czy autobusem komunikacji miejskiej. Co więcej, nie jest także ważne czy kierowca pojazdu, którym podróżowaliśmy jest sprawcą wypadku czy nie oraz jakie wiążą ich relacje rodzinne.

Stosownego odszkodowania za wypadek komunikacyjny można domagać się zarówno od kierowcy innego pojazdu jak i tego, w którym podróżował poszkodowany. Bywa, że prawidłowe ustalenia sprawcy i towarzystwa, w którym jest ubezpieczony nie jest łatwe. Także skuteczne dochodzenie należnych roszczeń przekracza możliwości laika. W takiej sytuacji najłatwiej jest skorzystać z usług firmy zajmującej się profesjonalnym odzyskiwaniem odszkodowania. Często bowiem poszkodowani nie wiedzą co robić, gdy nastąpi wypadek.

Co się należy?

Poszkodowany niemal w każdym przypadku może starać się o szereg świadczeń. Są one bowiem od siebie niezależne. To oznacza, że rekompensata nie sprowadza się tylko do jednej wypłaty. Jest to uzależnione od skali szkód, oraz potrzeb poszkodowanego. Dotyczy to nie tylko rodzaju świadczeń, ale także ich wysokości.

Warto tu też zaznaczyć, że część z nich może być przyznana nawet wiele lat po wypadku. Tutaj jednak należy wykazać, że np.: choroba, która pojawiła się kilka lat po zdarzeniu jest bezpośrednio powiązana z wypadkiem.

O co zatem może się starać pasażer? Do należnych świadczeń należą:

  • zwrot wszelkich kosztów związanych z wypadkiem. W szczególności kosztów leczenia (leki, wizyty lekarskie, rehabilitacja) oraz koszt dojazdów do placówek medycznych;

  • zwrot różnicy w osiąganych dochodach w okresie przebywania na zwolnieniu lekarskim.

Gdy doznane w wypadku urazy były poważne i spowodowały np. niepełnosprawność, to dodatkowo można uzyskać:

  • Rentę uzupełniającą, której celem jest pokrycie strat w dochodach.

  • Jednorazowe odszkodowanie (tzw. kapitalizacji renty). Jest ono należne w sytuacji, gdy w wyniku wypadku poszkodowany stał się inwalidą.

  • Rentę na zwiększone potrzeby. Ma ona na celu pokrycie wydatków na leczenie, rehabilitację czy opiekę nad poszkodowanym.

Jeśli właściciel pojazdu, którym podróżowaliśmy, posiada wykupioną polisę NNW, również z niej można uzyskać dodatkowe odszkodowanie.

Nawiązka od sprawcy

W postępowaniu wyjaśniającym może się okazać, że konieczna jest sprawa sądowa. W takim przypadku można starać się o zasądzenie nawiązki bezpośrednio od sprawcy. W tym może pomóc firma odszkodowawcza, jeżeli skorzystasz z jej usług odpowiednio wcześnie.

Zdarza się jednak, że taką zapłatę trudno jest wyegzekwować. Niektóre zakłady ubezpieczeń biorą ją pod uwagę szacując wysokość przyznanego zadośćuczynienia. Jest to niezgodne z obowiązującymi przepisami.

To tylko jeden z problemów, na jaki mogą natrafić poszkodowani. Dość często zdarza się, że ubezpieczyciele odmawiają prawa do rekompensaty lub wypłacona kwota jest stanowczo za niska. Rodzi to poważne problemy. Poszkodowani bardzo często nie mogą sobie wtedy pozwolić na kosztowne leczenie, które umożliwiłoby codzienne funkcjonowanie. Samodzielne starania o pieniądze staje wówczas bardzo uciążliwe. Dlatego w takiej sytuacji również warto skorzystać z usług kancelarii odszkodowawczej.

Helpfind.pl - współpracownicy Helpfind  - redaktor

Helpfind współpracuje z najlepszymi prawnikami w całym kraju. Dzięki kompetentnej i fachowej wiedzy, chcemy dostarczyć naszym Czytelnikom informacji na temat szeroko pojętych odszkodowań w każdej dziedzinie życia.

Helpfind.pl - odszkodowania online - logo

Średnia ocena: 4.38

Czytaj także

Odszkodowanie za wypadek samochodowy ile... Helpfind - Odszkodowanie za wypadek samochodowy ile uzyskasz za szkodę całkowitą?

Odszkodowanie za wypadek samochodowy ile uzyskasz za szkodę całkowitą?

Gdy chodzi o odszkodowanie za wypadek samochodowy ile można uzyskać, zadaje sobie spora liczba kierowców. Podpowiadamy, co zrobić by zyskać...

Wypadek w szkole odszkodowanie dla... Helpfind - Wypadek w szkole odszkodowanie

Wypadek w szkole odszkodowanie dla poszkodowanego ucznia

Wypadek w szkole odszkodowanie będzie stanowić dla poszkodowanego ucznia formę rekompensaty, której doznał, gdy przebywał na terenie szkoły. Wypłata świadczenia...

Samochód zastępczy na czas naprawy... Helpfind - Samochód zastępczy na czas naprawy dla poszkodowanego kierowcy

Samochód zastępczy na czas naprawy dla poszkodowanego kierowcy

Samochód zastępczy na czas naprawy nie będzie przysługiwał od momentu powstania szkody do wypłaty odszkodowania. Nie każda kolizja wyłącza możliwość...

Pogryzienie przez psa jakie odszkodowanie... Helpfind - Pogryzienie przez psa jakie odszkodowanie dla poszkodowanego

Pogryzienie przez psa jakie odszkodowanie dla poszkodowanego

Pogryzienie przez psa jakie odszkodowanie - w tym przypadku do skutecznego dochodzenia odszkodowania niezbędne jest nie tylko wykazanie zawinienia po...