Wypadki latem. Co o nich wiesz?

Wypadki latem. Co o nich wiesz?

Wakacje to czas, kiedy odbywamy więcej długich podróży. Niestety, to także czas, w którym dochodzi do większej ilości tragicznych wypadków. Tymczasem nie jest trudno im zapobiec.

Lipiec i sierpień to miesiące, w których dochodzi do największej ilości wypadków w całym roku. Na drogach jest więcej samochodów, ale także więcej niecierpliwych i nieostrożnych kierowców. Wielu z nich chce dotrzeć na wakacje jak najszybciej. Znaczna ilość kierowców przekracza prędkość, a także wykonuje nieprawidłowe manewry.

O dokładnych przyczynach wypadków jednak później. Czas przyjrzeć się statystykom.

Liczby kształtują się w następujący sposób:

  • W lipcu 2016 doszło do 3304 wypadków I 31 926 kolizji. Policja stwierdziła 4195 rannych i 295 przypadków śmiertelnych.

  • W sierpniu 2016 do 3347 wypadków i 32 550 kolizji. Zginęło w nich 307 osób, a 4113 zostało rannych.

Co jest przyczyną wypadków?

Niezależnie od okresu, przyczyny wypadków zawsze są podobne. Najczęstszą przyczyną jest przekraczanie dozwolonej prędkości. Do tego polscy kierowcy nie potrafią dostosować prędkości do stanu drogi i warunków pogodowych. W przypadku gęstej mgły bądź bardzo dziurawej drogi nawet dozwolona prędkość to za dużo.

Drugą przyczyną wypadków w Polsce jest wymuszanie pierwszeństwa. Nie zawsze takie zachowanie jest spowodowane nieznajomością przepisów i znaków drogowych. Zazwyczaj niecierpliwi kierowcy sądzą, że zdążą bezpiecznie wyjechać. Wiąże się to więc z błędnym oszacowaniem prędkości jadącego samochodu. Niekiedy też kierowcy nie rozglądają się i nie patrzą w lusterka. W ten sposób nie zauważają drugiego auta, co nieuchronnie prowadzi do kolizji.

Kierujący nie dostosowują się także do innych przepisów. Kierowcy nie ustępują pierwszeństwa pieszym na pasach, co jest kolejnym grzechem. Często zdarza się także wyprzedzanie na pasach. Dlatego z każdym rokiem w statystykach przybywa wypadków na pasach dla pieszych.

Zmniejsz szanse na wypadek

Najprostszym sposobem na zmniejszenie szans na wypadek jest stosowanie się do przepisów drogowych. Warto zachować czujność i zwracać uwagę na to, co się dzieje na drodze. Pamiętaj o zasadzie ograniczonego zaufania i staraj się przewidzieć, co mogą zrobić pozostałe osoby. Mamy tu na myśli nie tylko innych kierowców, ale także pieszych i rowerzystów.

Kolejną ważną sprawą jest wypoczynek. Rozumiemy, że chcesz jak najszybciej dotrzeć na wakacje. Warto jednak jechać wypoczętym i wyspanym. Należy także robić regularne, dłuższe postoje. Jeżeli jedziecie wieczorem dobrze jest pomyśleć nawet o krótkiej drzemce.

Warto podjąć także środki bezpieczeństwa. Podstawowym jest zapinanie pasów. Dzieci zawsze należy wozić w fotelikach. Wszystkie drobiazgi powinny być pochowane- zmniejszy to ryzyko obrażeń w przypadku kolizji.

Dobrze jest także zadbać o stan techniczny samochodu. Pamiętaj o letnich oponach. Ich bieżnik nie powinien być zużyty. Warto także zainwestować w samochód z dodatkowymi systemami bezpieczeństwa. Poduszki powietrzne stają się już standardem. Pojawiają się także kurtyny powietrzne chroniące przed kawałkami szkła.

To tylko kilka najważniejszych porad. Stosowanie się do nich uczyni podróż znacznie bezpieczniejszą. Zdarza się jednak, że pomimo zachowania wszystkich zasad bezpieczeństwa dochodzi do wypadku. Nie masz bowiem wpływu na to, jak zachowują się inni kierowcy. Pamiętaj, że wtedy możesz starać się o odszkodowania komunikacyjne

Życzymy udanych wakacji!

Helpfind.pl - Małgorzata Wodyńska - redaktor

Filolog polski ze specjalizacją zarządzania mediami. Wszystko to sprawiło, że pisanie stało się hobby i stylem życia. W czasie wolnym gotuje i eksperymentuje w kuchni, namiętnie czyta kryminały i fotografuje dziką przyrodę.

Helpfind.pl - odszkodowania online - logo

Średnia ocena: 4.50

Czytaj także

Sprawdź swoje punkty karne... Helpfind - Sprawdź swoje punkty karne

Sprawdź swoje punkty karne

Nie zawsze jeździłeś zgodnie z przepisami i teraz nie jesteś pewien, ile masz przyznanych punktów karnych? Sam możesz łatwo to...

Na te triki przy wypłacie... Helpfind - Na te triki przy wypłacie odszkodowania uważaj!

Na te triki przy wypłacie odszkodowania uważaj!

Każdy poszkodowany kierowca liczy na właściwe traktowanie. Odszkodowanie powinno pokryć wszelkie straty. Obecnie rzadko to się zdarza. Co robią ubezpieczyciele,...

Wypadki w rolnictwie - kto... Helpfind - Wypadki w rolnictwie

Wypadki w rolnictwie - kto i kiedy wypłaca odszkodowanie?

Praca w gospodarstwie rolnym niesie za sobą szereg zagrożeń. Wypadki w rolnictwie są bardzo częste. Osobami poszkodowanymi są zarówno dorośli,...

Wypadki komunikacyjne spowodowane przez małoletnich... Helpfind - Wypadki komunikacyjne

Wypadki komunikacyjne spowodowane przez małoletnich a odszkodowanie

Wypadki komunikacyjne spowodowane przez osoby małoletnie są inaczej postrzegane, niż te, które powodują osoby pełnoletnie. Dzięki temu, w przypadku uczestnictwa...