/

Nieruchomości
Zalanie mieszkania z winy spółdzielni - jak uzyskać odszkodowanie?

Zalanie mieszkania z winy spółdzielni - jak uzyskać odszkodowanie?

Agnieszka Książek

Agnieszka Książek

15.02.2022

Twoje mieszkanie zostało zalane, a winę za to ponosi spółdzielnia mieszkaniowa? Dowiedz się, jak wygląda procedura ubiegania się o odszkodowanie.

Zalanie mieszkania z winy spółdzielni mieszkaniowej

Wracasz z pracy, otwierasz drzwi do mieszkania a tu przykra niespodzianka w postaci mokrych podłóg, ścian i sufitu. Najczęściej za tego rodzaju sytuacje odpowiada właściciel mieszkania z kondygnacji wyżej.

Odpowiedzialność spółdzielni za zalanie mieszkania

Niekiedy jednak wina za zalanie mieszkania leży po stronie spółdzielni mieszkaniowej. Wówczas możesz ubiegać się o odszkodowanie z polisy OC za szkody, które zostały wyrządzone z tytułu zarządzania wspólnymi nieruchomościami.

Za taką wspólną nieruchomość uznawany jest grunt oraz te części budynku oraz urządzenia, które nie służą tylko i wyłącznie do użytku właścicieli mieszkań. Są to np. znajdujące się w budynku piony wodne i kanalizacyjne oraz dachy.

Szkoda na nieruchomości w ciągu 3 ostatnich lat? Możesz otrzymać dopłatę do odszkodowania.

Warto wiedzieć, że do właściciela lokalu należą znajdujące się w mieszkaniu elementy poziomej wodnej instalacji. Wiele problemów w przypadku zalań mieszkań dot. właśnie granicy odpowiedzialności za stan techniczny tych instalacji. Dla użytkownika lokalu kończy się ona na tzw. odcinających zaworach, które są montowane przy pionach wody ciepłej lub zimnej. Dokładne granice są określone w regulaminach spółdzielni mieszkaniowych.

Jeśli awaria, w skutek której zalało Twoje mieszkanie dotyczyło poziomych odcinków instalacji wodnej, to możesz się ubiegać o odszkodowanie, ale tylko z własnej polisy mieszkaniowej. Natomiast, gdy awaria była spowodowana złym stanem technicznym dachu bądź pionów wodnych lub kanalizacyjnych, to winę za szkodę ponosi spółdzielnia. Wówczas z jej polisy OC możesz otrzymać odszkodowanie za zalanie mieszkania.

Przeczytaj także: Zalanie mieszkania wycena szkód. Jakie tricki stosują ubezpieczyciele?

Jak uzyskać odszkodowanie za zalanie mieszkania?

Jak uzyskać odszkodowanie? Jeśli już zlokalizujesz źródło awarii i ustalisz kto ponosi za nią odpowiedzialność, to możesz przystąpić do ubiegania się o odszkodowanie. Oczywiście, jeśli winę za szkodę ponosi spółdzielnia czy wspólnota mieszkaniowa, to powinieneś ją o tym poinformować.

Protokół zalania mieszkania

W obecności jej przedstawiciela należy spisać protokół zalania, w którym powinny się znaleźć takie informacje jak:

 • data zalania,
 • adres zalanego lokalu mieszkaniowego,
 • dane osobowe właściciela mieszkania,
 • opis szkody oraz oszacowanie strat,
 • przyczyny zalania mieszkania,
 • dane spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, która ponosi odpowiedzialność za zalanie,
 • podpis administratora budynku.

Pismo do spółdzielni mieszkaniowej w sprawie zalania

Uwaga! Bardzo często spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe wymagają, aby powiadomienie o zalaniu mieszkania miało formę pisemną. Zapis o takim obowiązku właściciela mieszkania często znajduje się w regulaminie spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej. Taki dokument stanowi potwierdzenie, że zarządca budynku został poinformowany o zdarzeniu.

Pismo do spółdzielni mieszkaniowej w sprawie zalania może być również wnioskiem o wypłatę odszkodowania za zalanie. Oczywiście, jeśli to spółdzielnia mieszkaniowa odpowiada za powstałe szkody. Co istotne, taki dokument warto sporządzić także wtedy, kiedy przyczyna zalania mieszkania jest nieznana.

Szkodę do swojego ubezpieczyciela może złożyć spółdzielnia, wspólnota mieszkaniowa. Jeśli jednak posiadasz polisę, która ubezpiecza mieszkanie od zalania, to możesz zamiast do spółdzielni zwrócić się o odszkodowanie do własnego ubezpieczyciela. Wówczas on wypłaci Ci odszkodowanie, a później będzie domagał się zwrotu kosztów poniesionych na likwidację szkody od ubezpieczyciela spółdzielni.

Jak wygląda likwidacja szkody zalanie mieszkania?

W ciągu kilku najbliższych dni po zgłoszeniu szkody do ubezpieczyciela powinien się zgłosić rzeczoznawca w celu ustalenia terminu oględzin mieszkania. W trakcie, których zostanie sporządzony protokół szkód oraz zostaną ustalone przyczyny zalania lokalu oraz winowajca.

Jeśli posiadasz rachunki lub faktury za np. zniszczony w trakcie zalania sprzęt czy meble, to okaż je rzeczoznawcy. Zdecydowanie ułatwi to oszacowanie strat i przyspieszy cały proces likwidacji szkody z OC sprawcy. Takie udokumentowane poniesione koszty są przydatne także w sytuacji, gdy wycena zaproponowana przez ubezpieczyciela jest zbyt niska.

Towarzystwo ubezpieczeniowe na wypłatę odszkodowania ma 30 dni, zazwyczaj jednak informację o wysokości przyznanego świadczenia poszkodowany otrzymuje w ciągu kilku dni po oględzinach.

Dowiedz się więcej: Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela zalanie mieszkania

Kosztorys zalania mieszkania - na co zwrócić uwagę?

Przedstawiony przez ubezpieczyciela kosztorys zalania mieszkania może zawierać liczne zaniżenia, w rezultacie czego wypłacone odszkodowanie nie wystarczy na remont mieszkania po zalaniu. Na które pozycje w wycenie towarzystwa ubezpieczeniowego zwrócić szczególną uwagę?

 • stawki za robociznę

Stawki za robociznę zależą przede wszystkim od rodzaju zleconych prac. Fachowcy niektóre prace remontowe wyceniają w systemie godzinowym, a inne za całość lub za każdy metr kwadratowy. Ponadto stawki różnią się w zależności od lokalizacji - inne obowiązują w większych miastach, inne w mniejszych miejscowościach. Tymczasem ubezpieczyciele często stosują uśrednione stawki, które nijak mają się do stawek obowiązujących na lokalnym rynku.

Zweryfikuj bezpłatnie kosztorys przedstawiony przez ubezpieczyciela. Dopłatę to odszkodowania możesz otrzymać nawet w 72 godz.

 • zakres prac remontowych

W wycenie kosztów przedstawionych przez towarzystwa ubezpieczeniowe często nie są uwzględniane wszystkie niezbędne prace, które należy wykonać podczas remontu po zalaniu. Przykładowo, zanim ekipa remontowa przystąpi do pomalowania ściany, na której pojawiły się zacieki, musi wykonać niekiedy szereg czynności, m.in. wysuszenie ściany, skucie tynku i położenie nowego.

 • ceny i jakość materiałów budowlanych

Generalnie, ostatnio bardzo mocno w górę poszybowały ceny materiałów budowlanych. Nie wszyscy ubezpieczyciele “zaktualizowali” swoje cenniki. Poza tym często w kosztorysach pojawiają się ceny najtańszych, czyli często najgorszej jakości materiałów. Tymczasem różnice w cenach mogą wynosić nawet kilkaset procent.

Zaniżone odszkodowanie za zalane mieszkanie - co zrobić?

Nie jesteś zadowolony z wypłaconego odszkodowania za zalane mieszkanie? Uważasz, że jest zbyt niskie? Prawdopodobnie masz racje, bo większość wycen kosztów remontu przedstawianych przez ubezpieczycieli jest zaniżonych.

Dlatego warto przesłać do analizy każdy kosztorys, tym bardziej że za weryfikacje sporządzona przez specjalistę ds. odszkodowań nic nie płacisz. Dołącz także polisę ubezpieczeniową oraz dokumentację zdjęciową. O wynikach analizy zostaniesz poinformowany w ciągu 2-3 dni roboczych. Jeśli będzie zaniżenie, to otrzymasz propozycję dopłaty do odszkodowania.

Podsumowanie:

 1. Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mają wykupione polisy OC za szkody powstałe w wyniku zarządzenia wspólnymi nieruchomościami.
 2. Wspólną nieruchomością jest m.in. dach, piony wodne znajdujące się w budynku.
 3. Jeśli za zalanie Twojego mieszkania odpowiada spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa, to możesz się ubiegać o odszkodowanie z ich polisy OC lub własnej - jeśli ją posiadasz.
 4. Pamiętaj, aby spisać z przedstawicielem spółdzielni mieszkaniowej protokół szkód.
 5. Ubezpieczyciel w ciągu 30 dni powinien wypłacić Tobie odszkodowanie.
 6. Kosztorys remontu przedstawiany przez towarzystwo ubezpieczeniowe bardzo często zawiera zaniżenia.
Agnieszka Książek

Agnieszka Książek

Redaktor

Na bieżąco śledzi oraz analizuje sytuację Frankowiczów w Polsce. Stara się poruszać te problemy oraz tematy, które najbardziej interesują osoby posiadające kredyt w helweckiej walucie. Prywatnie miłośniczka górskich wędrówek i dobrego amerykańskiego kina.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii

22.02.2024

11 min

Odszkodowanie za szkody wyrządzone przez kuny – komu przysługuje, kiedy dopłata

Kiedy za szkody spowodowane przez kuny zapłaci firma ubezpieczeniowa, a kiedy zrobisz to z własnej kieszeni? Przeczytaj artykuł, żeby uniknąć straty p...

Nieruchomości

07.02.2024

7 min

Jak rzeczoznawca majątkowy może pomóc uzyskać dopłatę do odszkodowania?

Zaniżona wypłata do odszkodowania za szkodę na nieruchomości nie musi być problemem, jeśli wiesz, do kogo się zgłosić z prośbą o pomoc....

Nieruchomości

zalana piwnica

28.11.2023

12 min

Zalana piwnica – ile można dostać odszkodowania?

Twoja piwnica została zalana? Dowiedz się, od kogo możesz dostać odszkodowanie w związku z taką sytuacją....

Nieruchomości

empty_placeholder

Dopłata do odszkodowania za szkodę na nieruchomości

Przeanalizujemy Twój kosztorys budowlany i sprawdzimy, czy należy Ci się dopłata.

Aż 96% kosztorysów ma zaniżenia

Dopłacamy nawet w 72 h w dni robocze

Średnia wartość zaniżenia to prawie 7 tysięcy zł

Szkody na nieruchomości przedawniają się po upływie 3 lat

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line