Zaniżone odszkodowanie. Dlaczego warto skorzystać z odkupu szkody?

Zaniżone odszkodowanie i odkup szkód

Zbyt niskie odszkodowanie zwykle wiąże się ze sporym problemem. Choć przepisy są jasne, to niestety procedury się przeciągają. Nierzadko sprawa rozbija się o sąd. Tymczasem kierowca zostaje bez samochodu i bez pieniędzy. Skutecznym rozwiązaniem tego problemu może być odkup odszkodowań.

Poszkodowany, który otrzymuje za mało pieniędzy, ma kilka możliwości. Zakład ubezpieczeń zazwyczaj poleca złożyć pozew. Jest to jednak tylko jedna z możliwości i w dodatku ostateczna. Najpierw bowiem należy złożyć reklamację. W dodatku jest to rozwiązanie dość skomplikowane. Poszkodowany musi uzasadnić swój pozew, a także wnieść opłaty sądowe. Postępowanie może także ciągnąć się tygodniami, a nawet miesiącami.

Poszkodowani zatem odwołują się od decyzji ubezpieczyciela. Jest to rozwiązanie znacznie prostsze i szybsze. Ubezpieczyciel musi rozpatrzyć reklamację w ciągu 30 dni. Należy jednak pamiętać, że ubezpieczyciel nie ma obowiązku przychylić się do pisma poszkodowanego. W takim przypadku poszkodowani korzystają z odkupu odszkodowania.

Na czym polega odkup?

Tę metodę stosuje się, gdy pojawia się zaniżone odszkodowanie. Odkup szkody przypomina nieco skup wierzytelności. Poszkodowany musi się zgłosić do firmy zajmującej się tego typu sprawami. Najczęściej są to kancelarie odszkodowawcze. Odkup szkody polega na przejęciu przez kancelarię odszkodowania.

W tym momencie to ona dochodzi u ubezpieczyciela lub w sądzie właściwej kwoty odszkodowania. Poszkodowany nie musi się już włączać w likwidację szkody. Otrzymuje on od kancelarii kwotę wystarczającą na naprawę samochodu i jest to dla niego koniec postępowania.

Jak wygląda proces uzyskiwania dopłaty?

Odkup szkody przypomina nieco likwidację szkody, ale jest to proces znacznie krótszy i prostszy. Składa się on z kilku elementów:

 • Zgłoszenie sprawy

Aby zgłosić sprawę w Helpfind, wystarczy kontakt przez formularz internetowy. Wystarczy jedynie podać swoje dane, opisać sprawę, a także dołączyć wymagane dokumenty.

 • Kontakt zwrotny

Po otrzymaniu zgłoszenia kontaktujemy się z Tobą. Potwierdzamy informacje zawarte w Twoim zgłoszeniu oraz otrzymane dane. Sprawdzamy też, czy przesłałeś wszystkie potrzebne dokumenty. Jeżeli nie — prosimy o ich uzupełnienie.

Kontakt z naszym konsultantem to także dobry moment na zadawanie pytań i wyjaśnienie wszelkich wątpliwości związanych z likwidacją szkody i dopłatą do odszkodowania.

 • Analiza kosztorysu

Po otrzymaniu wszystkich dokumentów i informacji możemy zająć się analizą Twojego kosztorysu. Sprawdzamy, jakie błędy pojawiały się w kosztorysie i czy ubezpieczyciel właściwie wyliczył wartość Twojego samochodu. Jeżeli ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania, sprawdzamy, czy miał do tego prawo i czy użyte argumenty prawne są właściwe.

Na koniec ustalamy właściwą kwotę odszkodowania i obliczamy kwotę dopłaty.

 • Wypłata pieniędzy

Po wszystkich ustaleniach następuje wypłata pieniędzy. Informujemy Cię telefonicznie o należnej kwocie, a następnie przelewamy ją na Twoje konto. Cała procedura od momentu kontaktu trwa nie dłużej niż 3 dni.

Kto i kiedy może skorzystać?

W przypadku odkupu odszkodowania praktycznie nie ma ograniczeń. Każdy poszkodowany może udać się do kancelarii odszkodowawczej. Nie musisz sam wykazywać, że doszło do zaniżenia odszkodowania — jak to ma miejsce przy odwołaniu czy przy sprawie sądowej. To specjaliści kancelarii sprawdzają, czy pojawia się zaniżenie i w jakiej kwocie.

Ważne jest, aby poszkodowany mógł on wykazać, iż nie jest sprawcą wypadku. Musi być także właścicielem pojazdu w momencie wypadku. To oznacza, że w momencie przekazania wierzytelności nie musi być już właścicielem samochodu.

Także użytkownicy samochodów w leasingu mogą starać się w ten sposób o wyższe odszkodowanie. Tutaj jednak istnieje pewne zastrzeżenie. W tym przypadku to leasingodawca jest poszkodowanym — jako właściciel samochodu, a nie leasingobiorca, czyli użytkownik samochodu. Konieczne jest tu pełnomocnictwo od firmy leasingującej, a także umowa przelewu wierzytelności. Dzięki temu będziesz mógł przekazać sprawę kancelarii, a także odebrać pieniądze i naprawić samochód.

Niestety, nie każdy może odsprzedać swoją szkodę. Z tego prawa skorzystać można tylko w przypadku szkód majątkowych, np.: uszkodzeń samochodu. Nie można zatem odsprzedać szkody osobowej. Dotyczy to więc takich roszczeń jak:

 • odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu
 • rent
 • zadośćuczynienia

Jeżeli ubezpieczyciel proponuje za niskie odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu, zadośćuczynienie lub rentę, konieczne jest odwołanie lub sąd. Kancelaria może jednak doradzić, co należy w takiej sytuacji robić. Jej przedstawiciele mogą również pełnić funkcję pełnomocników.

Pamiętaj też o okresie, w jakim możesz odsprzedać szkodę. Obecnie masz na to 3 lata od otrzymania decyzji od ubezpieczyciela. Po tym czasie następuje przedawnienie.

Nie możesz także sprzedać szkody, czy odwołać się od decyzji ubezpieczyciela, gdy podpisałeś ugodę z ubezpieczycielem. Wyklucza to bowiem możliwość starania się o dopłatę, czy inne świadczenia.

Potrzebne formalności

W przypadku odkupu odszkodowania nie zbyt wielu formalności — pomimo iż jest to dodatkowa procedura do otrzymania odszkodowania. Aby uzyskać Helpfind mógł odkupić Twoją szkodę musisz dostarczyć tylko:

 • kosztorys
 • decyzję ubezpieczyciela
 • arkusz wyceny pojazdu
 • dowód rejestracyjny samochodu
 • oświadczenie sprawcy, notatką policyjną lub decyzją prokuratury

Do dokumentacji warto dołączyć także opis problemu — dlaczego ubezpieczyciel nie chciał wypłacić właściwego odszkodowania lub jak wyglądały okoliczności wypadku.

Jeżeli już sprzedałeś samochód, to powinieneś także dostarczyć umowę sprzedaży. Dzięki temu potwierdzisz, że samochód należał do Ciebie w momencie wypadku. Co ważne, w takiej sytuacji obecny właściciel pojazdu, ani tym bardziej samochód, nie muszą brać udziału w postępowaniu.

Jeżeli masz inne dokumenty od ubezpieczyciela, również warto je dostarczyć. Najczęściej są to dokumenty, które:

 • określają wartość samochodu — zarówno przed szkodą, jak i po niej
 • opisują jego stan
 • wykazują koszt naprawy.

Co ważne, w odróżnieniu od odwołania, nie musisz dostarczać dokumentów potwierdzających Twoje racje. Po odkupie odszkodowania to po stronie kancelarii stoi obowiązek udowodnienia zasadności roszczeń.

Pamiętaj też, że przedstawiciel firmy odszkodowawczej powinien podpisać z Tobą umowę. Zawarte są w niej zasady przekazania wierzytelności, a także kwota, jaką otrzymasz.

Ostatnią formalnością, jaką będziesz musiał dokonać, jest rozliczenie się z podatku dochodowego.Odszkodowania nie są opodatkowane. Jednak w tym przypadku dochodzi do sprzedaży — zatem korzyści, od której należy odciągnąć podatek. Po zakończeniu roku podatkowego otrzymasz PIT 11 od kancelarii. Kwoty tam zawarte będziesz musiał uwzględnić w swoim zeznaniu podatkowym.

Więcej korzyści

Dla kogo odkup odszkodowania to idealne rozwiązanie? Dla wszystkich osób, które pragną szybko odzyskać pieniądze i naprawić samochód. Wiele osób nie widzi też możliwości samodzielnego dochodzenia odszkodowania, gdy ubezpieczyciel nie zgadza się z odwołaniem od decyzji. Odkup może zatem bardzo uprościć procedurę likwidacji szkody.

Najważniejszą zaletą odkupu szkody jest czas. Odwołanie od decyzji szkody to 30 dni oczekiwania. I nie ma tu gwarancji, iż ubezpieczyciel przychyli się do stanowiska poszkodowanego. Podobnie jest z procesem sądowym. Może on trwać miesiącami, a poszkodowani zwykle obawiają się, jak się zakończy.

Jeżeli zdecydujesz się na sprzedaż szkody, unikniesz dodatkowych formalności i procedur. Co najważniejsze jednak - nie będziesz pozostawał w niepewności, jak zakończy się Twoja sprawa. Nie musisz także sam wchodzić w spór z ubezpieczycielem i udowadniać swoich racji

Nierzadko poszkodowani bowiem mają też poczucie, że sami nie mają szans w starciu z wielką organizacją. Obecnie jednak prawo kształtuje wiele możliwości. Dzięki czemu pojawiają się nowe sposoby na szybsze odzyskanie pełnego odszkodowania.

Helpfind.pl - Małgorzata Wodyńska - redaktor

Filolog polski ze specjalizacją zarządzania mediami. Wszystko to sprawiło, że pisanie stało się hobby i stylem życia. W czasie wolnym gotuje i eksperymentuje w kuchni, namiętnie czyta kryminały i fotografuje dziką przyrodę.

Helpfind.pl - odszkodowania online - logo

Średnia ocena: 4.00

Czytaj także

Zaniżone odszkodowanie OC jak walczyć... Helpfind - Zaniżone odszkodowanie OC

Zaniżone odszkodowanie OC jak walczyć z ubezpieczycielem

Zaniżone odszkodowanie OC dla poszkodowanych łączy się zwykle z walką przeciwko ubezpieczycielowi. Podpowiadamy, jak wtedy postępować.

Zaniżone odszkodowanie OC odwołanie od... Helpfind - Zaniżone odszkodowanie OC odwołanie

Zaniżone odszkodowanie OC odwołanie od decyzji ubezpieczyciela

Gdy poszkodowanego spotyka zaniżone odszkodowanie oc odwołanie może nie wydawać się najprostszą metodą walki. Tymczasem jest to podstawowe narzędzie

Zaniżone odszkodowanie Czy musisz pokazywać... Helpfind - Zaniżone odszkodowanie

Zaniżone odszkodowanie. Czy musisz pokazywać rachunki od warsztatu?

Zaniżone odszkodowanie - ubezpieczyciele mają na nie wiele sposobów. Jednym z nich jest wymóg dostarczenia dodatkowych dokumentów. Czy to konieczne?

Odkup szkody oc - czym... Helpfind - Odkup szkody oc

Odkup szkody oc - czym różni się od odszkodowania od Towarzystwa?

Odkup szkody OC dla poszkodowanego oznacza wyższą wypłatę rekompensaty. Przedmiotem takiej umowy jest prawo do żądania od dłużnika spełnienia określonego...