Zaniżone odszkodowanie OC - gdzie i jak ubiegać się o wyższe?

Zaniżone odszkodowanie OC

jak walczyć z ubezpieczycielem

Zaniżone odszkodowanie z OC jest dużym i bardzo poważnym problemem. Mimo to wciąż brak świadomości, jak radzić sobie z taką sytuacją. A specjalnie dla kierowców opracowano kilka wygodnych i skutecznych rozwiązań.

Procedura zgłaszania szkody jest bardzo prosta, a jej przejście nie sprawia zwykle poszkodowanym większych problemów. Ma to ułatwić likwidację szkody osobom bardzo poszkodowanym lub bez wiedzy prawniczej.

Niestety, okazuje się, że sama wypłata pieniędzy już taka prosta nie jest. Poszkodowani napotykają bardzo wiele problemów z ubezpieczycielami. Większość nie pilnuje terminów wypłaty odszkodowania i nie wypłaca właściwej kwoty. Wtedy poszkodowani są zmuszeni dochodzić swoich praw. Jest na to kilka sposobów.

Powołanie się na niezależnego eksperta

Zawsze pierwszym krokiem w takim przypadku jest odwołanie. Wystarczy, że wyślesz pismo do ubezpieczyciela, w którym nie zgadzasz się z jego wyceną. Konieczne jest, byś uzasadnił swoje stanowisko.

Najlepszy w tym przypadku jest niezależny rzeczoznawca. Jego ekspertyza jest trudna do podważenia i może służyć też jako dowód w sądzie. Wielu poszkodowanych obawia się jednak dodatkowych kosztów. Koszt takiej ekspertyzy to nawet kilkaset złotych. Tymczasem w przypadku, gdy ubezpieczyciel nie sporządził właściwego kosztorysu, poszkodowany ma prawo domagać się zwrotu kosztów rzeczoznawcy.

Złożenie skargi

Niewłaściwe postępowanie Towarzystwa Ubezpieczeniowego można zgłosić w kilku instytucjach. Najczęściej poszkodowani zwracają się do Rzecznika Finansowego. Ten zwykle analizuje zgłoszony przypadek i z własnymi wnioskami zgłasza się do ubezpieczyciela. Jego opinia może mieć znaczny wpływ na obrót sprawy. Niestety, ubezpieczyciel nie ma formalnego nakazu, aby przychylić się do stanowiska rzecznika. Jeżeli rzecznik otrzymuje wiele skarg może zgłosić się do Sądu Najwyższego. Wtedy jednak problem musi wynikać z nieścisłości przepisów prowadzących do różnych interpretacji. Ten ma możliwość wydania uchwały, do której ubezpieczyciele będą już musieli się stosować.

Kolejnym miejscem, do którego możesz się udać to Krajowy Nadzór Finansowy. Tutaj możesz opisać swoją sprawę i dodać wszystkie dokumenty związane z zaniżonym odszkodowaniem. KNF sprawdza, czy ubezpieczyciel nie łamie przepisów. Jeżeli tak się dzieje, nakłada karę finansową. Należy jednak pamiętać, że KNF nie interweniuje w indywidualnych sprawach, a jedynie sprawdza poprawność procedur.

Złożenie pozwu

Pozew w sądzie to dla wielu ostateczność. Tymczasem większość spraw kończy się dla poszkodowanych korzystnym wyrokiem. Pozew należy złożyć do właściwego dla miejsca zamieszkania Sądu Okręgowego. Musi mieć on odpowiednią formę - składa się go na urzędowym druku dostępnym w każdym sądzie lub na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości. W pozwie musisz przedstawić swoje roszczenia - kwotę, jaką żądasz w ramach odszkodowania, czy ewentualnego zadośćuczynienia. Możesz także ubiegać się o odsetki. Przysługują Ci one po tym, jak mija 30 dni od zgłoszenia wypadku. Na procesie możesz przedstawić swoje dowody na zaniżone odszkodowanie albo poprosić sąd o to, aby biegły ocenił zaniżony kosztorys. Warto także powołać świadków, np.: osoby, które były na miejscu zdarzenia.

Wszelkie koszta sądowe w tym przypadku ponosi ubezpieczyciel. Nie musisz obawiać się dodatkowych kosztów związanych z prowadzeniem sprawy.

Wiele osób zastanawia się, czy w przypadku trudności z ubezpieczalnią powinny wynająć prawnika. I czy jest on konieczny, gdy dochodzi do procesu sądowego? Każdy poszkodowany może sam podejmować kroki w swojej sprawie. W tym przypadku każdy poszkodowany może wybierać pomiędzy kancelarią prawną a firmą odszkodowawczą. Jeżeli zdecydujesz się na wynajęcie pełnomocnika, pamiętaj o tym aby wybrać osobę wyspecjalizowaną w odszkodowaniach.Wtedy masz pewność, że Twoje interesy reprezentuje wykwalifikowana osoba.

Helpfind.pl - Małgorzata Wodyńska - redaktor

Filolog polski ze specjalizacją zarządzania mediami. Wszystko to sprawiło, że pisanie stało się hobby i stylem życia. W czasie wolnym gotuje i eksperymentuje w kuchni, namiętnie czyta kryminały i fotografuje dziką przyrodę.

Helpfind.pl - odszkodowania online - logo

Średnia ocena: 4.75

Czytaj także

Zaniżone odszkodowanie z oc sprawcy... Helpfind - Zaniżone odszkodowanie z oc sprawcy.

Zaniżone odszkodowanie z oc sprawcy. Jest możliwość odwołania?

Co zrobić, gdy ubezpieczyciel przyzna zaniżone odszkodowanie z oc sprawcy? Czy można odwołać się od tej decyzji? Jakie kroki podjąć...

Zaniżone odszkodowanie OC odwołanie od... Helpfind - Zaniżone odszkodowanie OC odwołanie

Zaniżone odszkodowanie OC odwołanie od decyzji ubezpieczyciela

Gdy poszkodowanego spotyka zaniżone odszkodowanie oc odwołanie może nie wydawać się najprostszą metodą walki. Tymczasem jest to podstawowe narzędzie

Zaniżone odszkodowanie jak tego uniknąć?... Helpfind - Zaniżone odszkodowanie jak tego uniknąć?

Zaniżone odszkodowanie jak tego uniknąć?

W przypadku poszkodowanego kierowcy zaniżone odszkodowanie jest częstym problemem. Mają oni jednak kilka możliwości, aby uzyskać więcej pieniędzy.

Skręcenie kręgosłupa szyjnego - jak... Helpfind - Skręcenie kręgosłupa szyjnego

Skręcenie kręgosłupa szyjnego - jak walczyć o wyższe odszkodowanie

Skręcenie kręgosłupa szyjnego to jedno z najczęstszych obrażeń, jakich doznają Poszkodowani w wypadkach drogowych. Najczęściej dochodzi do niego przy drobnych...