Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy

  1. Pieniądze od pracodawcy
  2. Środki na leczenie
  3. Krótszy czas oczekiwania
  4. Nawet 20 lat po wypadku
  5. Mniej formalności

Sprawdź wysokość odszkodowania

Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy
Po wypadku poszkodowany może starać się o różnorodne środki, w tym przede wszystkim odszkodowanie. Dotyczy to także wypadku przy pracy. W ten sposób pracownik otrzymuje środki niezbędne na leczenie, czy pokrycie innych wydatków. Podstawowym odszkodowaniem w tym przypadku jest to wypłacane przez ZUS. Pracownik może jednak starać się także o odszkodowanie bezpośrednio od pracodawcy — gdy wcześniej przyznane świadczenie nie pokrywa wszystkich kosztów. Wówczas jednak wypadek musi być winą pracodawcy.

Kto może się starać?

O jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy może starać się każdy, kto doznał obrażeń w pracy. Skala obrażeń, czy niezdolność do pracy nie są tu istotne. Ma to jedynie wpływ na wysokość odszkodowania. Tak samo nie ma znaczenia, na jakich warunkach zatrudniony jest pracownik — może to być umowa o pracę, umowa zlecenie, a nawet brak oficjalnej umowy. Poszkodowany musi mieć jednak przyznane odszkodowanie z ZUS. Ubezpieczyciel wypłaca także odszkodowanie rodzinie pracownika, który zmarł w wyniku wypadku.
Kiedy należy się odszkodowanie?
Nawet w ciągu 20 lat od wypadku check icon
Gdy wypadek został zgłoszony do pracodawcy check icon
Gdy ZUS wypłacił odszkodowanie check icon
Gdy pracodawca zawinił check icon
Gdy doszło do obrażeń check icon
Gdy pracownik poniósł śmierć check icon

Spełniasz warunki? Staraj się o odszkodowanie

Jak wygląda procedura?

Aby otrzymać otrzymać odszkodowanie od pracodawcy, konieczne jest powołanie komisji powypadkowej i sporządzenie stosownego protokołu. Po jego zatwierdzeniu poszkodowany może starać się o odszkodowanie. Najpierw jest to odszkodowanie wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jeżeli wypłacona kwota nie wystarcza, można uzyskać dodatkowe pieniądze od ubezpieczyciela pracodawcy.

By starać się o odszkodowanie z polisy pracodawcy, należy zgłosić się do jego ubezpieczyciela. Pracodawca ma obowiązek udostępnić numer polisy i dane TU. Następnie wystarczy jedynie złożyć wniosek wraz z dokumentacją medyczna. Na tej podstawie wydawana jest decyzja o przyznaniu odszkodowania i jego kwocie.

Jak to działa?

Wypełniasz

formularz na naszej stronie

Kontakt

z naszym konsultantem w ciągu 48 h

Weryfikacja

przesłanych przez Ciebie dokumentów

Wypłata

należnej kwoty

Nie wygrasz

nie płacisz

Potrzebne dokumenty

Najważniejszym dokumentem potrzebnym do odszkodowania jest protokół powypadkowy. Pozwala on ustalić odpowiedzialność pracodawcy, a tym samym — jego ubezpieczyciela.

Ważne są także dokumenty medyczne, które potwierdzają stan zdrowia poszkodowanego. Należą do nich:

  • diagnoza lekarska
  • opinia biegłego
  • orzeczenie ZUS
  • karta informacyjna ze szpitala
  • wyniki badań

Przydatna może okazać się także dokumentacja z ZUS, w tym orzeczenie o niezdolności do pracy. Do dokumentacji należy także dołączyć wniosek o odszkodowanie. Aby ubezpieczyciel miał lepszy obraz sytuacji, należy także opisać okoliczności wypadku, a także swoją sytuację po nim.

Rekompensata szkód

Podstawową rolą odszkodowania jest rekompensata wszystkich start. W tym przypadku jest to uszczerbek na zdrowiu. Poszkodowani nawet w przypadku lekkich obrażeń przez jakiś czas są wyłączeni z normalnego funkcjonowania. W przypadku bardzo ciężkich obrażeń i stwierdzenia np.: inwalidztwa, pracownicy już nikt nie wrócą do pracy. Wówczas wyższe odszkodowanie ma na celu pomoc w przystosowaniu się do nowej sytuacji.

Wielu poszkodowanych nie wie, jak starać się o odszkodowanie. Często też nie może tego zrobić ze względu na stan zdrowia. W takich przypadkach warto skorzystać z usług kancelarii odszkodowawczej. Specjaliści w całości przeprowadzą całą procedurę starania się o odszkodowanie, a także pomogą zgromadzić dokumentację. Dzięki temu uzyskanie odszkodowania staje się łatwiejsze.

Historie naszych klientów

Uzyskaj wyższe jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy

czytaj więcej »