Samochód zastępczy po wypadku

  1. Zadzwoń do nas, skontaktujemy się w ciągu 24 h
  2. 100% Gwarancji! Nie poniesiesz żadnych kosztów - wszystko na koszt sprawcy
  3. Bezpłatna weryfikacja czasu na który przysługuje Ci wynajem pojazdu

Zamów za darmo samochód zastępczy

auto zastępcze
Auto zastępcze to produkt dla każdego kierowcy, który nie może poruszać się własnym pojazdem. Oznacza to, że każdy poszkodowany kierowca może wynająć auto po wypadku. Zwykle sam ubezpieczyciel wyznacza wypożyczalnię, z którą później się rozlicza.

Powszechną praktyką jest też zwrot poniesionych przez kierowcę kosztów, jeżeli wynajmuje pojazd bez pomocy ubezpieczyciela.

Zdarza się jednak, że kierowcy natrafiają na takie problemy ze strony ubezpieczyciela jak skracanie czasu wynajmu, podważanie zasadności najmu i zaniżanie zwracanej kwoty za wynajem.

Kiedy należy się auto zastępcze?

Najczęściej dochodzi do sytuacji w której samochód został tylko częściowo uszkodzony. Czasami zniszczenia są na tyle poważne, że konieczne jest zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. Poszkodowany od razu otrzymuje zastępczy samochód , a jego własne auto trafia do warsztatu.
Podobnie jest gdy auto może się poruszać po drogach. Kierowca otrzymuje samochód w momencie, gdy jego własne auto trafia do warsztatu. Kierowca oddaje wypożyczone auto w momencie odbioru własnego pojazdu z naprawy.
Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, w której samochód ulega szkodzie całkowitej. Poszkodowany również może wynająć auto na koszt sprawcy. Nie ma tu możliwości naprawy. Okres najmu kończy po kupnie kolejnego auta.

Kto może starać się o auto zastępcze?

O pojazd zastępczy może starać się każdy kierowca samochodu uszkodzonego w wyniku wypadku. Może to być zarówno osoba prywatna, jak i przedsiębiorca. Ważne jest, aby osoba wynajmująca samochód nie była sprawcą wypadku. O zwrot kosztów wynajmu pojazdu może starać się każdy kierowca, który taki samochód wypożyczył i posiada rachunki, które to dokumentują.
Kiedy starać się o samochód zastępczy?
Gdy nie ma możliwości korzystania z własnego samochodu check icon
W gospodarstwie domowym nie ma innego pojazdu o podobnym standardzie check icon
Doszło do szkody częściowej check icon
Stwierdzono szkodę całkowitą samochodu check icon

Sprawdź, jak starać się o samochód zastępczy

Jak się starać?

Jest to prostsze, niż się wydaje. Nie jest konieczne składanie żadnych podań, nie musisz też uzasadniać potrzeby najmu pojazdu. Wystarczy telefon jeszcze na miejscu zdarzenia. Samochód trafia do poszkodowanego kierowcy jeszcze tego samego dnia.

Jeżeli kierowca samodzielnie wynajmuje auto, może starać się o zwrot kosztów. Jeżeli pojawiają się problemy, należy uzasadnić okres wynajmu samochodu, a także wskazać zasadność wynajmu.

Jak to działa?

WYPEŁNIASZ

formularz weryfikacji

ODDZWANIAMY

tego samego dnia

Weryfikacja szkody

Szukamy samochodu Wyliczamy zwrot

OTRZYMUJESZ

pojazd zastępczy lub zwrot kosztów

NIE WYGRASZ

nie płacisz

Potrzebne dokumenty

Jeżeli poszkodowany chce otrzymać samochód od ubezpieczyciela sprawcy, wystarczy, że przedstawi dokumenty swoje i samochodu, a także dokument potwierdzający, że jesteś poszkodowanym, np.: oświadczenie sprawcy, czy notatka policyjna. Ważne jest również, aby podać numer polisy sprawcy wypadku.

Jeżeli kierowca wynajął auto zastępcze, a teraz stara się o zwrot kosztów, potrzebna jest nie tylko dokumentacja związana z wypadkiem. Konieczna jest również faktura od wypożyczalni samochodów jako potwierdzenie poniesionych wydatków. Warto także załączyć decyzję ubezpieczyciela w sprawie wypożyczonego pojazdu.

Rekompensata szkód

Potrzeba wynajęcia auta zastępczego jest często kwestionowana przez ubezpieczycieli. Starają się oni wykazać, że poszkodowany nie potrzebuje auta, albo może poruszać się innym pojazdem czy nawet komunikacją miejską. Tymczasem zapewnienie samochodu zastępczego lub zwrot kosztów wynajmu leży w obowiązkach ubezpieczyciela. Poszkodowany nie mogąc korzystać z własnego samochodu ponosi straty. Odszkodowanie powinno pokrywać rekompensować wszystkie szkody, nawet w tej kwestii.

Historie naszych klientów

Zamów samochód zastępczy z OC sprawcy

czytaj więcej »
bezpłatny przewodnik

Przewodnik

Wyższe Odszkodowanie

pobierz
za darmo

Przewodnik