Wypadek przy pracy odszkodowanie od pracodawcy

  1. Należne odszkodowanie
  2. Mniej formalności
  3. Krótszy czas oczekiwania
  4. Profesjonalne doradztwo

Sprawdź, jak odzyskać odszkodowanie

Wypadek przy pracy odszkodowanie od pracodawcy
Poszkodowany pracownik po wypadku może otrzymać odszkodowanie i inne świadczenia. Zazwyczaj pracownicy starają się jedynie o odszkodowanie z ZUS. Tymczasem możliwe są także świadczenia od pracodawcy. W tym także odszkodowanie, które ma na celu pokrycie wszystkich strat, jakich doznał poszkodowany. Wypłata odszkodowania od pracodawcy możliwa jest tylko w przypadku, gdy za wypadek nie odpowiada sam pracownik. Odszkodowanie takie należy się, gdy pracownik wypełniał swoje obowiązki zarówno na terenie firmy, jak i poza nią. To oznacza, że odszkodowanie należy się także za wypadek w delegacji, czy podczas szkolenia.

Kto może starać się o odszkodowanie?

O odszkodowanie może starać się każdy pracownik poszkodowany w pracy. Dotyczy to zarówno drobnych urazów, jak i poważnych obrażeń. Odszkodowanie mogą uzyskać pracownicy etatowi, jak i sezonowi, czy zatrudnieni na zastępstwo. Także rodzaj umowy — o pracę, zlecenie czy nawet umowę o dzieło — nie ma znaczenia. Także pracownicy nieposiadający żadnej umowy mogą uzyskać odszkodowanie. O odszkodowanie mogą starać się także członkowie najbliższej rodziny, gdy pracownik w wyniku wypadku poniesie śmierć.
Kiedy należy się odszkodowanie?
Kiedy można się starać check icon
Gdy wystąpił uszczerbek na zdrowiu check icon
Gdy pracownik jest niezdolny do pracy check icon
Gdy wypadek został zgłoszony pracodawcy check icon
Gdy zawinił pracodawca check icon
Gdy pracownik poniósł śmierć check icon

Sprawdź, jak otrzymać odszkodowanie

Jak uzyskać odszkodowanie

W pierwszej kolejności pracodawca poszkodowanego musi otrzymać zgłoszenie wypadku. Może on wtedy powołać zakładową komisję powypadkową, która ustali wszystkie najważniejsze szczegóły. Dopiero po zakończeniu prac i sporządzeniu protokołu poszkodowany może starać się o odszkodowanie.

W tym celu należy zgłosić się do ubezpieczyciela pracodawcy. Należy złożyć wniosek wraz z dokumentami związanymi z wypadkiem. Następnie Towarzystwo Ubezpieczeniowe analizuje sprawę. Po 30 dniach ubezpieczyciel powinien wydać decyzję i wypłacić stosowne odszkodowanie.

Jak to działa?

Wypełniasz

formularz na naszej stronie

Kontakt

z naszym konsultantem w ciągu 48 h

Weryfikacja

przesłanych przez Ciebie dokumentów

Wypłata

należnej kwoty

Nie wygrasz

nie płacisz

Jakie dokumenty są potrzebne?

Poszkodowany powinien dostarczyć jak najwięcej dokumentów związanych z wypadkiem. Najważniejszym z nich jest protokół powypadkowy sporządzony przez komisję zakładową. Wskazuje on przyczyny wypadku, jego przebieg, skutki i co najważniejsze — podaje dane sprawcy.

Poszkodowany powinien także dostarczyć dokumenty medyczne, które potwierdzają jego obrażenia i stan zdrowia. Należą do nich karta informacyjna ze szpitala, czy karta ambulatoryjna z SOR-u. Warto dołączyć także dokumenty z ZUS-u jak choćby decyzję o przyznaniu jednorazowego odszkodowania, czy też orzeczenie lekarza-orzecznika.

Rekompensata szkód

Wypadki przy pracy zdarzają się coraz częściej i powodują one coraz więcej szkód. Jednocześnie rośnie świadomość pracowników w kwestii przysługujących im praw. W tym także prawa do odszkodowania. Dzięki temu poszkodowani coraz częściej ubiegają się o środki, które pomagają im wrócić po wypadku do codziennych aktywności.

Historie naszych klientów

Sprawdź bezpłatnie wysokość Twojego odszkodowania

czytaj więcej »