/

Zdrowie
Odszkodowanie za wypadek w rolnictwie

Odszkodowanie za wypadek w rolnictwie

 • W większości przypadków kwota z OC rolnika będzie wyższa niż z KRUS

 • Odszkodowanie z OC rolnika dotyczy urazów i szkód w mieniu

 • Wypadek musi być w jakikolwiek sposób związany z prowadzeniem gospodarstwa rolnego

Rosnące straty zamiast plonów?

Zajmujemy się sprawami związanymi z wypadkami, które mają miejsce w gospodarstwach rolnych. Niezależnie od tego, co się stało należy Ci się odszkodowanie z obowiązkowego OC rolnika. Z nami sprawdzisz, czy to możliwe. Wypadki w rolnictwie zdarzają się zarówno w budynkach, jak i na polu. Niezależnie od przyczyn, każdy poszkodowany ma prawo starać o odszkodowanie z OC rolnika. Sam poszkodowany nie musi być rolnikiem - wystarczy by wypadek miał związek z pracami gospodarskimi.

Kiedy i kto może starać się o odszkodowanie?

 • Każdy, kto doznał szkody na terenie godpodarstwa

 • Właściciel gospodarstwa za wyrządzone z własnej winy szkody na ciele

 • Jeśli od wypadku nie minęły 3 lata

 • Gdy minęło 20 lat od wypadku, który był skutkiem przestępstwa

 • Gdy poszkodowana jest osoba, która znajdowała się na terenie gospodarstwa

 • W przypadku uszkodzenia ciała i mienia

Odszkodowanie za wypadek w rolnictwie - rodzaje wypadków

Na ten rodzaj wypadku narażeni są przede wszystkim rolnicy pracujący w gospodarstwie i osoby, które wykonują pracę na jego terenie. Wyróżnić możemy dwa typy wypadków rolniczych. Pierwszy powodują szkody na osobie, drugi w mieniu. Bez względu na rodzaj wypadku każdy rolnik ma prawo domagać się należnego mu odszkodowania i zadośćuczynienia za uszkodzenie ciała, wypadek na terenie gospodarstwa, zniszczone plony czy budynki gospodarcze. Wyróżnić możemy następujące rodzaje wypadków w rolnictwie: szkody spowodowane przez naturę, uszkodzenie budynków gospodarskich, pożary, wypadki spowodowane przez maszyny, wypadki spowodowane przez zwierzęta dzikie i hodowlane, wypadki przy pracy. Tak naprawdę jakikolwiek wypadek nie miałby miejsca na terenie gospodarstwa rolnego, osoba poszkodowana może ubiegać się o należne jej odszkodowanie. Z ubezpieczenia OC rolników przysługuje odszkodowanie, gdy rolnik lub osoba, która pozostaje z nim we wspólnym gospodarstwie domowym lub pracuje na terenie jego gospodarstwa.

Kto może starać się o odszkodowanie z OC rolnika?

 • Odszkodowanie z OC rolnika może być wypłacone wszystkim, którzy ucierpieli na terenie gospodarstwa - wypadki w rolnictwie z udziałem dzieci, innej rodziny oraz osób, które pomagały w gospodarstwie. Nawet jeśli nie były formalnie zatrudnione.

 • O odszkodowanie z OC rolnika może starać się osoba, która nie jest związana z gospodarstwem rolnym, ale poniosła szkodę w związku z prowadzonym przez rolnika gospodarstwem. Jeżeli wypadek został spowodowany przez maszynę, bądź pojazd rolniczy, np: kombajn, również poszkodowany może starać się o odszkodowanie.

 • O odszkodowanie może ubiegać się sam właściciel gospodarstwa, w którym zniszczone zostały plony, np: w wyniku suszy, czy pożaru. Tak samo jest w przypadku zwierząt, które padły w wyniku choroby. Rolnik może też starać się o odszkodowanie, gdy uszkodzony został jego dom lub budynek gospodarski.

Spełniasz kryteria? Staraj się o pieniądze

Dokumenty potrzebne do wypłaty odszkodowania

Gdy dochodzi do wypadku na terenie gospodarstwa rolnego, konieczne jest skompletowanie niezbędnych dokumentów. Jeśli chodzi o wypadki w rolnictwie dokumenty te okażą się pomocne w dochodzeniu o odszkodowanie. Poszkodowany powinien mieć protokół powypadkowy KRUS, który sporządza się po wypadku. Pomocna będzie notatka policyjna z miejsca zdarzenia, która zawiera szczegółowe informacje. Jeśli w sprawie zapadł już wyrok trzeba okazać dokumentację z postępowania karnego. Ważne jest samo oświadczenie sprawcy i osoby poszkodowanej oraz świadków zdarzenia. Nie zapominajmy o całej dokumentacji medycznej. Wszystkie faktury, paragony, bilety przejazdu na zabiegi są istotne. Poza tym są pewnym dowodem, że zostaliśmy poszkodowani i konieczne było nasze leczenie tak samo jak akta medyczne, wyniki badań czy wypis ze szpitala.

W przypadku, gdy osoba poszkodowana posiada tylko oświadczenie sprawcy zdarzenia, kluczowa dla ustalenia odpowiedzialności może być karta wyjazdowa pogotowia, wskazująca, gdzie udzielono pierwszej pomocy i co było przyczyną interwencji.

Skorzystaj z bezpłatnej analizy i uzyskaj odszkodowanie

Rekompensata szkód

W Polsce jest prawie 1,5 mln gospodarstw rolnych. Wypadki w rolnictwie zdarzają się w nich średnio ponad 17 000 razy. Osoby, które im ulegają nie mają dużej świadomości, jakie odszkodowanie za doznaną szkodę im przysługuje. Kwota ta ma za zadanie pokryć zarówno szkody majątkowe jak i osobowe. Samo odszkodowanie ma zrekompensować osobie ból fizyczny, ale również zniszczenia jakich doznało gospodarstwo, maszyny rolnicze, czy budynki gospodarcze.

bg-process

Jak to działa?


Zgłaszasz swoją sprawę do Helpfind

Dzięki temu możemy się z Tobą skontaktować


Czekasz na kontakt z naszym doradcą

Skontaktujemy się z Tobą nie później niż w ciągu 48 h w dni robocze


Przeprowadzamy analizę Twoich dokumentów

Sprawdzamy, czy istnieją podstawy do przyznania Ci renty i badamy możliwość jej skapitalizowania

Uzyskujemy dla Ciebie rentę

Nasz ekspert rozpoczyna działania w Twojej sprawie i stara się o uzyskanie dla Ciebie renty

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
świadczenie wspierające

31.08.2023

18 min

Świadczenie wspierające – czy będzie lepsze od pielęgnacyjnego?

Świadczenie wspierające ma być wprowadzone w 2024 roku. Omawiamy projekt ustawy, a nasz ekspert udziela komentarza w tej sprawie....

Zdrowie

renta socjalna na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności

20.07.2023

10 min

Renta socjalna na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności – dla kogo?

Renta socjalna na podstawie orzeczenie o niepełnosprawności interesuje wiele osób, które mają takie orzeczenia. Podpowiadamy, czy można ja uzyskać....

Zdrowie

Na jakie choroby można dostać orzeczenie o niepełnosprawności

04.07.2023

21 min

Na jakie choroby można dostać orzeczenie o niepełnosprawności?

To, na jakie choroby można dostać orzeczenie o niepełnosprawności, określają w dużej mierze symbole przyczyn powstania niepełnosprawności....

Zdrowie

empty_placeholder

Zadośćuczynienie za doznany przez Ciebie uraz

Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę swojej sprawy.

Bezpłatna analiza dokumentacji

Opieka eksperta

Sprawne i skuteczne dochodzenie roszczeń

Bogate doświadczenie naszych pracowników

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line